Ovaj gospodin je samo dvjema riječima srušio Credit Suisse i pokrenuo globalnu paniku. Upravo je dao otkaz

U žovijalnom intervjuu za Bloomberg na pitanje o dokapitalizaciji rekao je - apsolutno ne. I krenula je lavina

A Saudi broker monitors the stock market at the Arab National Bank in the Saudi capital Riyadh on December 11, 2019. - Saudi Aramco's shares soared on their debut on the domestic stock exchange Wednesday, becoming the world's biggest listed company worth $1.88 trillion after a record-breaking IPO. Aramco had priced the initial public offering at 32 riyals ($8.53) per share, raising $25.6 billion and eclipsing Alibaba's $25 billion IPO of 2014 to become the world's largest. (Photo by Fayez Nureldine / AFP)
FOTO: AFP, SNB

Šef Saudijske nacionalne banke (SNB), najveće komercijalne banke u Saudijskoj Arabiji koja je bila jedan od ključnih čimbenika u potonuću švicarskog bankarskog diva Credit Suissea, podnio je ostavku iz “osobnih razloga”. Ammar al-Khudairy učinio je to manje od dva tjedna nakon što su njegovi komentari potaknuli paniku ulagača oko Credit Suissea.

Podsjetimo, dionice te švicarske banke naglo su pale pošto je al-Khudairy u ime najvećeg dioničara kategorički isključio mogućnost kapitalne injekcije bude li banka zatražila dodatnu likvidnost. Epilog krize u bankarskom gigantu bilo je preuzimanje Credit Suissea od strane konkurentske švicarske bankarske grupe UBS. Bio je to iznuđeni potez koje su osmislile tamošnje vlasti kako bi se izbjegli dodatni potresi na tržištu.

Saudijska nacionalna banka (SNB) objavila je da je “prihvatila” ostavku Ammara al-Khudairyja te da će ga odmah zamijeniti izvršni direktor. Osim da odlazi “zbog osobnih razloga”, banka više detalja nije otkrila, piše The Guardian.

Hitno preuzimanje Credit Suissea

Govoreći u intervjuu za Bloomberg TV ranije ovog mjeseca, Al-Khudairy je na izravno pitanje hoće li Saudijska nacionalna banka biti otvorena za daljnja ulaganja u Credit Suisse ako dođe do potrebe za dodatnom likvidnošću odgovorio: “Apsolutno ne”.

Dionice švicarske banke smjesta su, zbog tih dviju riječi, pale na najnižu razinu u povijesti nakon njegovih komentara. Njegova kasnija opravdanja – da je Credit Suisse zapravo sjajna banka, da joj dokapitalizacija nije potrebna i da je ono “apsolutno ne” rekao samo zato jer SNB-u nije odgovaralo postati vlasnikom više od 10 posto udjela jer bi to podrazumijevalo brojne nove obveze zbog pravila švicarskog regulatora -nisu bila dovoljna za gašenje požara. Švicarske vlasti bile su prisiljene hitno reagirati, prvotno ponudivši kreditnu liniju tešku 50 milijardi švicarskih franaka, a na kraju su organizirale hitno preuzimanje Credit Suissea od strane njezina većeg domaćeg rivala UBS-a. Sve se odigralo u samo četiri dana od Al-Khudairyjevih komentara.

Brzu akciju švicarskih regulatora treba promatrati u kontekstu velike panike oko globalnog financijskog sustava koja je započela nakon propasti moćne američke banke u Silicijskoj dolini (Sillicon Valley Bank). SVB je bio jedan od ključnih kreditora američkog tehnološkog sektora, a mnoštvo kompanija je krenulo s masovnim povlačenjem novca kad je u javnost isplivala vijest da banka zapravo muku muči s pronalaskom sredstava za normalno poslovanje.

SNB izgubila milijardu dolara

Saudijska nacionalna banka tvrdi da je propašću Credit Suissea izgubila milijardu dolara. Prilikom spajanja Credit Suissea i UBS-a, investitorima posrnule švicarske banke ponuđeno je 0,76 švicarskih franaka po dionici. U trenutku kada je Saudijska nacionalna banka postala najveći dioničar u Credit Suisseu, cijena dionice bila je 3,82 švicarska franka.

To je trebalo poduprijeti bilancu Credit Suissea i podržati njezine planove restrukturiranja. SNB je kasnije otkrio da je njegovo ulaganje u Credit Suisse činilo manje od 0,5% ukupne imovine i 1,7% investicijskog portfelja. “Promjene u procjeni SNB-ovog ulaganja u Credit Suisse nemaju utjecaja na SNB-ove planove rasta i smjernice za 2023. godinu”, rečeno je.

Radio i u Goldman Sachsu

Inače, Ammar al-Khudairy proveo je karijeru u financijskom sektoru Saudijske Arabije vodeći neke od ključnih institucija u kraljevstvu.

Bio je predsjednik Goldman Sachs Grupe i Morgan Stanleya u Saudijskoj Arabiji, a osnovao je i tvrtke za upravljanje imovinom Amwal AlKhaleej te Amwal Capital Partners sa sjedištem u Rijadu i Dubaiju, prenosi Bloomberg Adria.