Rusi izveli najmasovniji napad od početka invazije i pokrenuli spiralu nasilja: ovo bi mogao biti uvod u 'rat gradova'

Nešto slično događalo se osamdesetih godina prošlog stoljeća tijekom Iransko-iračkog rata

FOTO: AFP

Posljednji napad treba tumačiti kao izljev bijesa Moskve, prije svega Ruskih svemirskih i zračnih snaga. Rusko ratno zrakoplovstvo nedavno je dobrano osramoćeno i to u dva navrata

Najavljuje li kraj 2023. godine „rat gradova“ između Ruske Federacije i Ukrajine? Nešto slično događalo se osamdesetih godina prošlog stoljeća tijekom Iransko-iračkog rata kad su zaraćene strane međusobno napale gradove svim raspoloživim sredstvima.

Ova spirala nasilja počela je u ranim satima 29. prosinca, ruskim masovnim udarima po Ukrajini. To je bio najmasovniji ruski napad od početka rata. U vrlo kratkom vremenu Ukrajina je napadnuta sa 158 projektila i kamikaza dronovima Shahed 131/136. Napadnuta je kritična infrastruktura, industrijski i vojni objekti. Teško je oštećen ili uništen i veliki broj civilnih objekata, potpuno nebitnih za vođenje rata. Javljeno je o velikim razaranjima u Dnjepru, Lavovu, Kijevu, Harkovu, Odesi, Konotopu i Zaporožju.

U napadu na Kijev, dvije osobe su poginule, a 18 ih ranjeno. Iznad grada je oboreno preko 30 zračnih ciljeva. Ubijeno je četvero, ranjeno najmanje 15 civila kao posljedica napada na grad Dnjepar. Između ostalih objekata, stradalo je i rodilište. Nakon napada izbio je požar, velik dio bolnice morao je biti evakuiran. Neposredno uz rusku granicu, u regiji Sumi, na sjeveroistoku Ukrajine, dvije osobe su ranjene u mjestu Konotop. Iz Odese je javljeno o troje poginulih i deset ranjenih stanovnika ovog lučkog grada. Lavov, na krajnjem zapadu zemlje uz poljsku granicu, također je bio pod napadom. Za sada javljaju o jednoj poginuloj i tri ranjene osobe. Do sada je ukupno pronađeno 39 mrtvih i 159 ranjenih civila, uključujući i dvoje djece. Poljska je javila da je neidentificirani objekt ušao u njezin zračni prostor dolazeći iz Ukrajine.

Kako je uzvratila Ukrajina

Ukrajina je odgovorila udarima po objektima u Ruskoj Federaciji. Sa preko 70 dronova različitih tipova, u noći s 29. na 30. prosinca, ukrajinske snage pokrenule su snažan napad na vojne ciljeve na teritoriju Ruske Federacije. Javljeno je o napadima na vojne objekte u Belgorodu, Tuli, Tveru i Moskvi. Tvornica elektroničkih komponenti Kremnij El kod grada Brjanska, oko 120 kilometara od ukrajinske granice, pretrpjela je najžešći udar. Tu se nalazi jedan od najvećih proizvođača elektronike za rakete dugog dometa i sustave protuzračne obrane. Kod mjesta Šebekino, u Belgorodskoj oblasti, pogođeno je veliko vojno skladište desetak kilometara od granice.

Ipak, najgore je bilo u samom gradu Belgorodu, na oko 30 kilometara od granice. Kako prenosi ruska državna agencija TASS, u ukrajinskom odgovoru ranjeno je čak 109 osoba, među kojima 15 djece. Petero djece i 12 odraslih nalazi se u teškom stanju. Najmanje 22 osobe su poginule, među kojima troje djece. Iako se vijesti koje prenosi TASS trebaju uvijek uzeti s rezervom, u Belgorodu je sigurno bilo žrtava.

