U Kini je drugi put ovoga tjedna obustavljeno trgovanje na burzama, a cijena nafte pala najniže u 10 godina

Kineska vlada sve jače intervenira, izgleda da je stanje gore nego što priznaju

Trgovanje dionicama na kineskim burzama u četvrtak je ponovno obustavljeno zbog velikog pada vrijednosti. Bila je to druga obustava trgovanja ovoga tjedna, objavio je Reuters.. Nakratko je obustavljeno trgovanje dionicama obuhvaćenima indeksom CSI 300 jer im je cijena pala 5 posto. Kad su se burze opet otvorile u nekoliko sekundi vrijednosti su pale 7 posto i više nije bilo trgovanja za četvrtak. Burze su bile aktivne manje od pola sata.

U sustav u tjedan dana ubačno 30,6 milijardi dolara

Kineska središnja banka najavila je da će u sustav ubaciti 10,6 miljiardi dolara. U utorak je već ubacila 20 milijardi dolara. Na kineskom tržištu dionica najviše je malih ulagača koji mogu zaraditi samo špekulacijama pa se više ravnaju prema pismima analitičara nego performansama kompanija.

Nestabilnost tržišta i potezi središnje banke tumače se i kao znak da kinesku vladu stanje gospodarstva brine više nego što želi priznati. Ovoga tjedna izišla su dva izvještaja koja su rasplamsala strahove od jačeg usporavanja gospodarskog rasta u Kini. U srijedu je objavljeno da se rast u sektoru usluga usporio najviše u zadnjih 17 mjeseci, a u drugom izvještaju otkriveno je da se usporava aktivnost ključnog proizvodnog sektora.

Kineska nacionalna valuta stalno slabi

Druga velika briga za ulagače je slabljenje kineske valute. U četvrtak je središnja banka tečaj postavila na najnižu vrijednost od ožujka 2011. Ideja je pomoći kineskim izvoznicima da jače utječu na rast ali takvi potezu guraju novac izvan zemlje i smanjuju vrijednost kapitala.

Kineska vlada u kolovozu 2015. odlučila je pustiti tržitše da jače utječe na tečaj juana ali središnja banka otad troši milijarde da održavanje tečaja. Regulatori su u četvrtak dosta snizili ograničenje trgovanje kineskom valutom, postavili su najnižu granicu od kolovoza otkad je izgubio gotovo 6 posto vrijednosti u odnosu na dolar. Kineska vlada ne može se suzdržati od intervencija. Najavljena su i nova pravila trgovanja dionicama. Veliki dioničari moći će prodati najviše 1 posto udjela u kompanijama u svakom kvartalu i prodaju najaviti dva tjedna unaprijed.

Nitko ne zna gdje je kraj padu cijene nafte

Dok je Kina obuzdavala još jednu krizu na burzama, cijena nafte pala je ispod 35 dolara, što je drugi značajan pad ovoga tjedna, javlja CNNMoney. S cijenom od 32 dolara po barelu, nafta je u godinu i pol dana izgubila 65 posto vrijednosti, a cijena je pala na najniže granice u zadnjih 10 godina.

Zalihe sirove nafte dostižu povijesne vrhunce a potražnja nikako da se oporavi, otkad je Saudijska Arabija započela rat cijenama protiv američkih proizvođača. Nakon drugog stresnog dana na kineskim burzama očekuje se i nastavak krize cijena nafte jer je Kina najveći svjetski uvoznik. Još jedan veći pad potražnje u Kini, tvrde analitičari, zaprijetio bi spuštanjem cijene nafte prema 25 dolara.