Povijesni put oko svijeta avionom na solarni pogon uskoro gotov, preostao je još samo jedan let

Solar Impulse 2 uspješno je sletio u Kairo, uskoro kreće za Abu Dhabi

This handout photo taken on April 23, 2016 and released by Solar Impulse 2 shows "Solar Impulse 2", a solar-powered plane piloted by Swiss adventurer Bertrand Piccard, flying over the Golden Gate bridge and the downtown area in San Francisco, California.
Solar Impulse 2, an experimental plane flying around the world without consuming a drop of fuel, landed in California, one leg closer to completing its trailblazing trip.
 / AFP PHOTO / Solar Impulse 2 / Jean Revillard / -----EDITORS NOTE --- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Jean Revillard / Solar Impulse 2 / Global Newsroom" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVES
FOTO: AFP

Letjelica na solarni pogon Solar Impulse 2 uspješno je sletjela u Kairo i priprema se za posljednju etapu putovanja oko svijeta. Nakon polijetanja iz Seville u ponedjeljak, u dva dana je prevalila put preko alžirskog, tuniškog, talijanskog i grčkog zračnog prostora.

Sada je na redu let iz Kaira do Abu Dhabija, zadnje destinacije na proputovanju oko svijeta, iz kojeg je prošle godine u ožujku krenula povijesna avantura leta oko svijeta isključivo na solarni pogon.

Na projektu radili 10 godina

“Bilo je fantastično, sve je dobro prošlo”, izjavio je pilot André Borschberg. Prijeđena dionica do Kaira za Borschberga je bio posljednji let Solar Impulseom. Kako prenosi Guardian, nakon slijetanja je zagrlio kolegu Bertranda Piccarda, s kojim se izmjenjivao na već prijeđenim etapama puta oko svijeta. Na projektu puta oko svijeta solarnim avionom dvojac je radio više od deset godina.

Ekipi sada predstoji zadnja dionica do Abu Dhabija od 2500 kilometara. Ovisno o vremenu, let za Ujedinjene Arapske Emirate počinje za nekoliko dana, a pilot će biti Piccard.

Po prvi puta količina energije u bateriji pala ispod 30 posto

“Ovo je nova era u tehnologiji”, rekao je Piccard medijima okupljenim na aerodromu u Kairu. “Volim letjeti ovim avionim jer nakon nekoliko dana imate osjećaj da se nalazite u filmu znanstvene fantastike”, dodao je.

“Gledaš sunce, gledaš motore, rade danima bez goriva. I pomisilš, ovo je čudo. Čarobno je. A to je danas stvarnost. To sada možemo s novom tehnologijom.” Savladana dionica do Kaira bit će osobito zapamćena jer se prvi puta dogodilo da količina energije u bateriji pala ispod 30 posto.

Ima širi raspon krila od Boeinga 747

Za samog Piccarda, Egipat ima sentimentalnu vrijednost. Prije 17 godina tamo je sletio upravljajući s Breitling Orbiter 3, prvim balonom na putu oko svijeta. “Sletjeli smo u Egiptu s jako malo preostalog goriva. Imali smo manje od 1 posto rezervi i bilo nas je užasno strah da ćemo ostati bez plina prije kraja. Tada sam rekao – želim letjeti oko svijeta bez goriva”, prisjetio se Piccard.

U Solar Impulse 2 ugrađena su četiri električna motora koja se napajaju isključivo iz solarnih panela smještenih na krilima. U svoju pilotsku kabinu može primiti samo jednog pilota. Raspon krila letjelice iznosi 72 metra (više od Boeinga 747 kojem je raspon 68 metara), teži 2,3 tone (neusporedivo manje od Boeinga 747 koji ima 154 tone) te ima 17,248 solarnih ćelija.