TAG Heuer je predstavio prvi luksuzni švicarski pametni sat (i dokazao da je to oksimoron)

S Googleom i Intelom razvili su Connected Watch za ljude koji vole mehaničke satove

FOTO: TAG Heuer

Švicarski urari službeno su počeli proizvoditi pametne satove, nešto što su, kad ih je Apple molio za partnerstvo u razvoju Watcha, govorili da ne bi radili ni po cijenu života. Švicarska urarska kuća TAG Heuer u ponedjeljak je u New Yorku predstavila Connected Watch, svoj prvi pametni sat razvijen u suradnji s Googleom i Intelom.

Prvi rezultat susreta Vallé de Joux i Silicijske doline dizajniran je po uzoru na TAGov klasični model Carrera iz 1963. i osim za ime koje je proglašeno generičkim te veličinu koja je proglašena pretjeranom, dobio je pristojne prve recenzije. Kućište, narukvicu i kopču izradili su majstori koji izrađuju luksuzne satove TAG Heuera ali sat tehnički nije švicarski proizvod jer je elektronika Intelova.

Nekoliko kratkih podataka: dijametar- 46,2 milimetara, debljina-12,8 milimetara, materijal-titan, brojčanik-klasičan, prekriven crni karbidom, staklo-safirno. Sve u svemu, sat na prvi pogled ničim ne odudara od TAGovih mehaničkih satova.

Smišljen za ljubitelje luksuznih mehaničkih satova

Ono što je najvažnije za Connected Watch jest da su elektornika, dizajn i softver od početka razvijani zajedno. Projekt je najavljen u ožujku na Baselworldu, najvećem svjetskom sajmu urarske industrije. Sat je Andorid i radi sa svim Android uređajima od 4.3 Jelly Beana nadalje i iPhoneima koji imaju iOS 8.2 ili noviji. Spaja se se preko Bluetooth LE, može se spajati na Wi-fi i ima 4GB memorije za aplikacije i medije.

Žiroskopski senzori čine ga upotrebljivim za fitness ali nema GPS kao ni većina pametnih satova, tako da se mora nositi s mobitelom. Nema ni senzor za otkucaje srca ni zvučnik, za sve se notifikacije koriste vibracije. Baterija traje do 30 sati u normalnoj upotrebi i ima USB punjač.

Usluga zamjene za mehanički TAG

Posebno iskustvo za korisnike koje drugi Android satovi ne nude su posebna TAG Heuerova lica sata i aplikacije za vrijeme, za preporuke restorana i praćenje napretka u igranju golfa.

koncept

Ništa od toga samo po sebi nije vrijedno premium cijene, ali jedna stvar bi mogla biti, “connected to eternity” usluga koja vlasniku sata omogućava da ga svake dvije godine odnese u TAGovu trgovinu i uz nadoplatu od 1500 dolara zamijeni za njihov mehanički sat, što ima logike ako se uzmu u obzir statistike prema kojima velika većina korisnika trackere nose mjesec-dva i onda bace u ladicu i zaborave na njih.

Konkurencija Apple Watch Hermèsu

TAG Heuer htio je napraviti najluksuzniji mogući uređaj koji će izazvati reakciju kod ljubitelja mehaničkih satova, tako da je sa 1500 dolara četiri puta skuplji od drugih Andorida za nošenje na ruci, cijena je pozicionirana kao konkurentna luksuznoj Hermès ediciji Apple Watcha. U TAGov njujorški butik stigao je u ponedjeljak, prodavat će ga preko 19 partnera u SAD-u i Kanadi, a od prosinca u cijelom svijetu.