Direktor propalog Credit Suissea rekao da mu je 'baš žao', dioničari podivljali: 'Budi sretan što nisam ponio pištolj'

Zadnja skupština dioničara protekla je u prilično napetoj situaciji

An shareholder wearing a vest reading "Liquidate criminal Suisse and banksters assets" poses for the photographers during the annual general meeting of Credit Suisse bank, in Zurich, on April 4, 2023, following the takeover by UBS of Credit Suisse hastily arranged by the Swiss government on March 19 to prevent a financial meltdown. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Investitori u posrnulu švicarsku banku Credit Suisse, koju je nedavno krenuo preuzimati najveći konkurent UBS, na prilično burnoj skupštini dioničara, posljednjoj prije gašenja banke kao zasebnog entiteta, žestoko su napali odlazeći menadžment donedavnog financijskog giganta. Kako prenosi britanski Daily Telegraph, jedan od dioničara je direktorima poručio da bi ih u srednjem vijeku vjerojatno doslovce razapeli na križu zbog odluka koje su, prema njegovom mišljenju, dovele do propasti banke.

Predsjednik Upravnog odbora Credit Suissea Axel Lehmann je na skupštini okupljenim dioničarima rekao da mu je “baš žao” što nije uspio zaustaviti gubitak povjerenja u banku koji je, pravdao se, počeo daleko prije njegova preuzimanja vodstva.

Masovno povlačenje depozita koje je krenulo još u listopadu prošle godine nazvao je “vrtlogom koji je sve povukao na dno”, a koji je kulminirao prije mjesec dana prisilnom prodajom banke UBS-u za 3,2 milijarde američkih dolara kako bi se izbjegla globalna financijska kriza.

‘Ne brini, nisam ponio pištolj’

Glavni izvršni direktor Ulrich Korner gnjevnim je dioničarima na skupštini u Zürichu rekao da “razumije kako su razočarani, šokirani i ljutiti”. No, time je izazvao samo dodatni bijes pa mu je jedan ogorčeni dioničar uzvratio: “Ne brini, danas nisam ponio pištolj. Ali, stavio sam crvenu kravatu da ti dam do znanja kako svi mi dioničari gledamo na ovo.”

Drugi je dioničar menadžmentu došao s vrećicom praznih ljuski oraha. “Pogledajte ovo, vrijednost im je otprilike ista kao i jedna dionica Credit Suissea”, poručio im je.

Treći je, došavši za govornicu, bio prilično jasan. “U srednjem biste vijeku svi bili razapeti na križevima.” Na fotografijama sa skupštine vidljivo je da je jedan dioničar došao u odijelu na kojem je pisalo “Likvidirajmo Criminal Suisse i imovinu bankstera” s nacrtanim srednjim prstom. Jedan je s govornice vikao “Zaustavimo krađu”,

Tužiteljstvo istražuje preuzimanje

Inače, švicarski državni tužitelj otvorio je istragu o posredovanju vlade i regulatora u UBS-ovom preuzimanju Credit Suissea, upozorivši na “brojne” upitne aspekte spašavanja posrnule banke. Tužitelj želi utvrditi jesu li vladini dužnosnici, regulatori i direktori dvije banke možda prekršili kazneni zakon dogovorom o UBS-ovom hitnom preuzimanju posrnulog Credit Suissea kako bi se spriječio kolaps švicarskog financijskog sustava i globalna kriza.

“Brojni aspekti događaja oko Credit Suissea” zahtijevaju istragu i treba ih analizirati kako bi se “identificirala eventualna kaznena djela koja bi spadala u nadležnost” državnog tužitelja, stoji u priopćenju ureda, objavljenom u nedjelju. “Ured državnog odvjetnika proaktivno pristupa svom mandatu i odgovornosti za zakonito (poslovanje) švicarskog financijskog centra i uspostavio je sustav praćenja kako bi mogao odmah reagirati na potencijalna pitanja koje spadaju u njegovu nadležnost”, dodaje se.

Ured nije naznačio koje bi konkretne aspekte ugovora o spajanju mogao ispitati ni koliko bi istraga mogla trajati. Ni UBS ni Credit Suisse nisu željeli komentirati priopćenje.

Narušena reputacija Švicarske

“Izjava državnog tužitelja zapanjuje”, smatra profesor emeritus kaznenog prava i kriminologije na Sveučilištu u Baselu Mark Pieth, dodavši ipak da je spašavanje Credit Suissea “toliko neuobičajeno da su morali nešto reći”.

Pieth nagađa da će tužitelj možda istraživati državne dužnosnike zbog kršenja odredbi o tajnosti. Predmet istrage mogla bi po njemu biti i trgovina povlaštenim informacijama, a problematičan je i otpis imovine skupine vlasnika obveznica, dodaje.

Švicarska javnost i političari izrazili su zabrinutost zbog ogromne državne potpore likvidnosti i jamstava, od gotovo 260 milijardi švicarskih franaka koje su ponudile vlada i Švicarska narodna banka. Anketa među švicarskim ekonomistima pokazala je da gotovo polovina njih smatra da preuzimanje Credit Suissea nije bilo najbolje rješenje. Upozorili su i da je slom Credit Suissea narušio švicarsku reputaciju bankarskog središta.