Pogledajte koliko bi trebao stajati barel nafte da članice OPEC-a održe svoje proračune

Saudijci javni dug smanjuju gotovo na nulu, pripremaju izdanje obveznica

Saudijska Arabija u nedjelju je objavila da će smanjiti troškove državnog proračuna i uvesti mjere štednje zbog niske cijene nafte, javlja BBC pozivajući se na CNBC Arabia. Ministar financija Ibrahim al-Assaf u intervjuu toj televiziji potvrdio je da su “akumulirali rezerve” od 600 milijardi dolara, “srezali javni dug na gotovo nultu razinu i rade na ukidanju troškova koj inisu nužni, fokusirajući se na glavne razvojne projekte i razvoj ljudskih potencijala u kraljevini”.

Ulaganja će se, rekao je ministar, nastaviti u nekim sektorima poput obrazovanja, zdravstva i infrastrukture, jer Saudijska Arabija “želi smanjiti ovisnost o prihodima od nafte”. Moguće je i da će neke troškove financirati sukukom, ili takozvanim islamskim obveznicama.

Članice OPEC-a čekaju teške prilagodbe

Odluka OPEC-a u studenom 2014. da unatoč prepolovljenoj cijeni nafte nastavi proizvoditi 30 milijuna barela dnevno kako bi obranio tržišni udjel od pritiska Sjedinjenih Američkih Država koje proizvode 10 milijuna barela dnevno, počela je ostavljati traga na fiskalnoj ravnoteži država najvećih proizvođača nafte.

Ako se cijena nafte do daljnjega ne počne dizati iznad sadašnjih 50 dolara po barelu, sve članice OPEC-a morat će početi značajne prilagodbe. Nekima su proračuni dodatno opterećeni unutarnjim konfliktima, a neke pomažu zaraćene frakcije u Siriji, Libiji i Iraku, tako da bi trajnija niska cijene nafte mogla imati dalekosežne političke posljedice, posebno u arapskim članicama. Pogledajte kolika bi trebala biti cijena nafte za svaku članicu da bi uravnotežila proračun, te zbog čega neke zagovaraju obranu cijene nafte, a neke obranu tržišnog udjela većom proizvodnjom.

Alžir

alzir_1
Alžirski ministar energetike i rudarstva Jusef Jusfi

Proizvodnja nafte stagnira i Alžir zagovara veće cijene. Javno se svrstava uz Iran protiv Saudijske Arabije. Proračun je narastao uoči arapskog proljeća kad je Vlada pojačala izdatke za socijalu.

Angola

angola_1
Ministar nafte Angole José Maria Botelho de Vasconcelos

Nesigurnost oko nasljednika predsjednika Joséa Eduarda Dos Santosa ugrožava ekonomsku i političku stabilnost države. Angola se zalaže za obranu cijene nafte ali se na azijskim tržištima natječe izravno sa Saudijskom Arabijom i odgovaraju joj manja ograničenja proizvodnje.

Ekvador

ekvador_1
Predsjednik Ekvadora Rafael Correa

Najnovija članica OPEC-a i najmanji proizvođač u kartelu, Ekvador je ušao u OPEC 2007. i bez druge realne opcije, odmah pridružio je Venecueli u borbi za obranu cijena nafte.

Iran

iran_1
Iranski ministar nafte Bijan Namdar Zangeneh

Nakon sporazuma s SAD-om, Velikom Britanijom, Rusijom, Francuskom, Kinom i Njemačkom, Iran očekuje ukidanje sankcija i veliki povratak na tržište nafte na koje bi u roku od dvije godine mogao početi izbacivati više od sadašnjih 2,7 milijuna barela. Jačanje Irana u OPEC-u bit će važno i zbog njegove političke opozicije sunitskim zaljevskim proizvođačima na čelu sa Saudijskom Arabijom.

