Umro je legendarni Charlie Munger i svijet se prisjeća njegovih genijalnih izreka: ‘Zbog ovih pravila postao sam tako uspješan’

Teško je reći je li bio genijalniji u investicijama ili u britkim dosjetkama. Izvukli smo neke od legendarnih

Vice Chairman of Berkshire Hathaway, Charlie Munger attends the annual Berkshire shareholders meeting in Omaha, Nebraska, May 3, 2019. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

“Svijet je prepun glupih kockara koji nikad ne zarade koliko zarade strpljivi investitori.” Ova je temeljna misao vodila nevjerojatno uspješnu karijeru suosnivača Berkshire Hathawaya Charlieja Mungera, desne ruke Warrena Buffetta. Mungeru je sudbina pružila dobru priliku da svoju maksimu dokaže na djelu – kad je jučer umro, bilo mu je devedeset i devet godina, a strpljivost mu je uprihodovala 2,6 milijarde dolara.

No nije bilo lako. “Treba itekakva snaga karaktera da bi čovjek samo sjedio sa svim tim kešom u ruci i ništa ne radio. Ali ovdje gdje sam danas, nisam stigao ganjajući prosječne prilike.” Ako i niste prije čuli za Mungera, iz ovih par rečenica mogli ste shvatiti da je, osim genijalnog investitora, bio i hodajući generator britkih misli o financijama, biznisu, životu.

“Strpljenje se može naučiti. Velika je prednost ako ste u stanju dugo zadržati pažnju na jednoj stvari.”
“Osobno sam skeptičan prema pompi koja se diže oko umjetne inteligencije. Mislim da i staromodna inteligencija funkcionira prilično dobro.”
“Kapitalizam bez neuspjeha je poput religije bez pakla.”

Paklena životna iskustva

Životne mudrosti koje su ga proslavile Munger je skupo platio: prije nego što se obogatio, prošao je niz paklenih životnih iskustava. Kao mladić je 1943. prekinuo studij i otišao u rat. Iako nije imao fakultet, uspio se izboriti za časnički čin i školovati se za meteorologa. Nakon rata su ga primili na studij prava na Harvardu, gdje je završio diplomski studij iako nije imao preddiplomsku naobrazbu. Radio je kao odvjetnik.

Problemi su počeli 1953. kad je Mungerov brak završio razvodom, što mu je u tadašnjoj Americi donijelo društvenu stigmu. Još gore, u brakorazvodnoj parnici ostao je gotovo bez sve imovine i kuće, koje je dobila njegova bivša supruga. Iznenada osiromašen, odlučio je ponovno postati financijski stabilan i zato se bacio na posao, radeći duge prekovremene sate kako bi zaradio više i napredovao dalje.

No, iduće je godine njegov osmogodišnji sin Teddy dobio leukemiju. Američko zdravstvo u to vrijeme bilo je još nedostupnije nego danas, a kvalitetne terapije za leukemiju još nisu postojale. Munger je radio prekovremeno da bi sinu mogao priuštiti liječenje, nastojao što više biti uz njega u bolnici, a paralelno je odgajao još dvoje svoje male djece. Kad je Teddy umro, bio je posve slomljen.

Trijumf i katastrofu tretiraj jednako

Bol zbog gubitka djeteta, financijska nestabilnost, propali brak, društvena stigma – mnogima bi samo jedan od tih problema skrenuo život u smjeru alkohola, tipične ovisnosti 1950-ih u Americi. No, Munger se nije dao.

“Zavist, ozlojađenost, osveta i samosažaljevanje su katastrofalni načini razmišljanja”, kasnije će reći. “Samosažaljevanje nije daleko od paranoje. Svaki nesretni slučaj u životu je prilika da se čovjek nosi s njim i iz njega uči. Ne da se utopi u samosažaljevanje, nego da udarac konstruktivno iskoristi.”

No, Mungera će u životu čekati još jedan užas. Nešto nakon pedesete razvio je očnu mrenu, a operacija uklanjanja nije uspjela nego je završila gubitkom vida na jedno oko. Opet je pobijedio njegov duh, prilagodio se i čak naučio brajicu. “Život me naučio da se držim slavnih riječi Rudyarda Kiplinga kako trijumf i katastrofu treba tretirati posve jednako.”