Odmazda po urbanom mjestu

Ruska protuzračna obrana uspjela je oboriti određeni dio ukrajinskih bespilotnih letjelica. Međutim, rezultati pokazuju da se značajan broj ukrajinskih napadačkih dronova probio prema ciljevima.

Ruski odgovor istog dana bio je napad na grad Harkov, raketama S-300. Ovaj napad čista je odmazda po urbanom mjestu. Rusi su napali Zaporožje jednom raketom Iskander-M. Međutim, nju je presrela ukrajinska PZO. Ruski odgovor je bio brz, ali niti približno snažan kao onaj 29. prosinca.

‘Nema sigurnog skloništa’

Karakteristike masovnog ruskog napada izvedenog u petak jesu brojnost upotrijebljenih sredstava u jedinici vremena, rasprostranjenost udara po cijelom teritoriju koji se smatra strategijskom dubinom, naleti u nekoliko valova iz različitih pravaca te upotreba raznovrsnih tipova borbenih sredstava. Dakle, sve je učinjeno da bi se ukrajinska PZO „razvukla“ po prostoru i načinu djelovanja uz koncentraciju udara na odabrane urbane konglomeracije radi zasićenja raspoloživih sredstava PZO. Ipak, širina napada ukazuje na pokušaj demonstracije sposobnosti agresora djelovanja na cijelom ratištu. Ukratko, mi smo moćni i nema sigurnog skloništa od osvetničke ruke Vojske Ruske Federacije.

Prvo su iza ponoći, iz pravca sjevera i jugoistoka prema zapadu, krenula jata iranskih dronova Shahed-131/136. Ukupno je zabilježeno 36 udarnih bespilotnih letjelica ovog tipa. Javljeno je obaranje 27 komada što ukazuje učinkovitost ukrajinske PZO od 75 posto.

Od tri sata nakon ponoći do 6 sati ujutro djelovalo je 18 bombardera strategijske avijacije tipa Tupoljev Tu-95MS. Lansirali su nešto manje od 90 krstarećih projektila H-101/H-555/H-55.

Kako je tekao ruski napad

Supersonični bombarderi Tupoljev Tu-22M3 vatreno su djelovali oko 5 sati ujutro iz zračnog prostora ruske regije Kursk. Prema sjevernom i srednjem dijelu Ukrajine lansirano je osam supersoničnih krstarećih projektila H-22/H-32. Ovi protubrodski projektili iz Hladnog rata koriste se za napade na zemaljske ciljeve. Relativno velika greška udara na cilj, koja varira od 100 do 300 metara, posljedično dovodi do velikih kolateralnih žrtava pri eksploziji bojeve glave oko jedne tone.

Istodobno, Harkov se našao pod vatrom protuzrakoplovnih vođenih raketa ispaljenih iz sustava S-300. Za gađanje zemaljskih ciljeva, Rusi koriste starije protuzrakoplovne rakete za otpis. Registrirano je ispaljenje najmanje 14 balističkih projektila tipa S-300/S-400/Iskander-M s okupiranog Krima, Kurske i Belgorodske oblasti u Rusiji.

Masovni udar u prvoj četvrtini 29. prosinca okončan je u 6 sati i 30 minuta ujutro. Pet lovaca MiG-31K poletjelo je i lansiralo sa sigurne udaljenosti isti broj aerobalističkih projektila H-47M2 “Kindžal” iz regije Astrahan. U napad je uključeno i taktičko zrakoplovstvo. Najsuvremeniji višenamjenski borbeni zrakoplovi Suhoj Su-35 korišteni su kao platforma za lansiranje četiri proturadarske rakete H-31P i jednog vođenog projektila zrak-zemlja H-59.

Presretanje supersoničnih raketa

Prema izjavi glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine, genarala Valerija Zalužnija, oboreno je 27 udarnih bespilotnih letjelica Shahed-131/136 i 87 krstarećih projektila tipa H-101/H-555/H-55. U konačnici, ukupna učinkovitost protuzrakoplovaca Ukrajine iznosi 72 posto.

