Svi su zabrinuti zbog loših vijesti iz Kine, upravo je objavljeno da je rast ekonomije najsporiji u 25 godina

Kinesko gospodarstvo raslo je sporije od predviđenog

A businessman walks past a stock market indicator flashing the closing numbers from the Tokyo stock market in Tokyo on January 12, 2016. Tokyo shares fell 2.71 percent, or 479.00 points, to 17,218.96, the lowest close since late September, hit by a strong yen as dealers returned from a public holiday to play catch-up with another China-fuelled regional sell-off.      AFP PHOTO / TOSHIFUMI KITAMURA / AFP / TOSHIFUMI KITAMURA
FOTO: AFP

Kinesko gospodarstvo lani je raslo najsporijim tempom u zadnjih 25 godina, pokazali su danas objavljeni podaci. Posljedica je to teške tranzicije kroz koju ta zemlja prolazi, a ovakvi rezultati izazivaju zabrinutost i diljem svijeta. Kina je, naime, ključna za stabilnost svjetskog gospodarstva.

Godišnji rast od 6,9 posto bio je najsporiji od 1990., godinu dana nakon krvavih zbivanja na trgu Tiananmen, koji su potresli zemlju i izolirali je na međunarodnoj razini. Kineska je ekonomija druga po globalnoj snazi pa na svjetskim burzama već tjednima vlada zabrinutost, koja se povećala nakon što je objavljeno da je rast u zadnjem tromjesečju 2015. godine dodatno usporio, na 6,8 posto.

Nestabilno gospodarstvo

“Gospodarstvo je u procesu stabilizacije, ali još nije stabilno”, kazao je za AFP Liao Qun, glavni ekonomist Citic Bank Internationala u Hong Kongu. Kineska vlast postavila je kao cilj za prošlu godinu rast od 7 posto te nastoji transformirati gospodarstvo od dosadašnjeg ulagačkog i izvozno orijentiranog na ono usmjereno na domaće potrošače.

“Situacija u 2016. bit će više-manje jednaka kao lani. Kineski gospodarski rast i dalje će se suočavati s kompliciranom međunarodnom situacijom”, rekao je novinarima Wang Baoan, šef Državnog zavoda za statistiku. Dodao je kako neka područja ipak rastu brzo, kao što su online prodaja i segment ekoloških automobila, pa će, po njegovu mišljenju, rast ostati stabilan u 2016.

Sumnja u vjerodostojnost podataka

Predsjednik Xi Jinping kazao je da će rast od 6,5 posto u 2016. biti dovoljan za kineske potrebe, iako u Partiji postoje intencije da se projekcije rasta smanje. S druge strane, neki su analitičari iskazali sumnju u vjerodostojnost službenih kineskih ekonomskih statistika, jer su one nerijetko predmetom političke manipulacije, a navodno je sumnjičav čak i premijer Li Keqiang.

Julian Evans-Pritchard iz Capital Economicsa poručio je da unatoč tomu podaci “ne ukazuju na to da Kina sada ulazi u dublju ekonomsku krizu” te kako očekuju da će rezultati Kine u idućih nekoliko mjeseci ponovno buditi optimizam.

Drugi ekonomisti pak prognoziraju da će ova godina za Kinu ipak biti problematična. Zhao Yang iz banke Nomura ponovio je da njihova prognoza rasta za 2016. godinu iznosi 5,8 posto, zbog “snažnih nepovoljnih kretanja” i prekapacitiranosti u proizvodnji, zajedno s viškom ponude nekretnina.