Adidas, Puma, Aldi i 27 njemačkih tvrtki traže da EU značajno postroži ekološke propise

Traže jače zakone o energetskoj učinkovitosti, emisijama, transportu

Proizvođači sportske opreme Adidas i Puma, lanac trgovina Aldi, banka Commerzbank i kompanija za kruzere Aida među 30 su njemačkih tvrtki koje nakon sporazuma o klimi usvojenog u nedjelju u Parizu, traže od Europske unije da promijeni energetsku politiku i ozbiljno se posveti sprečavanju globalnog zatopljenja, piše Euractiv.

Traže da Europska unija postavi veće ciljeve za 2030. uključujući podizanje stope energetske učinkovitosti s 27 posto na 40 posto. Među promjenama koje zahtijevaju je “temeljita promjena” zakona o trasportu i financiranju kako bi se potaklo korištenje željenice i električnih vozila a emisije stakleničkih plinova do 2050. smanjile 95 posto.

Prebaciti ulaganja u obnovljive izvore

Sporazum u Parizu je prekretnica, tvrde njemačke kompanije u zajedničkoj izjavi objavljenoj u ponedjeljak. “Vlade širom svijeta sada ozbiljno raspravljaju o tome da se do kraja ovog stoljeća prestane s korištenje fosilnih goriva”. To je danas isplativije nego ikad, zbog pada troškova obnovljivih izvora i tehnologija za energetsku učinkovitost.

Potpuna revizija energetskih i ekoloških politika EU

Sporazum iz Pariza zahtijeva potpunu reviziju energetskih i ekoloških politika EU i stvaranje financijskog i zakonskog okvira koji će skrenuti ulaganja u zelenu ekonomiju, tvrde njemačke kompanije. Njihova izjava ima težinu jer dolazi iz najjače europske ekonomije, ali i zato što su se neke od vodećih svjetskih kompanija obvezale da će biti pioniri te globalne ekonomske tranzicije.

U listopadu 2014. lideri EU dogovorili su da će se do 2030. emisije stakleničkih plinova smanjiti 40 posto u odnosu na razine iz 1990. a da će se udjel obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti u energetici povećati za 27 posto. Europska komisija htjela je nametnuti stopu od 30 posto, ali prijedlog je kao i obično razvodnjen u pregovorima sa članicama.

Sa zakonima koje su trebali predložiti na temelju tog dogovora, čekalo se do završetka summita o klimi u Parizu. Kako je summit u nedjelju završio vrlo ambicioznim sporazumom, njemačke kompanije ovom akcijom pokušavaju potaknuti Komisiju i članice da pojačaju zahtijeve u novim EU zakonima. Pozvale su i njemačku vladu da do 2050. u zemlji smanji emisiju štetnih plinova za 80 do 95 posto.