Ostvarenje ključnih ciljeva Izraela nije ni na vidiku, a čini se i da je Mossad opet ozbiljno nasamaren u Gazi

Netanyahu je sada spreman i za najteži korak koji bi mogao rezultirati nestankom Palestinaca iz Gaze

FOTO: AFP

Veliki broj pripadnika vojnog krila Hamasa uspio se evakuirati jugozapadno od presušenog korita rijeke Gaze. Iz tih razloga u Tel Avivu razmatraju proširenje kopnenih operacija na južni dio Pojasa. Proširenje zone operacija na jug imao bi katastrofalne posljedice za Palestince

Kopnena invazija Izraela na sjeverni Pojas Gaze, koja je započela noću 27. listopada, do sada je postigla tek djelomične rezultate. Javno deklarirani politički ciljevi, oslobađanje zatočenih talaca i uništenje Hamasa, još uvijek nisu ni na vidiku.

Hamas je nakon napada na Izrael 7. listopada oteo i zatočio u Pojasu Gaze ukupno 240 talaca. Izraelske obrambene snage (IDF) do sada su oslobodile tek jednog i pronašle mrtva tijela još dvoje talaca. Uništenje Hamasa kao političke organizacije koja ima vlast u Gazi i njezina vojnog terorističkog krila brigade al-Qassam još je uvijek na razini političkih želja vlade iz Tel Aviva.

Što je do sada uspio ostvariti IDF kao rezultat vojne operacije? Drastično je smanjen broj raketnih napada iz Pojasa Gaze koji su terorizirali izraelske gradove i naselja. Pojas Gaze uspješno je presječen na dva dijela. Sjeverni dio, zona kopnenih operacija IDF-a, izoliran je od ostatka Pojasa i hermetički zatvoren s kopna, mora i iz zraka za bilo kakvu opskrbu ratnim materijalom Hamasovih borbenih skupina koje pružaju otpor kopnenoj invaziji IDF-a.

Legitimni vojni cilj

Sljedeći vojni cilj bio je potpuno kopneno okruženje grada Gaze. I taj je cilj uspješno realiziran. Prodorom uz obalu, sa sjeveroistoka i jugoistoka, snage IDF-a spojile su se u području luke Gaza. Koridor uz more, širine od jednog do dva kilometra, poslužio je kao operativna osnovica za teži cilj kopnene operacije, uništenje zapovjedne infrastrukture Hamasa.

Prema tvrdnjama izraelskih obavještajaca, Hamas se utvrdio ispod kompleksa al-Shifa, najveće bolnice u Pojasu Gaze. Tel Aviv optužuje Hamas da koristi bolnice i javne ustanove kao štit od napada IDF-a. Po međunarodnom ratnom pravu, civilni objekt koji se koristi za vojne svrhe postaje legitiman vojni cilj.

To se najbolje vidi iz presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u slučaju rušenja Starog mosta u Mostaru. Iako je most bio zaštićeno kulturno dobro, čelnici Hrvatskog vijeća obrane nisu osuđeni za njegovo rušenje jer ga je i Armija BiH koristila za svoje potrebe. Drugo je pitanje vojne opravdanosti te odnos štete i koristi od rušenja spomeničke baštine takve vrijednosti.

Sumnja u izraelske podatke

Sumnje u tvrdnje IDF-a o korištenju bolnica za maskiranje terorističkih aktivnosti Hamasa javile su se već kod zauzimanja specijalizirane dječje bolnice Rantisi. Najbliži Hamasov tunel bio je 200 metara od bolnice. Bez mogućnost neovisne provjere, IDF je prikazao prostorije u kojima su navodno skriveni oteti taoci i simbolične količine pješadijskog naoružanja.

Nakon stavljanja pod kontrolu kompleksa bolnice al-Shifa, narasle su sumnje u vjerodostojnost izraelskih obavještajnih podataka. Naime, IDF je tvrdio da se ispod kompleksa bolnice nalazi operativni centar koji upravlja vojnim operacijama Hamasa. Također, Hamas je kategorički optužen kako je ispod bolničkog kompleksa iskopao podzemne objekte za proizvodnju i skladištenje naoružanja.

Čak su prikazali grafičke simulacije podzemne infrastrukture. Prema tvrdnjama IDF-a, napravljene su na temelju vjerodostojnih obavještajnih podataka! Na kraju je ispalo da je u prostorijama za obavljanje pretraga magnetnom rezonancijom pronađeno nekoliko skrivenih kalašnjikova, okvira sa streljivom i borbenih prsluka.

Kriva obavještajna procjena

Ili je Hamas tako dobro skrio svoje podzemne objekte ili je izraelska obavještajna služba dobro nasamarena u pogledu lokacije Hamasovog podzemnog stožera. Dva kalašnjikova i nekoliko okvira, koji mogu biti i podmetnuti, sigurno nije razlog za okupaciju i zatvaranje bolnice od 1500 kreveta i 4000 zaposlenika.

Naime, bolnica al-Shifa bila je nosilac organizacije medicinske skrbi u Pojasu Gaze. Dakle, vojni učinak i nije baš spektakularan jer je, kako sada stoje stvari, IDF imao vrlo krivu obavještajnu procjenu.

