Direktor golemog norveškog naftnog fonda: 'Možda ne bih to trebao tako izravno reći, ali Europljani su u usporedbi s Amerikancima lijenčine'

Tangen je usporedio dva kontinenta, Europa po njemu jako zaostaje na svim poljima

Norway's Government Pension Fund Global CEO Nicolai Tangen presents the results for the fund in 2022, at a press conference in Oslo, Norway, on January 31, 2023. Norway's sovereign wealth fund, the world's largest, said it recorded a loss of 1,637 billion Norwegian kroner ($164 billion) in 2022, citing volatile markets. (Photo by Heiko Junge / NTB / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Ljudi u Europi su “manje radišni, manje ambiciozni, podvrgnuti su većoj količini ekonomskih regulacija i manje su skloni preuzimanju rizika od Amerikanaca”, tvrdi šef golemog norveškog naftnog fonda. Nicolai Tangen, izvršni direktor fonda vrijednog 1,6 bilijuna dolara, za Financial Times dodaje i kako se razlike između kontinenata samo povećavaju. Smatra “zabrinjavajućim” što američke tvrtke nadmašuju svoje europske konkurente u inovacijama i tehnologiji, što je dovelo do znatno boljih performansi američkih dionica u prošlom desetljeću.

“Problem je u mentalitetu kada govorimo o toleriranju pogrešaka i preuzimanju rizika. Ako propadneš u Americi, dobit ćeš još jednu priliku. U Europi si gotov”, rekao je Tangen, uz objašnjenje da postoji i “općenita razlika u stupnju ambicioznosti”. “Nismo baš ambiciozni. Trebao bih biti oprezan kada govorim o ravnoteži između poslovnog i privatnog života, ali Amerikanci jednostavno rade više”, govori direktor.

Velik pad UK dionica u portfelju

Tangenovi stavovi su značajni s obzirom na to da je naftni fond kojim upravlja jedan od najvećih pojedinačnih investitora na svijetu. Posjeduje u prosjeku 1,5 posto svake kotirane tvrtke na globalnoj razini i 2,5 posto svake europske dionice.

Vlasništvo fonda u američkim dionicama poraslo je tijekom posljednjih desetak godina, dok se udio europskih dionica u portfelju smanjio. Američke dionice danas čine gotovo polovicu imovine u vlasništvu fonda, dok je 2013. godine udio iznosio 32 posto.

Najveći pad zabilježen je s dionicama iz Velike Britanije: prije deset godina dionice iz Ujedinjenog Kraljevstva činile su 15 posto portfelja, a danas oko šest posto.

Sedam velikih čini 12 posto portfelja

Na pitanje novinara Financial Timesa brine li njega i njegovu ekipu u fondu mogućnost da će na predstojećim američkim predsjedničkim izborima pobijediti, bivši predsjednik Donald Trump, Tangen odgovara potvrdno. “Vjerojatno ne bih trebao previše govoriti o tome. Mi u Americi samo investiramo u sjajne firme, i to dugoročno. Izbori neće imati nikakve implikacije na to kako ćemo alocirati naš kapital. Gotovo polovica naše imovine je u Americi, nećemo se povući iz naših investicija ondje”, kaže direktor.

Fond ima udjele u oko 9000 kompanija diljem svijeta, no sedam američkih tehnoloških kompanija – Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia i Tesla – čine oko 12 posto fondovog dioničkog portfelja. Tangen kaže kako postoji “argument za to da veliki postaju sve veći te da pobjednik uzima sve” s obzirom na to da su novosti poput umjetne inteligencije uzele maha.

Amerikanci se žale na europsku birokraciju

Dodao je da su mu se izvršni direktori iz SAD-a nedavno žalili na poteškoće u poslovanju u Europi zbog strogih propisa i birokracije. “Ne kažem da je kod njih dobro, ali u Americi imate puno umjetne inteligencije, a nimalo regulative. U Europi nemate umjetne inteligencije i hrpu regulative. Zanimljivo”, dodaje direktor.

Norveški fond zauzeo je i aktivniji stav oko zaštite okoliša, društva i upravljanja (ESG), praktički djelujući protiv mnogih najvećih kompanija u kojima drži udjele, uključujući i gore navedene tehnološke gigante, na godišnjim sastancima.

Zabrinut je zbog ESG-a

Tangen priznaje da ga brine mogućnost da fond bude uhvaćen u trenutnoj situaciji s opiranjem ESG-u u SAD-u, što je dovelo do toga da BlackRock, najveći svjetski upravitelj imovinom, više nego utrostruči svoju potrošnju na sigurnost svog izvršnog direktora Larryja Finka.

“Morate biti vrlo oprezni. Morate birati svoje borbe. Želite biti manje glasni o nekim stvarima”, rekao je direktor pa dodao da je fond sve svoje stavove usidrio u opsežnim dokumentima o temama kao što su plaće i žene u nadzornim odborima.

Zaključio je da naftni fond postaje “jedina tvrtka koja ovdje [u Americi] ima svoje mišljenje” jer se američki investitori suočavaju sa skeptičnim klijentima i političkim pritiskom, dok generalno “mi imamo klijenta koji je vrlo društveno osviješten”.