I Britanci uvode onaj zakon o dijeljenju viška hrane iz supermarketa siromašnima, Hrvatska ga već ima

Pravilnik o dijeljenju hrane u Hrvatskoj trebao bi biti gotov do jeseni

Francuska je nedavno donijela zakon koji velikim supermarketima nalaže da viškove hrane doniraju u humanitarne svrhe, umjesto da je uništavaju kemijskim procesima kakva je dosad bila praksa. Bio je to jedan od rijetkih zakona koje je francuski parlament donio jednoglasno, a sada se nešto slično priprema i u Velikoj Britaniji.

Najveći britanski supermarket Tesco priznao je da je lani bacio 55.400 tona hrane odkoje je 30,000 tona bilo jestivo. Dio neprodane hrane iz svojih skladišta već dijele pučkim kuhinjama, a dio šalju na farme za hranjenje životinja ili u biološke energane.

Nova praksa testira se u 100 supermarketa

Imaju novog partnera za distribuciju neprodane hrane, humanitarnu organizaciju FareShare. Oni će Tescove trgovine povezivati s lokalnim organizacijama kojima će donirati hranu. Plan se testira u više do 100 Tescovih trgovina u Irskoj. U Velikoj Britaniji počet će u 10 supermarketa u Londonu, Glasgow,u Belfastu i Merseysideu.

“Ovo bi mogao biti najveći korak koji smo dosad napravili u ograničavanju bacanja jestive hrane iz naših trgovina i nadamo se da je to početak potpunog ukidanja takve prakse,” rekao je direktor Tesca Dave Lewis. Rekao je da se nada da će uskoro sve Tescove u trgovine u Velikoj Britaniji i u 12 zemalja u kojima rade početi provoditi ovaj plan.

Uskoro i zakon o ograničavanju bacanja hrane

Britanski parlament uskoro će početi raspravljati o novim zakonima za ograničavanje bacanja hrane. Neki su zastupnici već pozvali vladu da zabrani bacanje dobre hrane iz supermarketa i naredi da se ona podijeli organizacijama koje brinu za siromašne.

Svi vodeći britanski lanci supermarketa već rade s takvim organizacijama ali zasad samo Sainsbury’s ima funkcionalnu nacionalnu distribuciju viška hrane. Marks&Spencer testira projekt Community Shop u koji se siromašniji građani mogu učlaniti i kupovati hranu po simboličnim cijenama.

Od sve hrane koja se baca u Velikoj Britaniji, na trgovine otpada svega 1 psto, ali je to prema vladinim podacima još uvijek 200.000 tona hrane. Od 15 milijuna tona hrane koju Englezi godišnje bace, više od polovice baca se kod kuće.

Do jeseni hrvatski pravilnik o doniranju hrane

Hrvatski Sabor u ožujku je izglasao novi Zakon o poljoprivredi u kojemu je regulirano i doniranje viška hrane. Da bi sustav počeo raditi, država mora donijeti pravilnik. Najveći je problem što trgovci na donacije hrane moraju plaćati PDV a država tvrdi da to još ne može ukinuti. Ministarstvo poljoprivrede s još tri nadležna ministarstva, Hrvatskom gospodarskom komorom i inicijativom Oslobodimo donacije hrane PDV-a trenutno radi na pravilniku o doniranju, koji se očekuje do jeseni. U Hrvatskoj se godišnje baci oko 400.000 tona hrane, u Europskoj uniji 90 milijuna tona.