Rimac je objavio video do sada neviđenog konceptnog samovozećeg automobila. Složili su ga u 90 dana

Rimac je objavio video projekta koji su 2013. godine napravili za njemačkog klijenta

FOTO: Mate Rimac/Facebook

Jučer je glavna vijest dana bila kako je Porsche povećao svoj udio u Rimac automobilima s 15,7 na 24 posto, a riječ je o ulaganju od 70 milijuna eura. Time je Porsche postao drugi najveći dioničar u kompaniji, nakon osnivača Mate Rimca. Kasno sinoć se Mate Rimac prisjetio jednog od svojih ranijih projekata, koncept samovozećeg automobila iz 2013. godine.

“Jednom davno su me tijekom jednog intervjua pitali radimo li na autonomnoj vožnji. Ja sam tada rekao da smo već napravili jedan samovozeći auto”, napisao je Rimac. Objasnio je kako su u počecima firme radili razne prototipove za druge tvrtke, te na taj način preživljavali. Kaže i da su radili neke sulude projekte koji drugi nisu mogli, ali i možda nisu željeli raditi.

Jednom davno su me tokom jednog intervjua pitali radimo li na autonomnoj vožnji. Ja sam tada rekao da smo već napravili…

Posted by Mate Rimac on Monday, March 8, 2021

Imali su 90 dana za složiti auto

Većina tih projekata na kojima su radili, objašnjava Rimac, bili su zaštićeni ugovorima o tajnosti, no za projekt kojem je posvetio status ugovor je davno istekao, a Rimac i priznaje da sam projekt već dugo nije relevantan.

Auto o kojem priča radili su 2013. godine za jednu njemačku kompaniju, a u Rimac Automobila je bilo tek desetak zaposlenih. “Rekli su nam svoju viziju budućnosti – usmeno, bez ikakvih specifikacija. Moram priznati da sam prije tog projekta smatrao da je autonomna vožnja neinteresantna i nisam razmišljao o konceptu mobilnosti kao usluge (Mobility as a Service). Kupac je htio da razvijemo i izradimo prototip na temelju njihove ideje”, prisjeća se Rimac.

Za razvoj projekta dobili su samo 90 dana, inače im rezervacija budžeta za projekt propada i ide u “drugu kasu”, što Rimac objašnjava da je poslovni žargon za “nećemo vas platiti ako ne odradite nešto što je gotovo nemoguće”.

Radili su dan i noć

U tih 90 dana, radili su dan i noć na potpuno novom konceptu s potpuno različitim principom upravljanja i pogona. Kako pojašnjava Rimac, riječ je automobilu opremljenom s tri motora u kotaču, koji su istovremeno služili i za uspravljanje vozila, što je vidljivo u videu objavljenom na YouTubeu.

Cilj projekta bio je pokazati kako bi mogla izgledati budućnost mobilnosti, odnosno, prijevoza. “Auto naravno nije sam vozio nego je imao joystick za upravljanje između sjedala (drive/steer/brake by wire) i daljinski za potrebe ovog demonstracijskog videa. S obzirom na budžet, vrijeme, znanje i veličinu ekipe koju smo imali na raspolaganju, ovo je nešto na što sam i danas ponosan i što mi je otvorilo oči u kojem smjeru bi trebala/mogla budućnost individualne mobilnosti ići”, priznaje Rimac.

Da su imali više vremena, Rimac piše da bi složili i vanjske elemente automobila, pa bi on i ličio na nešto poput pravog automobila, a ne na vozeći trkaći kavez sastavljen od cijevi. Rimac u objavi priznaje da je i on sam odradio pokusnu vožnju u autu, pa se tako s njim zaputio do Samobora.

Industrija se totalno promijenila od 2013. godine

“Eto, s takvim stvarima smo na početku opstajali. Krpali smo kraj s krajem i često kasnili sa svojim obvezama, ali smo opstali. Danas firme s manje od ovog prototipa dižu stotine milijuna eura fundinga, ali tada je bilo drugo vrijeme. Koliko god se osam godina čini malo, zapravo se, bar u našoj industriji, sve totalno promijenilo”, piše Rimac.

Čini se da bi ovo mogao biti prvi automobil u serijalu koji bi nam mogao predstaviti Rimac. Piše kako ovakvih projekata ima hrpa, pa da će nam ih možda pokazati. No, neke i dalje neće moći bez da razljuti neke bivše, ali i sadašnje, partnere.

Ovaj automobil iz 2013. godine je sjajan primjer toga čime se bave Rimac Automobili, uz dovođenja u serijsku proizvodnju najbržeg električnog automobila na svijetu. Telegramov Marko Repecki detaljno se pozabavio tom temom.