Francuska je donijela važan zakon; do 2040. godine zabranili su proizvodnju plina i svih naftnih derivata

Ovim zakonom žele se približiti cilju koji su si zadali Pariškim sporazumom

FOTO: Profimedia, Crystal pictures

Francuski parlament u utorak je usvojio novi zakon kojim se do 2040. godine zabranjuje eksploatacija te prerada nafte i prirodnog plina. Zabrana se ne odnosi samo na Francusku, već i na njene prekomorske teritorije poput Martiniquea i Réuniona. Prema novom zakonu, postojeće dozvole za bušotine neće biti produljene, a nove neće izdavati.

Francuska vlada tvrdi kako su oni prvi koji uvode ovakvu zabranu. Međutim, ovaj zakon je više simboličan, budući da Francuska za svoje potrebe proizvodi samo jedan posto, dok ostalu naftu i plin dobivaju iz uvoza. Francuska na godišnjoj razini proizvodi 815.000 tona nafte, količinu koju Saudijska Arabija proizvede u svega par sati. Nicolas Hulot, francuski ministar za ekološku tranziciju, kaže kako se ovim zakonom današnje generacije brinu za buduće.

Potez u skladu s Pariškim sporazumom

Ova zabrana dio je većeg plana Francuske koja se želi odmaknuti od fosilnih goriva, kako bi ispunili ciljeve koje su si postavili Pariškim sporazumom o klimatskim promjenama. Vlada Emmanuela Macrona također planira zabraniti prodaju dizelskih i benzinskih vozila do 2040. godine. Francuska je još 2011. godine zabranila dobivanje nafte hidrauličkim frakturiranjem (frackingom).

Macron od početka svog mandata dosta agresivno želi Francusku u potpunosti prebaciti na ekološki prihvatljivija energetska rješenja. Uz zabranu fosilnih goriva, Macron pokušava zabraniti nuklearnu energiju. Ovim potezima vjerojatno želi postati predvodnik u borbi protiv globalnog zatopljenja. Nakon što je Amerika odustala od Pariškog sporazuma, Macron je američke klimatske znanstvenike pozvao u Francusku, kako bi tamo mogli nastaviti svoj rad.

Total ne odustaje od fosilnih goriva

Početkom mjeseca, francuska energetska kompanija Engie pristala je do 2050. godine odustati od prirodnog plina, fokusirajući se na bioplin i obnovljive izvore energije, piše Reuters. Engie trenutno ima 70 projekata koji se baziraju na bioplinu, a polovica njih se nalazi u Francuskoj. Trenutno traže i nove dozvole kojima bi podigli razinu proizvodnje bioplina.

Engie je većinu svojih bušotina fosilnih goriva i plina prodala domaćem konkurentu Totalu i nekim drugim manjim kompanijama, kako bi ispunili svoj ekološki plan. Total, međutim, ne kani odustrati od rudarenja na internacionalnoj razini. Početkom tjedna, dobili su dozvolu za pokretanje novog velikog projekta 200 kilometara od obala Brazila.