4 ključne stvari o sastanku OPEC-a koji je upravo započeo u Beču

Kartel nije uspio istisnuti američki fracking s tržišta i mora odlučiti što će dalje

Danas se u Beču članice OPEC-a sastaju prvi put nakon dramatičnog summita u studenom 2014. na kojemu su odlučile da neće smanjivati proizvodnju uslijed pada cijene nafte i potopile tržište.

Odluku je tada isforsirala Saudijska Arabija, iako su je mnoge članice upozorile da bi ih to moglo financijski destabilizirati u narednih nekoliko godina. OPEC je zaključio da mora nastavii istu proizvodnju jer bi mu američka fracking industrija nakon što srušila cijenu nafte još mogla oduzeti i udjele na tržištu. Odlučili su svjesno ući u gubitke da istisnu Amerikance ali nisu uspjeli.

Cijena nafte urušila se prije godinu dana, kad su se efekt manje potražnje zbog krize, sporog oporavka EU i rasta američkog frackinga poklopili. U jednom trenutku barel je bio ispod 45 dolara. To je prisililo naftne kompanije na velike rezove i smanjenje ulaganja u istraživanja. Rafinerije i automobilska industrija su procvale, a jeftina nafta pogurala je rast u Americi i početak oporavka u eurozoni. Cijena se u međuvremenu malo oporavila ali dogodio se niz stvari koji bi mogle izazvati nove probleme na tržištu, primjerice pregovori stalnih članica Vijeća sigurnosti o ukidanju sankcija Iranu. Ovo je pet najvažnijih stvari za praćenje današnjeg sastanka OPEC-a.

OPEC je priznao poraz u ratu protiv frackinga

Prije sastanka u Beču, održano je dvodnevno savjetovanje OPEC-a sa šefovima najvećih naftnih kompanija BP, Chevron, Eni, ExxonMobil i Total. Sastanak je završio radikalnom promjenom OPEC-ova stava prema frackingu. Glavni tajnik Abdullah El-Badri izjavio da je “nafta iz škriljevca fenomen s kojim ćemo morati živjeti i pronaći ravnotežu.”

OPEC sada prihvaća naftu iz šriljevca kao normalni dio globalnog energetskog tržišta, nakon što je pet godina odbijao bilo kakvu raspravu o tome da bi američki fracking mogao smanjiti utjecaj njihova kartela. Amerika je otada značajno povećala proizvodnju i počela izvoziti u Japan. Danas proizvodi 5 milijuna barela dnevno i njezina neovisnost o bliskoistočnim proizvođačima značajano je promijenila svjetsku geopolitičku situaciju. Saudijski ministar nafte Ali al-Naimi rekao je da fracking “vrlo dobro balansira tržište”, što je odgovornost i ostalih aktera.

Proizvodnja nafte mogla bi se čak i povećati

Očekuje se da će OPEC potvrditi raniju odluku o proizvodnji 30 milijuna barela sirove nafte dnevno,. Cijena sirove nafte u siječnju se stabilizirala na 65 dolara ali to je daleko ispod cijene koju mnoge članice OPEC-a trebaju da bi održale nacionalne proračune. Posebno su pogođeni Iran, Venecuela, Nigerija i Angola. Saudijski ministara nafte Ali al-Naimi sastanak je započeo ponavljajući kako se situacija na tržištu vrlo dobra, i da potražnja pomalo jača što se tumači kao mogućnost da poslijepodne najavi da će OPEC povećati proizvodnju.

Bogatije zemlje Perzijskog zaljeva zbog veće proizvodnje i manjeg stanovništva mogu izdržati u ovakvoj igri puno dulje. Procjenjuje se da je na tržištu još uvijek oko milijun barela nafte viška svaki dan.

Pokušat će natjerati Rusiju da smanji proizvodnju

Iako Rusija nije članica OPEC-a, na sastanak u Beč dolazi ruski ministar energetike Aleksander Novak. OPEC pokušava pritisnuti Rusiju da smanji proizvodnju a Rusi odgovaraju da nemaju namjeru iako im ekonomija već dovoljno pati od niske cijene nafte i sankcija zbog rata u Ukrajini.

Rusi ne žele pristati na smanjenje dok OPEC održava proizvodnju na istoj razini. Štoviše, proizvodnja se u svibnju povećala 1,2 posto i blizu je rekordnih razina iz postsovjetskog razdoblja. Prema izvještaju ruskog ministarstva energetike objavljen u utorak, proizvodnja je narasla na 19,77 milijuna barela dnevno. Rusija, poput OPEC-a, svjesno ulazi u gubitke da bi obranila svoj udjel na naftnom tržištu.

Iran i Irak mogli bi potopiti tržište

OPEC pokušava istisnuti konkurente koji imaju veće troškove proizvodnje ali kartel sve više ometaju unutarnje napetosti jer neke članice proizvode više od plana a pravi udar se tek očekuje. Nakon desetljeća sankcija i rata Irak obara rekorde s 3 milijuna barela dnevno, a Iran očekuje nagli rast izvoza ako uspješno završi pregovore o smanjenju svoga nuklearnog programa. Proizvodnja u Saudijskoj Arabiji ponovno se približava rekordnim razinama od više od 10 milijuna barela dnevno.