Nakon Wall Streeta, ozbiljno su propale i europske burze; stoje najgore u zadnjih 20 mjeseci

FTSE je potonuo za 2,9 posto, DAX za 1,3 posto, a CAC za 1,8 posto

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 06: Traders work on the floor of the New York Stock Exchange on September 6, 2012 in New York City. Following news of a new European Central Bank bond-buying program and stronger-than-expected data on the job market ,The Dow Jones industrial average rose 245 points, or 1.9% to close at the highest level since December 2007.   Spencer Platt/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Na europskim su burzama danas ujutro cijene dionica oštro pale drugi dan zaredom, pa su skliznule na najniže razine u 20 mjeseci jer je ulagače obeshrabrio jučerašnji oštar pad indeksa na Wall Streetu. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je oko 9,45 sati u minusu 1,6 posto, nakon što je i jučer pao po istoj stopi, pa je skliznuo na najnižu razinu u 20 mjeseci.

Pritom je londonski FTSE indeks potonuo 2,9 posto, na 7.027 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,30 posto, na 11.553 boda, a pariški CAC 1,80 posto, na 5.113 bodova. Europske ulagače obeshrabrio je jučerašnji oštar pad cijena dionica na Wall Streetu. S&P 500 indeks potonuo je 3,3 posto, što je njegov najveći dnevni pad od veljače, čime je s najveće svjetske burze izbrisano oko 850 milijardi dolara vrijednosti dionica.

Amerika bi mogla podići kamatne stope

I jutros su američki terminski indeksi u minusu, što najavljuje daljnji pad cijena dionica na početku današnjeg trgovanja na najvećoj svjetskoj burzi. Posljedica je to, među ostalim, višetjednog rasta prinosa na američke državne obveznice, koji su dosegnuli najviše razine u sedam i pol godina, zbog čega raste konkurentnost obveznica u odnosu na rizičnije investicije.

Premda su prinosi jutros ponešto pali, ulagači se plaše da će se njihov rast nastaviti jer svi posljednji podaci ukazuju na snažan rast američkog gospodarstva, što bi moglo navesti američku središnju banku na ubrzanje tempa povećanja kamatnih stopa kako bi spriječila pregrijavanje gospodarstva i jačanje inflacije.

Donedavno su se ulagači nadali da je ciklus povećanja kamata pri kraju, no Fed je prije dva tjedna signalizirao da bi kamate mogao povećati i u prosincu, već četvrti put ove godine. Osim toga, monetarne vlasti očekuju da će cijenu novca podići još u tri navrata u idućoj godini i još jednom na početku 2020.

Cijene dionica su na najvišoj razini u povijesti

Ulagači se plaše da bi zaoštravanje monetarne politike Feda moglo biti previše agresivno, a takva očekivanja loše utječu na tržište kapitala, na kojemu se cijene dionica kreću na najvišim razinama u povijesti, dok s druge strane više kamate potiču rast prinosa na obveznice, zbog čega raste njihova konkurentnost u odnosu na dionice. Uz to, više kamate mogle bi izazvati usporavanje rasta gospodarstva i umanjiti zarade kompanija.

“Vidjeli smo da su se dionice dosad držale prilično dobro dok su kamatne stope rasle, no sada se pojavljuju pukotine na tržištu. Tržišta se plaše da će Fed biti previše agresivan po pitanju povećanja kamata”, kaže Ed Campbell, portfelj menadžer u tvrtki QMA. To smatra i predsjednik Trump, koji je neki dan kazao da Fed prebrzo povećava kamate, s obzirom da je inflacija minimalna, a gospodarstvo snažno.

Jučer je, pak, nakon oštrog pada Wall Streeta novinarima kazao da se ne slaže s potezima središnje banke. „Mislim da je Fed poludio”, kazao je Trump. A na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica oko 9,45 sati bio u minusu 3,8 posto, skliznuvši na najniže razine u 19 mjeseci. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks potonuo 3,9 posto, na 22.590 bodova.