Šef društva lobista požalio nam se da su zbog slučajeva poput Joze Petrovića svi lobisti kompromitirani

Gospodin Jozo Petrović, ističu u udruzi, nije registriran kao lobist

15.03.2012., Zagreb - Na Zupanijskom sudu nastavljeno je sudjenje bivsem premijeru Ivi Sanaderu u slucaju INA MOL. Svjedoci rasprave bili su Slobodan Uzelac i Jozo Petrovic. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon otkrića afere u koju je upleten lobist mađarskog MOL-a Josip Petrović, priopćenjem se oglasilo Hrvatsko društvu lobista u kojem vrlo jasno poručuju da on nije njihov član: “O ‘lobistima’ koji se spominju u medijima nemamo saznanja da su isti registrirani kao lobisti, a niti su članovi Hrvatskog društva lobista”.

U razgovoru za Telegram predsjednik Hrvatsko društva lobista (HDL) Natko Vlahović istaknuo je da im ovakve afere štete.

“Profesionalni lobisti trebali bi biti registrirani ili pri EU parlamentu ili pri HDL-u, jer su to zasad jedine mogućnosti za registraciju onih zagovaratelja interesa koji taj posao žele raditi prema određenim pravilima”, ističe Vlahović, dodajući da HDL trenutačno ima 65 članova.

Važno je da se zna tko lobira

“Upravo je naša inicijativa išla za tim da se ovakve afere spriječe. U interesu je javnosti, političara i lobista da se zna tko lobira”, ističe Vlahović. Iz HDL-a su vro jasno naglasili da Petrović nije njihov registiran lobist, a kako nam je Vlahović naglasio registracija za lobiranje nije još uvijek obveza i lobiranje se može raditi bez registracije.

“Hrvatska trenutno ima 40 registriranih lobističkih organizacija pri Registru transparentnosti Europske unije. Osobno mislim da bi u budućem hrvatskom registru trebalo biti preko 200 registriranih subjekata za lobiranje, odnosno. zagovaranje interesa”, smatra Vlahović.

Predsjednik društva Natko Vlahović; Jurica Galoic/PIXSELL
Predsjednik društva Natko Vlahović PIXSELL

Mora se raditi u skladu sa zakonom

Na naše pitanje koliko su uopće upoznati s lobističkim djelovanjem gospodina Petrovića, Vlahović je odgovorio:

“Uputili smo priopćenje jer smo smatrali da treba ukazati na činjenicu da je lobistički proces posao koji je legitiman i događa se svugdje, ali da se lobisti trebaju legitimirati i reći za koga rade. Nama kao udruženju lobiranje nije sporno, sve dok se radi u skladu sa zakonom. Metode i tehnike koje netko poduzima dio su poslovne strategije i odnosa klijenta i njegovog lobiste”.

Pravo lobiranje ozbiljan je posao

S obzirom da je tradicija lobista u Hrvatskoj mlada u odnosu na ostatak svijeta i nije sve još uvijek sve definirano upitali smo predsjednika HDL-a koliko to neki koriste te lobiraju ispod žita, po prijateljstvu iz studentskih dana, po rodbinskim linijama: “Naravno. Pokušavaju. No, pravo lobiranje je organiziran proces koji traje i koji je pokrenut i vođen od strane profesionalaca. Stoga, treba razlikovati neke individualne pokušaje i amaterski pristup od organiziranog djelovanja”.

“Ovu situaciju će ispitati Povjerenstvo za sukob interesa i dat će svoje mišljenje o tome. S druge strane, ova situacija nam nalaže da se preispita područje utjecaja na političke odluke. Shvaćanje pojma poslovnog i drugog lobiranja je u našem društvu novina koja je došla iz Europe. Hrvatska je puno više lobirana iz Europe, dakle, predmet lobiranja, nego što mi nekoga lobiramo. To pokazuje i ovaj slučaj. Ne treba se bojati braniti i promovirati svoje interese”, komentirao je novu aferu Vlahović.

Važno je imati javni registar osoba koje lobiraju

Također ističe da će svaki profesionalni lobist odrediti koga želi i može zastupati. “Kodeks HDL-a odnosi se na osnovna pravila ponašanja kao, na primjer, da se ne koriste lažni podaci i neistine u komunikaciji s državnim tijelima”, naglašava predsjednik HDL-a.

HDL se više od osam godina, ističe Vlahović, zalaže da osvijesti političare i institucije da je važno imati javan i otvoren registar osoba i organizacija koje lobiraju tijela javne vlasti.