HP za milijardu dolara kupuje Samsungovu diviziju s printerima, navodno žele totalno promijeniti fotokopirni biznis

HP kaže da u fotokopirnoj industriji već desetljećima nema inovacija

LAS VEGAS, NV - JANUARY 06: Hewlett-Packard Co. Executive Vice President of Printing & Personal Systems Dion Weisler speaks during a keynote address by Intel Corp. CEO Brian Krzanich at the 2015 International CES at The Venetian Las Vegas on January 6, 2015 in Las Vegas, Nevada. CES, the world's largest annual consumer technology trade show, runs through January 9 and is expected to feature 3,600 exhibitors showing off their latest products and services to about 150,000 attendees.   Ethan Miller/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Američka kompanija HP, nasljednik Hewlett-Packarda, je najavila kako će od Samsunga preuzeti njihov biznis s printerima za 1,05 milijardi dolara, piše Fortune. Prema sporazumu, Samsung Printing business Unit će se u roku od godinu dana, nakon što sporazum odobre regulatorna tijela, a Samsung se obvezao na investiciju kupnjom HP-ovih dionica u vrijednosti između 100 i 300 milijuna dolara.

S druge strane, HP će Samsungovu diviziju s printerima preuzeti zajedno s šest tisuća zaposlenih od kojih gotovo 2000 ljudi radi u odjelu istraživanja i razvoja, još tisuću u prodaji, s 50 prodajnih ureda diljem svijeta i proizvodnom bazom koja se nalazi u Kini. Na sve to, HP u ovom aranžmanu dobiva i Samsungovu tehnologiju laserskog printanja, koja je ključna za HP, te njihovih 6500 patenata. Kak piše TechCrunch, prihodi Samsungovog biznisa s printerima prošle su godine iznosili oko 1,8 milijardi dolara.

Fotokopirke su zastarjele mašine

Iz HP-a su poručili da je cilj akvizicije udahnuti prijeko potrebne nove energije i ideja u industriju. Uređaji za fotokopiranje su zastarjele, komplicirane mašine s desecima zamjenjivih dijelova koji zahtijevaju servisiranje i ugovore o održavanju. Kupci su vrlo frustrirani brojnim posjetama servisera, neophodnih da bi uređaj normalno funkcionirao, objašnjavaju.

Hewlett-Packard se prošle godine razdvojio u dvije odvojene kompanije: Tvrtka HP Enterprise na čelu s Meg Whitman, dosadašnjom predsjednicom uprave i izvršnom direktoricom preuzet će dio poslovanja koji se odnosi na servere, softvere, mrežne infrastrukture i ostale sadržaje i usluge za korporativne korisnike, a HP s izvršnim direktorom Dionom Weislerom preuzima segment poslovanja s osobnim računalima i printerima.

“Prije deset mjeseci postali smo zasebna kompanija, što nam omogućava pokretljivost i fokus brži rast i inovacije u industriji. Skoncentirani smo na industriju 3D printanja i disrupciju 12 bilijuna dolara vrijedne proizvodnje, a sada ćemo napasti i 55 milijardi dolara vrijedno tržište fotokopirnih uređaja”, izjavio je predsjednik uprave i izvršni direktor HP-a Dion Weisler.

Pad isporuka u prvom kvartalu

Tržište printera posljednjih godina počelo se rapidno smanjivati. Prema istraživanju IDC-a, globalna isporuka printera pala je za 10,6 posto u odnosu na lani, odnosno na 23,1 milijuna uređaja u prvom kvartalu 2016. godine.

Iako HP i dalje lider u industriji jer drži trećinu tržišnog udjela, prema IDC-u, također bilježe pad pa su u prva tri mjeseca ove godine isporučili tek 8,3 milijuna uređaja, odnosno 18,6 posto manje nego godinu dana ranije. Canon je po broju isporuka drugi, a slijede ga Epson, Brother i Samsung. Iako nisu precizirali kako točno namjeravaju unijeti revoluciju u fotokopirni biznis, jedno je sigurno – HP će akvizicijom će ne samo eliminirati suparnika, nego će kompenzirati pad prihoda od bizinsa s printerima, koji im je u padu već tri kvartala zaredom.