Zvuči čudno, ali drveće ljeti pojačava zagađenje zraka. No, i dalje smo mi ljudi krivi za to

Kad je vruće, drveće emitira hlapljivu organsku komponentu VOCs

FOTO: Bas van Oorschot Follow/Flickr

Drveće bi trebalo biti spas od urbane džungle. Stabla daju onu slatku, spasonosnu, prijeko potrebnu, gustu hladovinu koja pomaže rashlađenju grada, to je mjesto zaštićeno od pregrijavanja od asfalta i betona. Drveće bi zato trebalo olakšavati život u gradu, to su pluća gradova, pumpaju kisik u zrak i ujedno filtriraju štetna zagađenja zraka.

Ali studija, objavljena u časopisu Environmental Science& Technology, utvrdila je da sadnja drveća ne čini ništa za zagađenje zraka. Znanstvenici su utvrdili da kada nastupe velike vrućine, drveće emitira hlapljivu organsku komponentu VOCs, koja može učiniti zagađenje zraka, više od 60 posto, gorim.

Niz zdravstvenih tegoba

Autorica studije Galina Churkina iz Institute for Advanced Sustainability Studies iz Potsdama u Njemačkoj, kaže da su iznenađeni rezultatima da biljke u tolikoj mjeri doprinose zagađenju zraka.”Da bude jasno, to je sve još uvijek ljudska krivnja. Samo emitiranje tog spoja ne predstavlja opasnost. Ali kad je jednom u zraku, kemijski reagira sa dušikovim oksidom, nusproduktom sagorijevanja benzina u autima,” kaže Churkina.

Dušikov oksid izaziva cijeli niz negativnih zdravstvenih učinaka od srčanih problema do infarkta. Istovremeno, ozon iritira sustav za disanje, pogoršava astmu i kroničnu bolest pluća i čak može napraviti trajnu štetu na plućima.

Povećana proizvodnja VOCs-a

“Što je više biljaka to je veća emisija hlapljive organske komponente, VOCs pa zagađenje zraka može biti još veće u gradovima koji imaju visoke razine dušika u zraku.” VOCs ima negativnu konotaciju zbog idustrijskog VOCsa koji šteti zdravlju. Ali VOCs koji biljke stvaraju daje svježi miris borovih iglica, ili krasan opojni miris ljiljana. Biljke stvaraju VOCs da privuku insekte koji oprašuju njihove cvjetove.

Za vrijeme toplinskog vala biljke pojačavaju proizvodnju VOCs-a jer je vrlo toplo vrijeme botanički stresno i štetno. A tada VOCs reagira sa dušikom u zraku. To ne znači da treba prestati saditi drveća jer problem leži u zagađenju zraka kojeg uzrokuju ljudi. Studija samo sugerira kako i drveće pojačava zagađenje zraka tijekom velikih vrućina. Churkina se nada da će rezultati ove studije pomoći gradovima da bolje usmjere napore da budu zeleni, sađenjem biljaka koje u uvjetima vrućine emitiraju manje VOCs-a, na primjer. A i stres biljaka uzrokovan vrućinom može se smanjiti zalijevanjem sa puno vode.