I dalje ostaje problem presretanja supersoničnih projektila koji dolijeću brzinama preko 1000 metara u sekundi. Ukrajina za sada raspolaže sa svega tri baterije protuzračne obrane koje uspješno uništavaju projektile tipa 9K720 “Iskander-M”, H-47M2 “Kindžal” i H-22/H-32 “Oluja”. Nakon velikog sramoćenja, kad je MIM-104 Patriot desetkovao hvaljene “Kindžale” iznad Kijeva, Rusi izbjegavaju napade ovim raketama na rajone branjene Patriot PZO sustavima.

Osramoćeno rusko zrakoplovstvo

Velike kolateralne štete posljedica su i ostataka napadačkih projektila koji, nakon prestanka napada, padaju na tlo. Većina vođenih raketa koje presreću projektile u zraku imaju bojeve glave s blizancima, upaljačem i rasprskavajućim djelovanjem. Nakon eksplozije u blizini objekta koji se presreće, zavjesa od šrapnela osigurava obaranje rakete, ali ne i njeno potpuno uništenje. Stoga se vrlo često događa da cijela bojeva glava napadačkog projektila pada na tlo i eksplodira. Jedino raketa tipa PAC-3, koju lansira Patriot, osigurava izravan udar u bojevu glavu projektila i eksploziju u zraku. Međutim, i u tom slučaju krhotine uništenog projektila padaju na tlo. Masa raketa H-22 “Oluja” iznosi gotovo 6 tona.

Posljednji napad treba tumačiti kao izljev bijesa Moskve, prije svega Ruskih svemirskih i zračnih snaga. Rusko ratno zrakoplovstvo nedavno je dobrano osramoćeno i to u dva navrata. Prvo su Ukrajinci, u jednom danu, oborili tri suvremena taktička bombardera Su-34 iznad Hersonske oblasti. Tjedan dana kasnije, ratno zrakoplovstvo Ukrajine, i pored „neprobojne“ PZO, na dno je poslalo još jedan ruski ratni brod te s Krima potjeralo ostatak Crnomorske flote. U ruskom odgovoru potvrđeno je sudjelovanje isključivo snaga Ruskog ratnog zrakoplovstva. Doduše, ovaj put sa sigurne distance. Nakon, katastrofe iznad Hersonske oblasti, svoje suvremene zrakoplove drže podalje od linije fronta.

Modificirana taktika, ali slab uspjeh

Rusi, s malo modificiranom taktikom i istim borbenim sredstvima, žele postići ciljeve kao i u vrijeme prethodne kampanje koja je započela 2022. godine. Ako tada nisu uspjeli, kad je Ukrajina bila manje spremna, mali su izgledi za uspjeh tekuće kampanje.

Ukrajinski odgovor bio je daleko manje razorne moći, ali vrlo bolan za „moćnu“ Vojsku Ruske Federacije. Problem protuzračne obrane Ruske Federacije jest ogroman prostor koji se mora braniti. Rusko zrakoplovstvo jednostavno nema dovoljno sredstava da istovremeno učinkovito brani svoje borbene formacije u Ukrajini, Moskvu te ostali volumen zračnog prostora koji je gotovo četiri puta veći od onoga koji brani ukrajinska PZO. To će omogućavati Ukrajincima da s relativno primitivnim sredstvima vrše povremene udare po dubini teritorija Rusije. Sadašnja snaga ukrajinskih udara više je simbolična nego presudna za odvijanje rata. Ipak, svakim danom sve više „zujalica“, pod komandom Kijeva, špartaju zračni prostor „druge vojne sile“.

Za sada nema naznaka slamanja ukrajinske želje za otporom! Tome nas uči povijest. To ponovo demonstriraju Ukrajinci. Rat gradova ne odlučuje tko pobjeđuje u ratu.