HAKOM je malo pojasnio ovo s ukidanjem roaminga u Europskoj uniji

Maloprodajne naknade za roaming se ukidaju, veleprodajne ostaju ali ih treba još dogovoriti

Nakon što je Europski parlament izglasao ukidanje roaminga, točnije ukidanje maloprodajnih naknada za roaming, HAKOM je objavio da nakon konačnog ukidanja naknade neće potpuno nestati.

HAKOM je pojasnio da uredba predviđa dvije faze, prijelazno razdoblje i konačno ukidanje. I nakon konačnog ukidanja roaming će se “po domaćim cijenama usluga – roam like at home, biti podvrgnut kriterijima poštene uporabe”.

Turističke zemlje su u nepovoljnom položaju

Ograničena količina podataka i poziva će se po domaćim cijenama moći koristit u roamingu u EU tijekom godine, a u prijelaznom razdoblju naknade će se smanjiti oko 4 puta, ovisno o tome kolike su domaće tarife koje korisnici imaju. Veleprodajne naknade ostaju.

Za hrvatske su operatore važne upravo veleprodajne naknade koje tek treba dogovoriti. Poanta je u velikoj razlici broja korisnika koji se u Hrvatskoj ljeti nalaze u roamingu u odnosu na broj hrvatskih korisnika roaminga u inozemstvu. Stranaca u roamingu je nekoliko milijuna godišnje, a Hrvata u roamingu vani je nekoliko stotina tisuća.

Članice EU koje nisu izrazito turističke zemlje nemaju taj problem, troškovi koje telekomi plaćaju za roaming svojih korisnika i prihodi koje dobivaju za usluge roaminga od stranih telekoma su uravnoteženiji, pa južne članice misle da su ovom odredbom njihove kompanije stavljene u neravnopravnu tržišnu poziciju.

Prijelazno razdoblje do kraja travnja 2016.

Prijelazno razdoblje počinje 30. travnja 2016.. Cijene roaminga ne smiju preći 0,05 eura po minuti za pozive, 0,02 eura za SMS poruke i 0,05 eura po megabajtu za mobilnu mrežu.

Ograničenje naknade za dolazne pozive odredit će se naknadno tijekom ove godine, a bit će niže nego za odlazne pozive, navodi HAKOM.