Vodeći telekomi obećali su da će cijela EU do 2020. imati 5G mrežu. Ako države malo olabave svoje zakone

Telekomi u 5G manifestu od regulatora traže labavije propise o net neutralnosti

Koalicija koju čini gotovo dvadeset velikih europskih telekoma, među kojima su Deutsche Telekom, Nokia, Orange i Vodafone, najavila je da će lansirati 5G mrežu u svakoj državi članici Europske unije do 2020. godine – pod uvjetom da zakonodavci olabave propise o net neutralnosti.

Njihovi su planovi izneseni u tzv. 5G manifestu, u kojem su prezentirane sve prednosti i važnost 5G infrastrukture za budućnost, od razvoja autoindustrije u smjeru pametnih i povezanih, a potom i samovozećih automobila, preko sustava e-zdravstva, uvođenje suvremenih digitalnih rješenja u transportu i logistici, razvoju pametnih gradova, pa sve do potrebe 5G mreža za daljnji razvoj medijskog biznisa i industriji zabave.

Net neutralnost kao barijera investiranju

Istovremeno, telekomunikacijske kompanije svojim su manifestom zatražile od zakonodavaca “primjereno regulatorno okruženje” te ističu da “Europska unija mora pomiriti potrebu za otvorenim internetom s pragmatičnim pravilima za poticanje inovacija”.

Zahtjev se odnosi prvenstveno na labaviji pristup net neutralnosti -principu prema kojem internetski provajderi sav promet moraju tretirati jednako, bez diskriminacija ili primjena različitih tarifa ovisno o vrsti podataka.

Prema načelu net neutralnosti, internetski provideri moraju omogućiti neometan protok podataka putem interneta, neovisno lokaciji korisnika, sadržaju, platformama ili vrsti opreme. To ujedno znači da provider ne može ograničiti promet nekim korisnicima u korist drugih (koji će više platiti) ili usporiti promet određenih vrsta podataka.

Primjer Comcasta i Bittorrenta u SAD

Za ilustraciju, jedan od primjera kršenja prinicipa net neutralnosti bila je i odluka američkog internetskog providera Comcast o usporavanju i ometanju prometa s BitTorrenta.

Iako se torentske stranice često zloupotrebljavaju za peer to peer dijeljenje ilegalno preuzetih sadržaja poput filmova i glazbe, prijenos podataka putem torrenta sam po sebi nije ilegalan, ako pritom nije došlo do kršenja autorskih prava. I prema principu net neutralnosti, ne smije se ograničavati ili usporavati.

Telekomi, s druge strane, smatraju da propisi o net neutralnosti ugrožavaju prostor za monetizaciju ulaganja u infrastrukturu, jer im, prema postojećim propisima, nije dozvoljeno pružanje različitih razina usluga za različite korisnike.

Umjesto na cijene, fokus na investicije

Prvenstveno, telekomi razvojem 5G infrastrukture ciljaju na stvaranje platforme koja će omogućiti kompanijama transformaciju njihovog poslovanja, što uključuje sigurniji pristup, bolju propusnost podataka i pokrivenost mreže.

Telekom operateri traže regulatorni okvir čiji će fokus biti na poticanje investicija umjesto na niže cijene internetske usluge krajnjim korisnicima.

Prijete odgađanjem ulaganja u infrastrukturu

“Telekomunikacijska industrija upozorava kako su važeće smjernice o net neutralnosti, koje je usvojio BEREC (Agencija europskih regulatora za elektroničke komunikacije) stvorile nezanemarive nesigurnosti u pogledu povrata investicije u razvoj 5G infrastrukture. Investicije će stoga biti odgođene u slučaju da regulatori zauzmu pozitivno stajalište u pogledu inovacija i nastave se toga držati.”

Povjerenik za digitalno gospodarstvo i društvo Günther H. Oettinger je pozdravio objavu manifesta i istaknuo da je riječ o “vrijednom doprinosu za 5G akcijski plan koji će biti predstavljen u rujnu, zajedno s prijedlogom za reviziju regulatornog okvira za rad telekoma”.

Koaliciju telekoma i njihov 5G manifest podržale su vodeće europske tehnološke kompanije, među kojima su Siemens, Airbus, Philips.