Uskoro uvodimo euro; kada idu prve plaće u novoj valuti, što s kreditima u kunama i ostali važni detalji

Prvi korak je iskazivanje cijena u kunama i eurima koje će početi 5. rujna

Hrvatska bi, prema planu Vlade, od 1. siječnja 2023. godine trebala uvesti euro. Sredinom ove godine ući ćemo u pripremno razdoblje za uvođenje zajedničke europske valute.

Pripremno razdoblje počinje otprilike šest mjeseci prije uvođenja eura, odnosno nakon što Vijeće Europske unije donese odluku da Hrvatska ulazi u eurozonu i utvrdi fiksni tečaj po kojem će se kune mijenjati u eure. Danas je održana konferencija za novinare na kojoj su premijer Andrej Plenković i njegovi ministri predstavili prijedlog zakona kojim će biti regulirano uvođenje eura.

Od 5. rujna cijene u trgovinama u eurima i kunama

U pripremnom razdoblju započet će obveza dvojnog iskazivanja cijena. Prema sadašnjem planu iskazivanje cijena u kunama i eurima započet će 5. rujna 2022. godine, te će trajati 12 mjeseci nakon uvođenja eura, odnosno do 31. prosinca 2023. godine. Dvojno iskazivanje cijena uvodi se kako bi se potrošači što lakše priviknuli na novu valutu i kako bi se izbjegla neopravdana poskupljenja.

Također, nakon što uvedemo euro, kreće razdoblje dvojnog opticaja koje traje dva tjedna, a u kojem će se moći paralelno plaćati u eurima ili kunama. Četiri mjeseca prije uvođenja eura, Hrvatska narodna banka započet će opskrbljivati banke novčanicama eura, dok će kovanice početi stizati u banke najranije tri mjeseca prije uvođenja eura. To se radi, naravno, kako bi banke svojim klijentima mogle u dovoljnom obujmu mijenjati kune za euro.

Za preračunavanje cijena u eure fiksni tečaj na pet decimala

Za preračunavanje kuna u eure koristi se fiksni tečaj konverzije kojeg će utvrditi Vijeće EU-a, a koji se u većini slučajeva sastoji od šest znamenaka. Znači cijelog broja iza kojeg slijedi pet decimala.

Prilikom preračunavanja cijena vrijednosti iz kune u euro, fiksni tečaj konverzije treba se koristiti u punom brojčanom iznosu. Na primjer, 1 EUR = 7,53450, i neće biti dozvoljeno preračunavanje cijena primjenom skraćene verzije fiksnog tečaja na dvije decimale.

Ugovore koji su u kunama ne treba mijenjati

Što se tiče ugovora u kojima su vrijednosti iskazane u kunama, oni će i nakon uvođenja eura, naravno, biti važeći. Iznosi navedeni u tim ugovorima, smatrat će se kao da su iskazani u eurima, uz primjenu fiksnog tečaja konverzije.

To se odnosi i na ugovore o radu, koje neće biti potrebno mijenjati samo zbog uvođenja eura. Ali iznosi u aneksima ugovora, pravilnicima i slično, koji će se mijenjati nakon uvođenja eura, moraju biti navedeni u eurima.

Plaća za prosinac ove godine bit će isplaćena u eurima

Od datuma uvođenja eura HNB prestat će objavljivati tečajnu listu za kunu u odnosu na druge valute i počinje objavljivati za euro u odnosu na druge valute. Srednji tečajevi HNB-a za euro u odnosu na druge valute objavljeni na tečajnoj listi moći će se upotrebljavati za sve potrebe za koje se sada upotrebljava srednji tečaj HNB-a za kunu u odnosu na druge valute.

Plaću za prosinac 2022. koja će biti isplaćena u siječnju 2023. isplaćivat će se u eurima zajedno sa svim davanjima. To se odnosi i na isplate za ugovore o djelu, autorske honorare i slično.