Tržište dionica divlja; Dow Jones je imao najveći dnevni gubitak u povijesti

Najstrašniji dan na Wall Streetu u posljednjih nekoliko godina

NEW YORK, NY - FEBRUARY 05: Traders work on the floor of the New York Stock Exchange (NYSE) on February 5, 2018 in New York City. Following Fridays's over 600 point drop, the Dow Jones Industrial Average briefly fell over 1500 points in afternoon trading.   Spencer Platt/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Dionice na američkim burzama srušile su se danas u najstrašnijem danu na Wall Streetu u posljednjih nekoliko godina, posebice na indeksu Dow, koji je s padom od skoro 1600 bodova imao svoj vjerojatno najgori dan trgovanja u povijesti. Kupci su priskočili u pomoć pred kraj i barem malo ublažili štetu, ali svejedno je s krajem radnog dana Dow i dalje bio u padu od 1175 bodova, što je daleko najgora završna bilanca nekog dana trgovanja za taj indeks.

Na kraju je pad iznosio 4,6 posto – ni blizu katastrofi Crnog petka iz 1987. ili početku Velike recesije iz 2008. godine – ali za investitore koji su uživali postojan rast još od predsjedničkih izbora stvar je bila krajnje alarmantna. Bijela kuća je preko glasnogovornika poručula da “tržišta kratkoročno fluktuiraju”, ali da su temelji ekonomije snažni.

Na vrhuncu krize, Dow je pao 1597 bodova

Problemi na Wall Streetu počeli su rano prošli tjedan, kada su ulagači počeli reagirati na nekoliko zasad teorijskih problema. Naime, ako ekonomija još više poraste, mogla bi inicirati inflaciju, koja je misteriozno odsutna iz američkog gospodarstva u posljednjih devet godina post-kriznog oporavka. To bi pak nagnalo Federalne rezerve da podignu kamate ranije nego što je to planirano. “Ljudi su u šoku od toga što imaju posla s pravom inflacijom nakon dugo vremena”, rekao je za CNN Money Bruce McCain, glavni strateg za investicije u Key Private Bank.

Ulagači su također nervozno pogledavali prema tržištu obveznica, gdje su povrati investicija postojano rasli. Kako su ti povrati rasli, obveznice su ulagačima postajale atraktivnije od riskantnih dionica. Dionice su tako tonule tijekom cijelog današnjeg dana, i onda se doslovno strmoglavile u zadnjem satu trgovanja. Dow je bio potonuo 800 bodova u 3 sata popodne po njujorškom vremenu. U roku od nekoliko minuta pad je iznosio 900, pa 1000, i na kraju 1500 bodova. Na vrhuncu krize, Dow je pao 1597 bodova, prije nego što su kupci utrčali i zaustavili negativni trend.

Prenapumpano tržište, zrelo za ovakav pad

Indeks Nasdaq pao je više od 2 posto, zatim brzinski otišao u plus, i onda opet pao u minus. Završio je dan s minusom od 4 posto. Indeks S&P 500, koji je nešto sveobuhvatnije mjerilo stanja na tržištu nego što je to Dow, pao je više od 4 posto. Ovaj odlazak u minus pogurao je dionice bliže onomu što se zove korekcija, odnosno 10-postotni pad u odnosu na njihov najviši nedavni vrhunac. S&P 500 je sada otprilike 8 posto niže od svog povijesnog vrhunca.

“Tržište dionica je malo poludjelo”, kazao je Andres Garcia-Amaya, CEO tvrtke za upravljanje imovinom Zoe Financial. “Duboko udahnite. Znam da je bilo dugo otkako smo imali dan kao što je bio današnji, ali ništa se zapravo nije promijenilo u temeljnom smislu”.

Tržište je započelo 2018. godinu bombastično, ali prošli tjedan na Wall Streetu bio je najgori u zadnje dvije godine. Prodavateljski trend se zahuktao u petak kada je Dow potonuo 666 bodova, ili 2,5 posto, što je za taj indeks bio najgori dan od potopa izazvanog Brexitom u lipnju 2016. godine. Samo prošli tjedan na S&P 500 izbrisano je oko bilijun dolara tržište vrijednosti. “Imali smo tržište koje je bilo prenapumpano i zrelo da se pojavi nešto što će mu narušiti mir”, sumirao je situaciju Mark Luschini, glavni investicijski strateg u kompaniji Janney Capital.