Ostvaruju se ranija predviđanja karakteristika vojnih kopnenih operacija. Hamas nije u stanju spriječiti vojno zauzimanje dijelova Pojasa Gaze. Iako koristi sva tehnološki raspoloživa sredstva, IDF se ne može pohvaliti velikim brojem uništenih podzemnih tunela. Za tu svrhu koriste se i posebno dresirani psi koji nose posebne senzore. IDF je uspio uništiti nekoliko Hamasovih skladišta. Najveće uništeno skladište raketa nalazilo su u luci Gaza.

Ne štite palestinske civile

Manje, slabije naoružanje i lošije opremljene skupine Hamasovih boraca ne mogu nanijeti značajnije gubitke u ljudstvu i materijalu snagama IDF-a. Od ukupno 380 poginulih izraelskih vojnika, svega 58 njih stradalo je nakon početka kopnene invazije.

Na drugoj pak strani, izraelsko postupno napredovanje praćeno je masovnim razaranjem građevinskih objekata i brojnim civilnim žrtvama. Kao što je Telegram pretpostavio, pravilo upotrebe snaga IDF-a na prvo mjesto stavlja sigurnost svojih vojnika, tehnike i provođenje zadanih planova vojnih operacija.

Koliko god se IDF trudio dokazati suprotno, zaštita palestinskih civila nije ne listi prioriteta. Posljednji primjer uništavanja škola, u kojima su zaklon našle izbjeglice, govori tome u prilog.

Stradavanje žena i djece

U petak je više puta napadnuta škola u Zaitounu. Školski objekt koristilo je kao sklonište 4000 civila. Kako prenosi CNN, Ujedinjeni narodi potvrdili su da je jedna od njihovih škola u sjevernom Pojasu Gaze, koja je korištena kao sklonište, pogođena u subotu. Video s mjesta događaja prikazuje krvava tijela u nizu prostorija na dvije etaže dvokatnice. Među poginulima je mnogo žena i djece.

Čini se da jedna soba sadrži desetak tijela koja leže na podu prekrivena prašinom. Stolovi su razbacani i smrskani, a na jednom od zidova sobe vidi se ogromna rupa. U dvorištu zgrade izgleda da je otkinuta nadstrešnica preko metalne konstrukcije, a na tlu ima i krhotina. Glasnogovornik glavne UN-ove agencije za pomoć u Gazi, koja vodi škole u palestinskim izbjegličkim kampovima, potvrdio je da se radi o školi al-Fakhoura u Jabalyji.

Deseci ljudi nalaze se živi zakopani ispod ruševina škola, bez velike nade za spas. U tom dijelu Gaze ne postoje službe koje bi organizirale i provele spašavanje. Inženjerija IDF-a ima druge prioritete. Također, ne postoji mogućnost evakuacije ranjenih i povrijeđenih civila jer sustav medicinskog zbrinjavanja više ne funkcionira.

Protjerivanje i evakuacija

Nakon osiguranja obale i zauzimanja bolnice al-Shifa, IDF je krenuo od pravca mora prema jugoistoku. Očit cilj je daljnje komadanje okruženog dijela Gaze na manje rajone radi lakšeg čišćenja. U takvim okolnostima nastavlja se, ovisno o tumačenju, protjerivanje ili sigurnosna evakuacija preostalih civila iz sjevernog dijela Pojasa Gaze.

Ovaj put na red je došla sirotinja koja ne raspolaže vlastitim prijevoznim sredstvima. U grupama sastavljenim većinom od žena, djece, staraca i ranjenika povlače se u smjeru južnog dijela Pojasa. IDF usmjerava izbjeglice prema obalnom mjestu al-Mawasi. Povremeno otvoreni „humanitarni koridori“ izraz su brige IDF-a za preostale civile.

Na putovanje od pet kilometara do sigurne zone odlazi se bez ikakvog organiziranog transporta ili prihvata. Bolesnike voze na dvokolicama ili magarcima. IDF je svjestan ograničenih vojnih učinaka u sjevernom dijelu Pojasa Gaze. Od pretpostavljenih 30.000 Hamasovih boraca jako malo ih je likvidirano ili zarobljeno.

Eliminacija Hamasa iz Pojasa Gaze

Veliki broj pripadnika vojnog krila Hamasa uspio se evakuirati jugozapadno od presušenog korita rijeke Gaze. Iz tih razloga u Tel Avivu razmatraju proširenje kopnenih operacija na južni dio Pojasa. Proširenje zone operacija na jug imao bi katastrofalne posljedice za Palestince. To bi se vjerojatno okončalo njihovim nestankom iz Pojasa Gaze.

Sadašnja vlada u Tel Avivu spremna je i na takav korak radi uništenja Hamasa. Otvoreno pitanje je strpljenje međunarodne zajednice, prije svega Sjedinjenih Država, u odnosu na palestinske žrtve. Prema sadašnjim stavovima predsjednika Joea Bidena, primirje bi išlo u korist Hamasa. Pregovori oko puštanja talaca u zamjenu za višednevni prekid vatre zastali su, navodno, na sitnicama.

Hamas je spreman pustiti 50, dok Izrael tvrdi da u zarobljeništvu drže 70 žena i djece. Prekid vatre ne ide u korist Izraela. Nastavak kopnenih operacija za posljedicu će imati daljnje umnožavanje civilnih žrtava. Zaustaviti stradanje civila daje veće šanse Hamasu za opstanak. Nastavak kopnene operacije degradira Hamasove terorističke sposobnosti, ali ne garantira njegovu eliminaciju iz Pojasa Gaze, osim pod uvjetom potpunog etničkog čišćenja Palestinaca.