Znate li zašto muška i ženska odjeća imaju gumbe na suprotnim stranama? Više je teorija

Prema jednoj teoriji muškarci su tako lakše posezali za oružjem

FOTO: Shutterstock

Na ženskim košuljama gumbi su na lijevoj, a na muškim košulja nalaze na desnoj strani košulje. To bi imalo smisla da su sve žene ljevoruke, a svi muškarci dešnjaci, ali to očito nije razlog, piše Mashable.

Kao i kod mnogih starih običaja nitko ne zna točno zašto je tako. Prema jednoj od popularnijih teorija, to bi moglo biti povezano s time kako su se europske žene srednje i više klase odijevale, piše Mental Floss.

Uz razne podsuknje, korzete i kapute, tijekom renesanse te u viktorijansko doba, ženska je odjeća često bila kompliciranija od muške. Dok su se bogati muškarci često odijevali sami, ženske članice obitelji imale su poslugu koja im je u tome pomagala.

Lakše zakopčavanje, brže otkopčavanje

Da bi olakšali slugama koje bi na zakopčavanje haljina i košulja svojim gazdaricama svaki dan gubile i po sat vremena, krojači su na ženskoj odjeći gumbe počeli šivati na lijevoj strani. Na koncu, iako se odjeća počela sve masovnije proizvoditi, gumbi su na ženskim odjevnim predmetima ostali na lijevoj strani i takav je dizajn postao standard, piše Live Science.

Na muškoj su odjeći gumbi ostali na suprotnoj, desnoj strani iz više razloga. Jedan je taj što su se muškarci uglavnom odijevali sami, a drugi je puno praktičniji. Naime, prema jednoj teoriji prvi muški odjevni komadi šivani su po uzoru na vojne uniforme, piše The Atlantic.

Naime, budući da je većina muškaraca mač držala u desnoj ruci, bilo je zgodnije i brže koristiti lijevu ruku za otkopčavanje.

Od oklopa do današnjih jakni, sve je ostalo isto

Prema autorima knjige “Umijeće viteštva, europsko oružje i oklopi”, kako bi se osiguralo da neprijateljski vrh koplja ne bi skliznuo između ploča na prsima, one su se preklapale s lijeva na desno zato što je standardna borbena praksa bila da je lijeva strana, zaštićena štitom, okrenuta prema neprijatelju. Tako se muške jakne kopčaju do danas.

Jedna pretpostavka kaže da je 80-ih godina 19. stoljeća ženska odjeća usvojila neka muška obilježja, ali da su gumbi ostali na lijevoj strani kako bi se izbjeglo kršenje zakona. Iako je tada bilo moderno da ženska odjeća izgleda muževnije, na mnogim je mjestima bilo zabranjeno biti odjeven poput muškarca, pa je razlika u kopčanju ukazivala na to da osoba nosi haljinu.

Neke teorije ističu da žene doje držeći dijete u lijevoj ruci pa im je tako olakšano otvaranje košulje, a druge da je Napoleon namjerno masovno proizvodio odjeću koju je ženama bilo teško odjenuti. Ipak, povjesničari vjerojatno nikada neće točno saznati zašto su ženski gumbi završili na lijevoj strani, a muški na suprotnoj, zaključuje Medium.