Kineske burze napokon su počele rasti, ostala azijska tržišta još su malo nestabilna

Ulagači su zaključili da je korekcija pri kraju i da će Vlada pomoći rast

U nadi da će se ostvariti spekulacije o novim stimulativnim mjerama kineske vlade, ulagači su počeli vraćati novac u kineske dionice. Burze u cijeloj Aziji u ponedjeljak su počele pokazivati znakove života ali svugdje osim u Kini još se osjeća nestabilnost, javlja Bloomberg. Kineski indeksi rasli su najviše u zadnja dva mjeseca, s najvećim tjednim dobitkom u gotovo četiri godine.

MSCI-jev indeks rastućih tržišta u Hong Kongu je porastao 0.6 posto i završio dan na najvišoj razini od 13. kolovoza. Najviše su profitirale dionice kineskih nekretninskih kompanija i vlasnika rudnika.

Kineski premijer Li Keqiang najavio je veću državnu financijsku pomoć obnovi propalih gradova, a ta je vijest imala kombinirani učinak s izjavama kineskih dužnosnika da je korekcija na tamošnjim burzama “skoro gotova” te izjavom potpredsjednika Fed-a Stanleya Fischera da je američko gospodarstvo vjerojatno dovoljno jako da zasluži povećanja kamatne stope do kraja godine.

Možda iduća godina preokrene trend

Nakon mjesec dana kolebanja mnogi ulagači su zaključili da Kina ipak ima ozbiljne namjere oko stimulativnih mjera i stabiliziranja financijskih tržišta pa su u rujnu počeli povećavati udjele i prestali rasprodavati.

Neki čekaju moguću korekciju i pad cijena jer žele kupovati još. Dizanje kamatne stope u Americi pomoglo bi azijskim tržištima jer bi ulagači bili spremniji na rizik pa bi 2016. mogla donijeti promjenu trenda nakon teške godine u kojoj su indeksi azijskih burzi pali prosječno 9,6 posto i trenutno im je vrijednost na 11.4 puta procijenjene godišnje zarade. MSCI-jev Svjetski indeks, za usporedbu, u istom je razdoblju pao 2,1 posto i vrijedi 15,6 puta procijenjene godišnje zarade.