11 startupa koji bi ozbiljno mogli promijeniti kako idemo na faks

Sve više tech kompanija i startupa fokusira se na pobošljavanje školstva

Startupi ne služe samo za stvaranje aplikacija za pametne telefone. Oni su tu i da koristeći tehnologiju unaprijede naš svakodnevni život. Mnogo ih je specijalizirano i za obrazovanje. Ti potonji mogli bi uskoro promijeniti način i tijek obrazovanja. Neće ugroziti visokoškolsko obrazovanje, ali svakako hoće utjecati na njegovo mijenjanje i prilagođavanje modernom dobu u kojemu živimo.

Rafter

Koristeći e-knjige i seminarske materijale, Rafter pomaže fakultetskim knjižnicama digitalizirati sadržaj i učiniti ga dostupnim u svakom trenutku, bez obzira na radno vrijeme ustanove.

Osim toga, omogućavaju im da zadrže svoje korisnike, obzirom da je u SAD-u već zabilježen pad u korištenju knjižnica, a povećan trend korištenja elektroničkih knjiga i skripti. Na dobitku su i studenti i fakulteti. Fakulteti ne gube korisnike, a studenti jeftinije dobivaju materijale za studiranje.

Piazza

Piazza je nešto poput chat sobe, samo drugačijeg sadržaja. Tu studenti mogu pitati sve što ih zanima o trenutačnom predmetu i ispitu koji spremaju, a drugi studenti i profesori im na njega odgovaraju. Najbolji se odgovori kroz odobravanja korisnika potiskuju na vrh i vidljivi su svima.

Piazza zarađuje tako što headhunterima omogućava pristup svojoj bazi od više od milijun studenata diljem svijeta. Obzirom da se među korisnicima usluga ovoga startupa nalaze fakulteti potput Stanforda, Princetona i MIT-a, jasno je da ne moraju strahovati za prihode.

InsideTrack

I ovaj startup svoje proizvode prodaje fakultetima. Nudi personalizirane instrukcije za studente, istovremeno pomažući fakultetima provjeriti na koji način mogu podići kvalitetu sadržaja za njih.

Ukratko, pomažu studentima učiti, ali i fakultetima kako najoptimalnije koristiti tehnologiju na predavanjima.

Course Hero

Ovaj je startup internetski izvor vodiča, knjiga, skripti, prošlih ispita i ispitnih pitanja i oglasa za instrukcije. Koristi ga više od pet milijuna studenata.

Iako ga se više ne može nazvati startupom, obzirom da je osnovan još 2006. godine, svejedno su prošle godine dobili više od 15 milijuna venture sredstava.

Quizlet

Ova je stranica slična prethodno navedenom Course Herou i nudi akademske sadržaje za studente diljem svijeta.

Ima oko 15 milijuna aktivnih korisnika mjesečno, sa prosječnih 20 minuta provedenih na stranici po sesiji, a pojavljuje se i među top 10 obrazovnih aplikacija na iTunesu i Google Playju.

The Minerva Project

Minerva Project doslovno je nova škola. Za 10 tisuća dolara godišnje nudi preddiplomski program, koristeći online predavanja. Međutim, Minervini studenti i dalje iskuse sve radosti studentskog života.

Kao brucoši žive u San Francisku, a svaki sljedeći od šest semestara provedu u nekom drugom velikom svjetskom gradu. Prva klasa preddiplomaca prošle se godine upisala u Minervu. Od 2500 prijavljenih, izabrano je 70 studenata.

Dev Bootcamp

I ovo je na svojevrstan način nova škola. U 19 vam tjedana obrazovanja oni omogućavaju da postanete web developer. Sve to koštat će vas nešto manje od 14 tisuća dolara.

Svaka druga tradicionalnija metoda studiranja za ovu bi vas struku koštala puno više, pa Dev Bootcamp koriste mogućnosti moderne tehnologije da smanje troškove obrazovanja, a istovremeno zadrže kvalitetu.

Udacity

Ovaj je startup osnovao Stanfordov profesor računalstva Sebastian Thrun. To su online radionice, kroz koje potencijalni poslodavci mogu trenirati svoje potencijalne buduće zaposlenike.

Američka telekomunikacijska tvrtka AT&T platila je Udacityju 3 milijuna dolara da im razviju program kroz koji bi mogli ostvariti takvo što. Drugi popularni klijenti ovoga startupa su i Google, Facebook i Salesforce.

Coursera

Slogan ovoga startupa je: “Besplatna online predavanja s najboljih svjetskih sveučilišta”. Vrlo je jasno što se time dobije.

Novac zarađuju tako što održavaju i specijalizirana predavanja i certificiranja. Na taj su način zaradili 12 milijuna godišnjih prihoda.

EdX

Neprofitna je to zajednička organizacija MIT-a i Harvarda, koja također nudi besplatna online predavanja najboljih sveučilišta.

Funckioniraju kao open source platforma i bit će zanimljivo pratiti koliko će se obrazovanje promijeniti upravo na ovaj način. Kad su najprestižniji fakulteti na svijetu otvoreni ovoj vrsti promidžbe svojih predavanja, teško je zamisliti da i drugi fakulteti neće iskoristiti priliku i naučiti nešto od njih.

Saylor.org

Osnovao ga je Michael Saylor, student MIT-a iz osamdesetih i omogućio da su njihovi online tečajevi apsolutno besplatni za sve.

Saylor vidi potencijalnu poslovnu priliku u tehnologiji koja će, jednoga dana, stvoriti autentične tehnološke dokumente, koji će prikazati baš svaku stavku vašeg obrazovanja online. Nešto poput vrlo sofisticiranoga životopisa. A tko ne bi volio da tehologija za njega i piše životopis, ukoliko traži posao, ali i bira kandidata, ukoliko se nalazi u ulozi poslodavca?