Europska komisija sve odobrila; Google smije preuzeti Photomath Damira Sabola

Googleova akvizicija Photomatha, smatraju, neće na značajan način utjecati na tržišnu utakmicu

FOTO: Vjekoslav Skledar

Europska komisija bezuvjetno je odobrila Googleovo preuzimanje Photomatha, hrvatske aplikacije osnivača Damira Sabola. Photomath je jedan od najuspješnijih hrvatskih proizvoda na svjetskom tržištu; dostupan je u gotovo 200 država, na 30 jezika, a aplikaciju je preuzelo više od 250 milijuna ljudi.

Photomath koristi računalni vid i umjetnu inteligenciju za prepoznavanje, trenutno rješavanje i objašnjavanje matematičkih zadataka, a njegova bi tehnologija trebala pomoći Googleu da poboljša svoje kapacitete kada je riječ o učeničkom iskustvu s učenjem matematike.

Mjesec dana provjere

Posljednjih mjesec dana, europski antimonopolski regulator provjeravao je hoće li Googleova akvizicija Photomatha negativno utjecati na tržišnu utakmicu na području EU u segmentu u kojem posluju Google i Photomath; u području alata za online učenje, matematičkih zadaća i online pretraživanja.

Europska komisija sinoć je objavila kako Googleova akvizicija Photomatha neće na značajan način utjecati na tržišnu utakmicu i odobrila transakciju. Ovo predstavlja jedan od najvećih – ako ne i najveći – uspjeh hrvatske IT industrije.

Photomathova priča od 2014.

Google je 21. veljače ove godine Europskoj komisiji prijavio da je u svibnju prošle godine dogovorio kupnju Photomatha, zatraživši njezinu dozvolu. “Photomathova tehnologija pomoći će Googleu da poboljša kapacitete kako bi učenicima omogućio bolje iskustvo s učenjem matematike i da proširi Googleovu ponudu pomoći s domaćom zadaćom”, izjavio je Googleov glasnogovornik za Reuters početkom ožujka kada je akvizicija ušla u proces odobrenja pred europskim antimonopolskim regulatorom.

Akviziciju je tada za hrvatske medije potvrdio i osnivač Photomatha Damir Sabol, no bez daljnjih izjava. Photomath je osnovan 2014. godine u Hrvatskoj, a kreirao je aplikaciju koja koristi računalni vid i umjetnu inteligenciju za prepoznavanje, trenutno rješavanje i objašnjavanje matematičkih zadataka. Imaju urede u Zagrebu i u američkom San Mateu.

Ranije dobio 23 milijuna dolara investicije

Damir Sabol, osnivač Photomatha u svojoj je poslovnoj karijeri pokrenuo više uspješnih projekata. Uz Photomath, tu je i IT kompanija Microblink, a prije toga pokrenuo je i Iskon.

Photomath, koji će vjerojatno biti njegov najveći uspjeh do sada, prije dvije godine prikupio je 23 milijuna dolara investicije. Nekoliko mjeseci prije toga, krajem 2020., Sabol, uz suosnivače Microblinka Izeta Ždralovića i Juricu Cerovca potvrđuje da su za Microblink dobili investiciju od 370 milijuna kuna.