Veliki preokret na američkim burzama u zadnjih se 20 minuta pretvorio u veliki pad

Ulagači su ujutro uletjeli, a navečer izišli da se zaštite prije otvaranja kineskih burzi

FOTO: AFP

Čini se da menadžeri velikih fondova u Americi imaju puno dionica ispod stola za prodaju i pažljivo se konzultiraju s klijentima, slažu se američki analitičari. Na njujorškoj burzi zabilježen je jedan od najvećih volumena trgovanja ikad, a indeks Dow Jones je nakon skoka od više od 400 bodova na početku trgovanja dan završio na minusu od 205 bodova.

Do preoketa je došlo u zadnjih dvadesetak minuta trgovanja i glavno obrazloženje koje daju analitičari, poput onih koji su se s burze u utorak navečer izravno javljali na CNN i Reuters servis, jest da veliki broj ulagača želi smanjiti izloženost prije otvaranja kineskih burzi koje nastupa nekoliko sati nakon zatvaranja američkih. Istovremeno, europski su indeksi dan završili u plusu, najimpresivnije su bile njemačke kompanije koje su nadoknadile većinu gubitaka od ponedjeljka.

Analitičari najavljuju da će se volatilnost nastaviti dok ne dođe do prave korekcije i tržište se slegne na nižim razinama.

Grozna dva dana za Alibabu

Jedan od većih gubitnika u ponedjeljak i utorak u New Yorku je bio kineski Alibaba, koji je u utorak ujutro pao na razinu ispod 68 dolara, cijene dionice s kojom su u rujnu 2014. izišli na IPO, a do kraja dana su se neznatno oporavili. Direktor Alibabe Daniel Zhang obratio se zaposlenicima i ulagačima kako bi ih smirio, a analitičari su u utorak preporučivali ljudima da kupe dionice, jer Alibaba unatoč slabijim performansama dionice u zadnje vrijeme ima vrlo solidne brojke i upravo je postao dobra prilika.

Nakon jučerašnje panične rasprodaje dionica na svim svjetskim burzama tijekom čime je izbrisano oko 3 trilijuna dolara njihove vrijednosti, današnji je dan na američkim i europskim tržištima protekao u znaku oporavka.

Indeks Standard & Poor’s 500 na početku današnjeg trgovanja narastao je za 2 posto na samom otvaranju, industrijski Dow Jones skočio je za 362.84 boda odnosno za 2,29 posto, a Nasdaq je, prvenstveno zahvaljujući rastu vrijednosti dionica Applea od 5,7 posto, zabilježio rast od 3,2 posto.

 

I europske burze bilježe trend oporavka. Stoxx Europe 600 Index popeo se na 4,3 posto, njemački DAX zabilježio je porast od 4,97 posto, a londonski FTSE 100 indeks je današnje trgovanje završio 3,1 posto u plusu.

Pritisak na kineskom tržištu se nastavlja i danas

U Kini su i danas svi burzovni indeksi u crvenom. Nakon jučerašnjih 8,5 posto, šangajski kompozitni indeks zabilježio je novi pad od 7,63 posto, a manji šenženski indeks u minusu je 7,2 posto.

Iako je još prerano za donošenje konkretnih zaključaka oko toga hoće li trend oporavka na američkim i europskim burzama potrajati, postoje naznake da su možda bili u pravu oni analitičari koji su tvrdili da je globalna rasprodaja dionica uzrokovana preburnom reakcijom investitora na negativne gospodarske trendove i poteškoće na financijskom tržištu u Kini.

Analitičari prate razvoj situacije u Kini

Investicijski direktor u Centre Asset Management Xavier Smith, za Reuters je kazao da će za daljnji razvoj situacije na globalnim tržištima kapitala ključno biti stanje kineskog gospodarstva, odnosno mogu li kineske vlasti usporiti negativne ekonomske trendove.

“Za smirivanje investitora, moramo vidjeti pozitivne ekonomske pomake u Kini i tek ćemo tada znati je je ovaj rast održiv”, kazao je Smith, koji je snižavanje kamatnih stopa u Kineske narodne banke, ocijenio beznačajnim.