Znanstvenik Štagljar sinoć je na HRT-u zvučao samouvjereno: ‘lijek protiv raka pluća je spreman’

'Lijek će se početi primjenjivati i u Hrvatskoj', kazao je između ostalog

Sinoć je u HTV-ovoj emisiji U svom filmu kod Tončice Čeljuske gostovao znanstvenik Igor Štagljar s odjela za biokemiju i medicinsku genetiku na sveučilištu u Torontu. Profesor koji posljednjih godina najavljuje lijek za rak pluća tijekom ovog intervjua bio je vrlo samouvjeren: izjavio je kako je lijek spreman za uporabu te kako će se početi primjenjivati i u Hrvatskoj. Njegov tim znanstvenika surađuje s KBC-om Jordanovac i, kako je kazao, vrlo brzo će početi s istraživanjem u Kanadi, ali i u Hrvatskoj.

Put do ovakvog otkrića obično traje osam do deset godina, a ovaj tim na konkretnom slučaju radio je pet godina. “Primijenili smo novu tehnologiju koju smo razvili prije tri, četiri godine i s kojom sada možemo proučavati 500-tinjak različitih ljudskih bolesti. Ta tehnologija je na neki način svjetsko čudo, koje će uskoro biti primjenjivano ne samo za pronalaženje lijeka protiv raka pluća, već u mom laboratoriju proučavamo i lijekove protiv karcinoma gušterače, prostate i karcinoma dojke”, dodao je.

‘Geni imaju mali utjecaj, uglavnom smo si sami krivi’

Ponovio je kako su za istraživanja dobili 3,25 milijuna dolara što je, tvrdi, cifra koja im je bila dovoljna da mogu reći kako će za nekoliko godina imati preteče lijekova protiv mnogih karcinoma. Tumore, međutim, nikada nećemo uspjeti pobijediti. “Tumori su bolest prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Možda ćemo ih jednoga dana razumjeti na molekularnom nivou, ali nećemo ih nikada pobijediti. Tumori su pametni i evoluiraju”, rekao je i pojasnio da, kada ih liječnici tretiraju jednim lijekom, oni postaju rezistentni.

“Uvijek moramo biti spremni imati bataljun novih lijekova koje ćemo moći proizvesti nakon što su mutacije otkrivene kod pacijenata. Bit istraživanja tumora jest da ih u sljedećih 20-30 godina možemo tretirati kao kronične bolesti”, smatra. Dodao je kako geni imaju mali utjecaj na karcinome, samo 9 posto. “Ostalih 91 posto dolazi iz okoline. Četrdeset posto svih karcinoma možemo sami spriječiti tako da pazimo što jedemo i pijemo, da se ne izlažemo infekcijama virusa i bakterija te da ne pušimo”.

Štaljar je, usput, između ostalog i dobitnik Inovacijskog Oscara za tehnologiju. Riječ je o nagradi koju dodjeluju kanadska Vlada za inovacije koje imaju potencijal promijeniti kvalitetu života. Osvojio ju je 2015., upravo za MaMTH tehnologiju pomoću koje je otkrio novi biomarker za rak pluća.

https://www.youtube.com/watch?v=ybJhGaPEa2c&feature=youtu.be