Fantastičan uspjeh hrvatske tvrtke. Google kupuje aplikaciju Photomath Damira Sabola

Google je potvrdio preuzimanje

FOTO: Vjekoslav Skledar

Alphabet, krovna kompanija u sklopu koje posluje Google, preuzima hrvatsku aplikaciju Photomath. Naime, Reuters je danas objavio da je europski antimonopolski regulator postavio rok do 28. ožujka za donošenje odluke o preuzimanju hrvatske aplikacije za rješavanje matematičkih zadataka, od strane Alphabeta.

Iz Googlea su potvrdili navedeno preuzimanje. Njihov glasnogovornik rekao je da je sporazum sklopljen još u svibnju prošle godine. Photomathova tehnologija trebala bi pomoći Googleu da poboljša svoje usluge za učenike, koje se odnose na učenje matematičkih zadataka.

Osivač je pokrenuo i Iskon

Damir Sabol, osnivač Photomatha u svojoj poslovnoj karijeri pokrenuo je više uspješnih projekata. Uz Photomath tu je i IT kompanija Microblink, a prije toga pokrenuo je i Iskon. Photomath, koji će vjerojatno biti njegov najveći uspjeh do sada, prije dvije godine prikupio je 23 milijuna dolara investicije. Nekoliko mjeseci prije toga, krajem 2020., Sabol, uz suosnivače Microblinka Izeta Ždralovića i Juricu Cerovca potvrđuje da su za Microblink dobili investiciju od 370 milijuna kuna.

Inače, Photomath je jedan od najuspješnijih hrvatskih proizvoda na svjetskom tržištu, ako uzmemo u obzir da je dostupan u gotovo 200 država, na 30 jezika te da je aplikaciju preuzelo preko 250 milijuna ljudi. Koliko je Google platio za preuzimanje aplikacije, za sada još uvijek nije poznato. Sabol nam je potvrdio da su s Googleom potpisali sporazum o preuzimanju, uz napomenu da čekaju regulatorno odobrenje da se posao realizira. Više informacija nije nam mogao otkriti.

Iz Googlea su također za Telegram potvrdili da je sporazum o preuzimanju sklopljen, ali da se čeka regulatorno odobrenje.

“Možemo potvrditi da smo u svibnju 2022. godine sklopili sporazum o preuzimanju tvrtke Photomath, uz uvjet da prođe regulatornu provjeru. Imamo dugogodišnje iskustvo u području učenja i obrazovanja te ovo predstavlja potencijalnu priliku za bolje zadovoljavanje potreba učenika. Tehnologija tvrtke Photomath pomoći će Googleu da poboljša svoju sposobnost pružanja boljih iskustava učenja matematike učenicima, što će doprinijetii razvoju Googleovih usluga te vrste”, stoji u odgovoru Googlea Telegramu.

Kako su se uspjeli probiti

Photomath se u ranim počecima probijao polako. U prva tri mjeseca na Windowsima, aplikaciju je skinulo tek par stotina ljudi. U velikom intervjuu za Telegram, Sabol je ispričao da mu se ta brojka u tom trenutku činila pristojnom. Nije to bio nikakav spektakl, ali je aplikacija bila prisutna. Nešto se događalo. Znao je da će, kada aplikacija bude dostupna i na drugim operativnim sustavima i kada je predstavi na TechCrunchu, broj skidanja skočiti. Samo je bilo pitanje koliko. Kolege su mislile da je krajni doseg PhotMatha 50 tisuća skidanja. Sabol je bio hrabriji. Rekao je 100 tisuća.

Na prvom danu konferencije TechCrunch Disrupt, PhotoMath je ušao među četiri najbolje aplikacije. Mediji su se raspisali, a prvog dana kada je bila dostupna na svim operativnim sustavima, aplikaciju je skinulo 50.000 tisuća ljudi. Drugi dan bili su na pola milijuna skidanja. Treći dan na milijun. Nakon mjesec dana aplikaciju je skinulo 5 milijuna ljudi. “I onda se uhvatiš za glavu…”, ispričao nam je Sabol kroz smijeh.


Kako je nastao Photomath možete pročitati u velikom životnom intevjuu s Damirom Sabolom, objavljenom svojedobno na Telegramu.