Ova vijest dobro opisuje revoluciju u autoindustriji; tvornica koja je sklapala najrastrošniji auto prebacuje se na električna vozila

Kineska grupa počinje proizvoditi električna vozila u Americi

FOTO: Karsun Designs/Flickr

Američka tvornica koja je od 2002. do 2009. proizvodila jedan od najrastrošnijih automobila na svijetu – Hummer H2 (troši 26 litara na 100 kilometara), sada će proizvoditi automobile koji uopće ne trebaju naftne derivate. AM General je prodao svoju tvornicu u South Bend Indiani proizvođaču električnih vozila SF Motors. AM General je Hummer H2 proizvodio pod ugovorom za Američki General Motors.

U istoj tvornici će se međutim nastaviti proizvodnja i opremanje vojnih Hummera, Humveeova. SF Motors će platiti 110 milijuna dolara kako bi se proizvodila naprednija električna vozila. Potrošit će i 30 milijuna dolara za nadogradnju tvornice površine 65.000 kvadratnih metara. Trenutno nije poznato koji su daljnji planovi za tvornicu, niti koliko će vozila proizvoditi, no zapošljavat će 430 ljudi.

Ozbiljan napad na američko tržište

SF Motors je manje poznata mlada podružnica Kineske Chongqing Sokon Industry grupe, jednog od većih proizvođača motora i komecijalnih vozila. Već se dugo planiraju proširiti na Ameriku, a čini se da im je ovo prvi konkretniji napad na tržište električnih vozila u SAD-u. SF Motors su i ranije ovog mjeseca napravili novu središnjicu kompanije u Silicijskoj dolini.

Uz kupnju nove tvornice, SF Motors je zaposlio i nekoliko bivših zaposlenika iz Tesle, a prvi CEO i jedan od utemeljitelja Tesle, Martin Eberhard je angažiran kao vanjski savjetnik. Ovaj potez dolazi u trenutku u kojem EV u Americi, ali i diljem svijeta, uzimaju dodatni zamah u prodaji. U 2016. je prodano oko 2 milijuna ekološki prihvatljivih vozila, što je skok od 60 posto u odnosu na 2015 godinu.