Irak

irak_1
Irački ministar naft Adel Badel Mahdi

Od američke invazije 2003. Irak pokušava vratiti naftnu industriju u puni kapacitet. Lani je proizvodnja počela rasti, ali članice OPEC-a zatražile su od Iraka da je smanji kako ne bi probio plafon ukupne proizvodnje kartela od 30 milijuna barela dnevno.

Kuvajt

kuvajt_1
Kuvajtski ministar nafte i državni ministar u skupštini Ali Saleh Al-Omair

Iako su pristali na sniženje cijena, Kuvajćani su pojačali proizvodnju i kompenzirali pad prihoda većom prodajom u Aziji. Tako su stvorili probleme ostalim proizvođačima u Zaljevu. Bio je to rijedak slučaj da je jedna članica OPEC-a povukla tako značajan potez na svoju ruku.

Libija

libija_1
Libijski premijer Abdulah al-Thani

Zemlju je nakon ubojstva Moamera Gadafija 2011. zahvatio kaos i proizvodnja je nestabilna. Ove godine uspjeli su povećati proizvodnju i time bitno doprinijeli padu cijena nafte. Vlada premijera Abdulaha alThanija sve više ovisi o cijenama nafte u borbi protiv milicija koje je žele potisnuti s vlasti.

Nigerija

nigerija_1
Nigerijska ministrica nafte Diezani Alison-Madueke

Nigerija je bila uz članice OPEC-a koje su branile cijene nafte i zagovarale smanjenje ukupne proizvodnje. Država ima velike ambicije i želi kandidirati ministricu nafte Diezani Alison-Madueke za funkciju glavne tajnice OPEC-a ali protivljenje među ostalim članicama je preveliko.

Katar

katar_1
Katarski ministar energetike i industrije Muhamed Bin Saleh Al-Sada

U sporovima među članicama OPEC-a Katar je u pravilu na istoj strani kao Saudijska Arabija, ali njihove odnose je danas puno teže predvidjeti, i ne samo njihove. Neki arapski proizvođali u regionalnim sukobima i ratovima daju podršku suprotnim stranama, a drugi daju prioritet nacionalnim interesima nad interesima kartela.

Saudijska Arabija

saudijska_1
Saudijski ministar nafte Ali Al-Naimi

Najmoćnija članica OPEC-a praktički je vodila kartel zadnjih 20 godina i na zadnjim sastancima prilično silovito nametnula politiku obrane tržišnog udjela održavanjem razine proizvodnje. Odbacivanje svoje tradicionalne uloge regulatora globalne cijene nafte, Saudijska Arabija prema mišljenju mnogih grubo je zanemarila interese ostalih članica OPEC-a, ali činjenica je da ni Saudijci više nemaju utjecaj na članice koji su imali nekad. Dodatni su im problem dojam da SAD mijenja odnos s Iranom na njihovu štetu i očekivano ukidanje sankcija Iranu.

Ujedinjeni Arapski Emirati

emirati_2
Ministar energetike UAE Suhail Mohamed Al Mazrouei

Saudijski saveznici u OPEC-u zagovaraju obranu tržišnog udjela umjesto cijene i traže veću proizvodnju. U nedavnoj raspravi među članicama o tome treba li prognoze cijena nafte uvrstiti u izvještaj o dugoročoj strategiji OPEC-a, zajedno sa Saudijsom Arabijom, Kuvajtom i Katarom prevladali su nad Iranom i ostalim članicama u stavu da se cijene ne uključe u izvještaj. Revizija strategije OPEC-a očekuje se krajem godine.

Venecuela

venecuela_1
Ministar vanjskih poslova Venecuele Rafael Ramírez

Saveznici Irana i Ekvadora u lobiranju za smanjenje proizvodnje radi obrane cijene nafte, Venecuelu je s tim članicama ujedinjavala i protuzapadna politička retorika. Venecuela još uvijek zagovara smanjenje proizvodnje, na zadnjim razgovorima u OPEC-u to je zajedno s Alžirom zatražila i službeno.