Župa u Vinkovcima objavila molbicu: 'Ponizno molimo župljane da u škrabicu ubacuju eure. Hvala'

Neke župe još uvijek rado primaju kune, Župa Presvetog Srca Isusova radije ne bi

FOTO: Župa Srca Isusovog Vinkovci/Google maps

Hrvatska 1. siječnja prelazi na euro, a kako bi tranzicija bila što bezbolnija, svi koji rade s gotovinom tijekom sljedeća dva tjedna primat će i kune i eure. No, taj period prilagodbe nije prihvaćen u Župi Presvetog Srca Isusova u Vinkovcima. Na oglasnoj ploči, ali i na službenoj web stranici Župe, župljane se ljubazno moli da daju eure.

“Od Nove godine i prelaska na euro bit će nove cijene lukna, ukopa, vjenčanja… Uskoro ćemo objaviti cjenik. Ponizno molimo župljane da od 1. siječnja 2023. ne ubacuju milostinju ili u škrabice kune. Hvala na razumijevanju”, piše u kutu obavijesti, uz navod da će neke crkvene usluge i obredi poskupjeti.

ŽUPNI LISTIĆ I OBAVIJESTI (25.12.2022. – 01.01.2023.)

Posted by Župa Srca Isusovog Vinkovci on Saturday, December 24, 2022

Neke župe su se prilagodile

Kako piše Jutarnji list, druge Župe su se prilagodile. Tako Župa Markuševec nema problema s valutom. “Svejedno je li dar u eurima ili kunama, do 15. siječnja 2023. stigne se promijeniti!”

Župa sv. Nikole Tavelića u Kustošiji sastavila je novi cjenik za župljane, s cijenama iskazanim u eurima. Ipak, napravili su greškicu, budući da nisu iskazali protuvrijednost u kunama, što je pravilo do kraja 2023. godine. U “novom taksovniku” te Župe sprovodi i vjenčanja koštaju jednakih 50 eura, dok se za svetu potvrdu traži okruglih 20 eura. Za izdavanje krsnog, vjenčanog ili smrtnog osam.

Nova valuta je sa sobom donijela i povećanje cijena. Vjenčanja i sprovodi su tako skuplji za protuvrijednost od 75 kuna, budući da se prije uvođenja eura za te usluge tražilo 300 kuna. Sveta potvrda koštala je 100 kuna.

HBK kaže da se pripremio na vrijeme

Tiskovni ured HBK je naveo kako su se hrvatski biskupi pravovremeno pozabavili pitanjem uvođenja eura, te time povezanim usklađivanjem crkvenog financijskog sustava, još na jesenskom plenarnom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije u listopadu.

“Tom prigodom usuglašeni su neki prijedlozi na osnovi kojih je onda svaka metropolija trebala donijeti konkretne odluke za svoje područje”, navode iz HBK.

Iz HBK navode kako su se u međuvremenu dogodile neke značajne promjene, koje su posebice vidljive kroz povećanu inflaciju i bitno veće životne troškove. Kažu kako je to i razlog povećanja cijena nekih crkvenih usluga.