OK, klimatski sporazum je potpisan i svjetski čelnici ga nazivaju povijesnim, no kako će on i na što zapravo utjecati?

Sporazum svi nazivaju povijesnim, evo kako će on utjecati na život

A demonstrator wearing a mask of the Anonymous group holds a banner reading "For a climate of Peace" during a rally called by several Non Governmental Organisations (NGO) to form a human chain on the Champs de Mars near the Eiffel Tower in Paris on December 12, 2015 on the sidelines of the COP21, the UN conference on global warming.
French hosts submit the final version of a global climate-saving pact to negotiators at UN Conference on december 12. The goal is for ministers to approve the agreement by the end of the day but that could be extended one more day. / AFP / FRANCOIS GUILLOT
FOTO: AFP

Povijesni sporazum o klimatskim promjenama u Parizu usvojen je jučer nakon dvotjednog pregovaranja između 195 zemalja članica.

Sve su se zemlje, neovisno o tome jesu li bogate ili siromašne, obvezale na ograničavanje rasta emisija stakleničkih plinova. Uz to, postaviti će se granica dopustivog zatopljenja, uvest će se obvezne revizije svakih pet godina i godišnje će se izdvajati 100 milijardi dolara za zemlje u razvoju.

New York Times je analizrao ovaj sporazum i i predvidio kako će on utjecati na planet, biznis i druga područja.

1. Planet

Zemlja je pod velikom prijetnjom zbog rastuće emisije stakleničkih plinova, a pariški sporazum bi mogao biti prvi veliki korak u saniranju te situacije koja postaje gora sa svakim novim danom. Polarne kape se tope, raste razina mora, a vremenske nepogode sve češće poprimaju ekstremne karakteristike. Ako se sve zemlje potpisnice sporazuma strogo budu držale plana, za očekivati je da će se ta emisija značajno smanjiti.

2. Globalna politika

Kao posljedica pregovora u Parizu dogodila su ne neka neočekivana partnerstva. Tako se Europska unija povezala s Pacifičkim otocima, a Kina i SAD su također postigli sporazum oko kontrole emitiranja stakleničkih plinova.

Ovaj pakt bi mogao imati dalekosežnije geopolitičke posljedice; mogao bi pomoći ekonomijama u tehnološki inovativnim državama poput SAD-a i Japana, a mogao bi i značajno utjecati na ekonomski siromašne zemlje koje su bogate suncem i vjetrom iskoristivim za obnovljivu energiju. Veliki izvoznici nafte poput Saudijske Arabije i Rusije već osjećaju posljedice snižavanja cijene na tržištu, što bi se uz ovaj sporazum moglo još snažnije odraziti na njih.

3. Američka politika

Pariški sporazum označava veliki trijumf za Baracka Obamu i Johna Kerryja koji već duže vrijeme snažno lobiraju za njega, no istovremeno je razljutio brojne republikance koji su i dalje skeptični oko stvarnog utjecaja čovjeka na klimatske promjene. Pitanja vezana za zaštitu okoliša dosad nisu igrala bitnu ulogu na američkim izborima, a za očekivati je da se to neće dogoditi ni sad zbog novog vala straha od terorističkih napada.

No ne može se reći da Amerikanci nisu zabrinuti zbog velike suše u Kaliforniji i snažnih oluja u drugim dijelovima zemlje. Iako republikanci kontroliraju Kongres, zakonska regulativa im zapravo dopušta vrlo malen utjecaj na odluke vezane za pariški sporazum.

4. Biznis

Uvođenje granice dopustljivog zatopljenja moglo bi ozbiljnije pomoći kompanijama koje se bave obnovljivom energijom i energijskom učinkovitošću u širenju tržišta. To bi za sobom povuklo interes inovatora i potencijalnih investitora što bi dalo novi val dosad prilično konzervativnom biznisu.

No ovaj sporazum bi mogao negativno utjecati na rudarsku industriju čiji proizvodi emitiraju visoku razinu ugljičnog dioksida.