Policija kaže da centralna banka u Bangladešu koju su opljačkali hakeri nije imala nikakvu zaštitu

Hakeri su izvukli oko 81 milijuna dolara, a većina novca nije pronađena

FOTO: AFP

“Centralna banka u Bangladešu je bila izložena napadu hakera jer nije koristila nikakav sigurnosni sustav za zaštitu svoje mreže, a uz to, za povezivanje računala spojenih na globalnu platformu za financijske transakcije SWIFT (Society for Worldwide Interbank
Financial Telecommunications) koristili su second hand rutere za 10 dolara”, izjavio je za Reuters jedan od istražitelja jedne od najvećih hakerskih pljački na svijetu.

Ti propusti znatno su pojednostavili posao hakerima koji su ranije ove godine ušli u sustav i pokušali izvući milijardu dolara korištenjem ukradenih ovlaštenja, objasnio je Mohammad Shah Alam iz odjela za kriminalističke istrage policije u Bangladešu.

Podsjetimo, hakeri su preko ukradenih ovlaštenja iz centralne banke u Bangladešu napravili naloge za novčane transfere s računa banke otvorenog u američkim Federalnim rezervama. Iako je većina transfera blokirana, ipak su uspjeli izvući oko 81 milijun dolara prebačnih na račune na Filipinima. Spriječeni su zbog pravopisne greške na jednom od naloga za plaćanje, a policija nije uspjela ući u trag većini ukradenog novca.

Hakerima bi bilo daleko teže provaliti u sustav da je banka koristila sigurnosnu zaštitu, a zbog toga što nisu koristili ni sofisticirane rutere za povezivanje računala, koji mogu stajati više od nekoliko stotina dolara,
istražiteljima je mnogo teže ustanoviti što su točno hakeri učinili i gdje su bili locirani.

Policija u Bangladešu smatra da su za propust zajednički krivi središnja banka i SWIFT, dodajući kako je na SWIFT-u odgovornost da ukaže na manjkavosti informatičke infrastrukture banke, te kazao da nisu našli ni jedan dokaz koji bi upućivao na to da je netko iz SWIFT-a savjetovao banku oko podizanja sigurnosnih standarda.

Još se ne zna tko su počinitelji

Iz SWIFT-a su već ranije tijekom istrage rekli da su da je hakerski napad povezan s internim operativnim problemima Banke u Bangladešu i da njihova platforma nije kompromitirana. “Moguće da je bilo manjkavosti u sustavu”, izjavio je glasnogovornik Subhankar Saha, koji je potvrdio da je informatička oprema u banci zastarijela i kako ih je trebalo zamijeniti. Nakon pljačke, inženjeri SWIFT-a su posjetili banku i savjetovali ih da učine nužne preinake na sustavu.

Policija je početkom tjedna identificirala 20 stranaca upletenih u pljačku, no riječ je o ljudima koji su primili određene uplate ukradenog novca, a ne oni koji su izveli pljačku,