Ministarstvo financija objavilo dramatične procjene troškova BREXIT-a i onoga što će uslijediti

Do 2030. svako kućanstvo će biti siromašnije za 4300 funti

British Chancellor of the Exchequer George Osborne (R) and British Environment Secretary Liz Truss address invitees at an event at the National Composites Centre at the Bristol and Bath Science Park in Bristol, south-west England on April 18, 2016.
If Britain leaves the European Union its economy could be six percentage points smaller than it would otherwise have been by 2030, the finance ministry warned in a report on that was dismissed as scaremongering by eurosceptics. The report said a Brexit would cause "permanent" economic damage as Britain would never be able to negotiate quota-free, no-tariff access to the single market if Britons vote to leave in a June referendum.
 / AFP PHOTO / POOL / Matt Cardy
FOTO: AFP

Izlazak Velike Britanije iz Europske unije rezultirat će padom državnih prihoda i do šest posto do 2030. godine i pad BDP-a ekvivalentan gubitku od gotovo 4300 funti po kućanstvu na godišnjoj razini, stoji u izvješću Ministarstva financija. Pad državnih prihoda na osnovu poreza smanjit će se za 45 milijardi funti odnosno oko 64 milijarde dolara.

“Velika Britanija permanentno će biti siromašnija ako izađemo iz Eu”, izjavio je ministar financija George Osborne. Dodao je i da zemlju u tom slučaju “očekuje pad trgovine i gospodarskih aktivnosti i smanjenje investicija, a cijenu će platiti britanske obitelji”.

Sličan ishod BREXIT-a predviđaju studije koje su pripremili nezavisni analitičari i Međunarodni monetarni fond. Na nedavno održanim sastancima s predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke u Washingtonu, BREXIT je bio glavna tema razgovora, a čelnici obiju institucija složne su predviđanju da će izlazak Britanije iz EU štetiti globalnom gospodarskom rastu.

Čak je i jedan od zagovornika izlaska iz EU, gradonačelnik Londona Boris Johnson priznao da će izlazak inicijalno rezultirati gubitkom radnih mjesta u Velikoj Britaniji.

Neki pobornici BREXIT-a ne vjeruju objavljenim analizama

Zagovornici izlaska iz Europske unije, poput člana Parlamenta iz redova konzervativaca Johna Redwooda, ne vjeruju u istinitost predstavljenih projekcija. “Ovo su apsurde tvrdnje Riznice, kazao je za BBC. Jako mi je žao što su degenerirali na ovakve razine. Njemačka je jasno dala do znanja da ne želi nove barijere u uspješnom izvozno orijentiranom poslovanju s Velikom Britanijom.

Redwoodova vizija postBREXIT-a sadržana je u sljedećoj izjavi: “Bit će nam bolje vani, ukinut ćemo restriktivne mjere štednje, trošit ćemo vlastiti novac, imat ćemo moć da sami donosimo svoje zakone i kontroliramo svoje granice.

Tri scenarija u slučaju BREXIT-a

Kako piše CNNMoney, u slučaju BREXIT-a postoje tri scenarija. Najmanje bolan scenarij za Veliku Britaniju bila bi primjena tzv. norveškog modela, prema kojem bi Velika Britanija ostala dio Europskog ekonomskog područja (EEA). Međutim, ovaj scenarij podrazumijeva poštivanje europske regulative i uplate u proračun Europske unije te omogućavanje građanima EU pravo da žive i rade u Velikoj Britaniji, a upravo su te stavke zbog koje mnoge pristaše BREXIT-a traže izlazak iz EU.

Prema drugom, tzv. kanadskom modelu, Velika Britanija bi ispregovarala bilateralni trgovinski sporazum s EU, sličan onome kakav je već potpisan s Kanadom, Švicarskom i Turskom. Dužnosnici kažu da bi ove pregovori bili vrlo kompleksni, a sporazum bi podrazumijevao uži pristup tržištu nego primjena tzv. norveškog modela, osobito u pogledu usluga, na koje otpada 80 posto britanske ekonomije.

Ako sve ostalo padne u vodu, tu je treća, i najlošija varijanta, prema kojoj bi trgovanje s Europskom unijem bilo uređeno prema regulativi Svjetske trgovinske organizacije, koji se primjenjuje u odnosima s Brazilom ili Rusijom kad nije pod sankcijama. Jedino bi ovaj scenarij u potpunostio oslobodio Veliku Britaniju od obveza koje donosi pristup jedinstvenom tržištu, no uz prilično visoku cijenu zbog dodatnih trgovinskih barijera.