Ovih 5 grafova pokazuje kako je pad kineskih burzi spržio svjetska tržišta

Procjenjuje se da je od devalvacije yuana izgubljeno 5 bilijuna dolara

Velika rasprodaja dinica u ponedjeljak, do kraja dnevnog trgovanja dobila je naziv “Great Fall of China.” Panika koju je izazvao nastavak urušavanja kineskih burzi zbrisala je stotine milijardi dolara vrijednosti s burzovnih indeksa i mnogim velikim kompanijama srušila tržišnu vrijednost. Deseci, analitičara i trgovaca u ponedjeljak je tvrdilo da počinje financijski slom ali brojke još ne pokazuju najgori scenarij. Strah od urušavanja kineskih tržišta svejedno je jako velik.

Procjenjuje se da je ukupni gubitak od devalvacije yuana 11. kolovoza dosegao 5 bilijuna dolara. Kineska vlada još uvijek ne pokazuje namjeru odlučnijeg spašavanja kineskih burzi, tako da ulagači trenutno smatraju kako nemaju razloga vjerovati da se 9-postotni pad na tamošnjim burzama neće nastaviti, a brine ih i niska cijena nafte.

graf04 šangaj

Indeks FTSE 100 koji obuhvaća sto kompanija najveće tržišne vrijednosti na londonskoj burzi, u ponedjeljak je pao više 10 posto najduljem uzastopnom padu vrijednosti od 2003. Izgubljeno je 74 milijardi funti vrijednosti. U seriji sve sumornijih tvitova u ponedjeljak, savjetnik ministra financija u vrijeme financijske krize 2008. i savjetnik Gordona Browna u vrijeme dok je bio premijer, Damian McBride, uvjeravao je ljude da spreme gotovinu u sefove jer se sprema nešto puno gore od ondašnje krize.

graf05 london

Koliko god američke medije i društvene mreže zasipale zloguke najave trgovaca i analitičara, dominantna poruka financijske industrije ulagačima još je uvijek da se smire i pričekaju jer panika možda prođe. Kako je za CNNMoney u ponedjeljak navečer komentirao ekonomist Mohamed A. El-Erian, ako se stanje ne pogorša ovo može biti i zdrava korekcija za tamošnje tržište, koje već dugo raste nerealno u odnosu na stanje gospodarstva. Što je, naravno, puno lakše prihvatiti kad nemate veliki novac u dionicama.

graf02 buffett

U ponedjeljak se pokazalo da američki gospodarski rast i nije bio tako zdrav kako se mnogima činilo niti su mjere vlade i Feda bile učinkovite koliko se očekivalo. Agresivna monetarna politika i jeftin novac zbog nultih kamata koje Fed, čini se, i dalje neće dizati , usmjerili su ulaganja u dionice čije su cijene rasle, ali nisu imale planirani učinak na potrošnju i rast. Daljnji pad cijene nafte pokazuju da su rast američke proizvodnje na 10 milijuna barela dnevno i odbijanje članica OPEC-a da smanje proizvodnju kako ih SAD ne bi izgurao sa tržišta, bili previše za globalno tržište na kojemu se potražnja presporo oporavlja.

graf01 nafta

Veliku pažnju u ponedjeljak su privukle dionice američkih vodećih tehnoloških kompanija, posebno Applea kojemu je Kina drugo najveće tržište nakon SAD-a. Google, Facebook, Netflix, Amazon, Microsoft, Twitter svi su padali 5 do 7 posto, Nasdaq je na početku trgovanja pao više od 9 posto ali se kasnije oporavio na -0,4 posto. Apple je u jednom trenutku izgubio 13 posto,a li se do poslijepodneva i oporavio bitno bolje od ostalih. Priča se da je presudan bio mail koji je predsjednik uprave Tim Cook u pravom trenutku poslao voditelju vijesti financijskog TV kanala CNBC. Neke tehnološke kompanije dan su završile s dobicima, dionica GoPro narasla je 4,1 posto, Yelp 4,4 posto, a Skyworks čak 6,7 posto.

graf03 apple