Facebook je opet testirao svoj dron kojim žele dovesti internet ljudima koji ga nemaju. Ovaj put im se nije raspao

Aquila program je time imao još jedan uspješan eksperiment

FOTO: Facebook/code.facebook

Facebook i Mark Zuckerberg objavili su da je njihov projekt Aquila došao do sljedeće prekretnice u svom razvoju. Njihov prototip drona je završio svoj drugi testni let, i to uspješno. Cilj projekta je dovesti internet u one dijelove svijeta u kojima inače nije dostupan. Najvažniji dio testiranja je bilo uspješno slijetanje drona. Prošli puta kada je testiran, u srpnju prošle godine, dron se pri slijetanju jednostavno raspao.

Let od jednog sata i 46 minuta odrađen je 22. svibnja u Yumi u Arizoni. To je 16 minuta više nego u prošlom testu, a Facebook se nada da će postići pokrivenost područja od 100 kilometara, s vremenom letenja preko par mjeseci. Dron se, inače, napaja iz solarnih ćelija, a trenutni rekord iznosi 2 tjedna. Zuckerberg je rekao da su i skupili puno važnih podataka koji će im pomoći u povećanju efikasnosti drona.

Unaprijeđeni dizajn popravlja efikasnost

Spram prvog drona, Facebook je na krila dodao dodatne spojlere kako bi povećali otpor i smanjili uzgon pri slijetanju drona. Dodali su i nekoliko stotina novih senzora kako bi mogli skupiti što više podataka o letu. Modificiran je i softver autopilota, a dodatni vodoravni propeler pomaže pomaže dronu u slijetanju. Sva ta unaprjeđenja dovela su do dvostruko bržeg uzlijetanja nego kod prvog testa.

Aquila's second successful flight!In this test, it flew for 1 hour and 46 minutes over the desert and landed smoothly near Yuma, Arizona. We successfully gathered a lot of data to help us optimize Aquila's efficiency. No one has ever built an unmanned airplane that will fly for months at a time, so we need to tune every detail to get this right.When Aquila is ready, it will be a fleet of solar-powered planes that will beam internet connectivity across the world. Today, more than half the world's population — 4 billion people — still can't access the internet. One day, Aquila will help change that.

Gepostet von Mark Zuckerberg am Donnerstag, 29. Juni 2017

Zanimljivo je da dron više nema kotače za slijetanje, već koristi kevlarske podloške koji su montirani na dno električnih motora. Autopilot zbog toga pri slijetanju mora u horizontalnom položaju zaustaviti sve propelere, kako se ne bi oštetili kada dotaknu tlo. Dronu je trebalo oko 150 metara da sleti.