Pokušaj spašavanja posrnulog carstva, Yahoo službeno pokrenuo prodaju svog core biznisa

Smirivanje dioničara zbog pada vrijednosti internetskog biznisa tvrtke

FOTO: gaku./Flickr

Yahoo je ovoga petka službeno pokrenuo prodaju svog core biznisa kako bi se izvukao od plaćanja 12 milijardi dolara poreza i time smirio velike dioničare Yahooa koji su nervozni zbog pada vrijednosti internetskog biznisa tvrtke, prenosi Business Insider.

Izvršna direktorica Marissa Mayer prošloga je tjedna izjavila da uprava Yahooa ispituje strateške alternative za svoj posrnuli internetski biznis, ali i da nastavljaju s planom za spin-off tog segmenta poslovanja.

Pokretanje postupka prodaje, kojeg tvrtka Staboard Value zajedno s ostalim dioničarima gura od prošle godine, pokazuje da je Yahoo sve bliže prodaji svog core biznisa koji uključuje tražilicu Yahooa, mail servis i news portale velikog internetskog diva.

Ne odustaju od namjere postavljanja direktora

Jeffrey Smith, osnivač tvrtke Starboard Value koja ima znatan udio u dionicama Yahooa, ne odustaje od svoje namjere da postavi grupu direktora koji su već upoznati sa čitavom problematikom na čelo odbora Yahooa.

Smith je u pismu, kojeg je 6. siječnja poslao Marissi Mayer, naglasio da ako izvršni odbor ne napravi nužne promjene unutar tvrtke da bi moglo doći do raspisivanja izbora novog odbora kako bi dioničari mogli zamijeniti većinu uprave novim direktorima koji će predstavljati njihove interese.

Unatoč tome što sadašnji odbor trenutno pokazuje da je spreman napraviti ono što Smith traži, on svejedno planira imenovati cijeli niz direktora kako bi osigurao da procesi prodaje budu odrađeni na ispravan način.

Najvrijedniji dio Yahooa je u Alibabi

Među potencijalnim kupcima core biznisa Yahooa spominjali su se medijski magnat Rupert Murdoch i Verzion, a višemjesečne spekulacije o njihovom interesu potvrdio je i šef financija Fran Shammo koji je rekao kako će “Verzion istražiti mogućnosti oko potencijalne akvizicije Yahooa”.

Najvrijedniji dio Yahooa, vlasnički udio u kineskom e-commerce divu Alibabi čija se vrijednost procjenjuje na više od 28 milijardi dolara, ujedno je njezin najveći uteg, jer Yahoo ne može odvojiti od core biznis kompanije bez plaćanja poreza.

“Odvajanje našeg vlasničkog udjela u Alibabi od operativnog poslovanja Yahooa neophodno je kako bi se maksimizirala vrijednost za naše dioničare”, izjavila je Mayer ovog petka.