On to sažme u jednu rečenicu

Prihvatiti neuspjeh kao normalan dio života, učiti iz njega i pritom ostati ustrajan – te su mu kvalitetete pomogle da postane jedan od najgenijalnijih investitora na svijetu. Pretpostavka za to bio je presudni susret s Warrenom Buffettom.

“Charlie i slažemo se gotovo u svemu. Razlika je u tome što meni treba cijela stranica da nešto objasnim, a on to sažme u jednu rečenicu. Njegova verzija je uvijek jasnija i izrečena umješnije, netko će reći i brutalnije”, opisao je Buffet.

Njih dvojica su se prvi put susrela 1959. godine na ručku kad je Munger došao u Omahu na sprovod svoga oca. Prijateljstvo je nastalo čim su se upoznali. “Znao sam da neću naći nekog drugog poput njega. Jednostavno smo odmah kliknuli”, opisao je kasnije Buffett. Iako je Munger formalno postao zamjenik predsjednika Berkshire Hathawaya 1978. godine, dvojac je bio nerazdvojan još od prvog susreta u Omahi, gotovo sedam desetljeća.

Ako je dobro, nastavi to raditi

“Imali smo dovoljno pameti da, kad bi nam nešto vrlo dobro krenulo, nastavimo to raditi. Rekao bih da mi dokazujemo temeljni algoritam života: ponavljaj ono što funkcionira”, objasnio je jednom Munger.

Prorok iz Omahe i njegova desna ruka postali su jedinstvene pojave u svijetu visokih financija, ne samo po svojoj mudrosti nego i po tome što su bogatstvo gradili inteligencijom i strpljenjem, posve u neskladu s duhom vremena sadržanim u zloglasnoj rečenici Gordona Gekka iz filma Olivera Stonea Wall Street (1987.) “Pohlepa, u nedostatku bolje riječi, je dobra.”

Na to će Munger odgovoriti: “Da ljudi nisu tako često u krivu, mi ne bismo bili tako bogati. Warren i ja se ne fokusiramo na tržišnu pjenu. Mi tražimo dobre dugoročne investicije i onda ih se tvrdoglavo držimo na dugi rok.”

Pecaj tamo gdje je riba

Munger je proslavio pristup financijskim tržištima kroz jednostavnu logiku ribara. “Imam prijatelja koji je ribar. On kaže: Moj recept za uspjeh u pecanju je jednostavan: Pecaj tamo gdje je riba.”

Jedna od najslavnijih priča iz te serije Mungerova je kritika suvremenog investicijskog menadžmenta. “Mislim da razlog zašto imamo toliko idiotizma u investicijskom menadžmentu najbolje ilustrira priča o tipu kojega znam i koji prodaje mamce za ribe. Pitao sam ga: ‘Zaboga, pa oni su ljubičasti i zeleni! Zar riba zbilja pada na takve mamce?’ On mi je rekao: Gospon, ja ne prodajem ribama.”

Dogodilo bi se ponekad da se Buffett i Munger oko nečega ne slažu. “Tad bi mi Charlie rekao: Warren, razmisli još malo. Ti si pametan, a ja znam”, ispričao je Buffett.

Knjiga iz koje su izrasle noge

Ali znanje – ni uspjeh – nisu došli bez učenja, upozoravao je Munger. “Čitav život nisam sreo mudrog čovjeka koji nije cijelo vrijeme čitao. Niti jednoga, nula! Zapanjili biste se da znate koliko Warren čita, i koliko ja čitam. Moja djeca se smiju, kažu mi da sam knjiga iz koje je izrastao par nogu.”

Ono što je Munger naučio može se svesti na nekoliko jednostavnih uputa: “Ne budi zavidan, živi u okviru svojih prihoda, štedi kako bi mogao ulagati, unatoč problemima budi vedar, posluj s pouzdanim ljudima, i napravi ono što se od tebe očekuje.”

Ova jednostavna pravila učinila su Mungerov život legendarnim. Zavrjeđuju možda i par trenutaka u našim mislima.