Novo istraživanje kaže kako radnici koji rade od kuće štede oko šest sati tjedno

Polovica tog vremena im je slobodno, no polovica je prekovremeni rad

FOTO: Unsplash

Zaposlenici koji rade od kuće u SAD-u imali su šest sati slobodnog vremena više u usporedbi s onima koji su morali ići u ured, tvrdi se u novom istraživanju grupe ekonomista provedenom na uzorku većem od 42.000 ispitanika. Dobra stvar je što polovica od tog dodatnog vremena otpada na rekreacijske aktivnosti, a loša stvar je što druga polovica otpada na posao.

U istraživanju su obuhvaćeni zaposlene osobe u dobi između 20 i 64 godine, koji su zarađivali više od 20.000 dolara 2019. godine. Grupa ekonomista, od kojih su neki sa Stanforda, MIT-a, Sveučilišta u Chicagu i meksičkog ITAM-a, svoje istraživanje počeli su odmah nakon početka pandemije i širenja načina rada od kuće, kako bi istražili koje će biti posljedice na zaposlene u SAD-u.

Radom od kuće štedi se barem 70 minuta dnevno

U siječnju, ekonomisti su zaključili kako su radnici uštedjeli oko 60 minuta dnevno na putovanjima na posao i s posla, te još dodatnih deset minuta u sređivanju u kupaonici, poput tuširanja, brijanja, biranja čiste odjeće i šminkanja. Poprilično je bitan zaključak da su ispitanici sami procijenili da su znatno efikasniji u radu od kuće u usporedbi s radom iz ureda.

Premda im se tjedno od kuće potkrade i više prekovremenog rada, ispitanici bi se uglavnom nevoljko vratili u ured. U prosjeku, od 42.000 ispitanih radnika od srpnja 2020. godine do sada, većina bi najradnije imala barem dva radna dana tjedno od kuće, čak i kada pandemija završi i kada se stvore uvjeti za normalan povratak u urede.

Zaključeno je i kako su poslodavci sve skloniji ideji hibridnog rada. Premda su na početku pandemije bili skloniji dopustiti zaposlenicima jedan dan rada od kuće, sada su sve bliži dopuštanju dva dana tjedno. Oko 15 posto zaposlenih koji rade na daljinu, većina iz IT sektora, kažu da su dobili i dopuštenje svojih poslodavaca za trajni rad od kuće. O prednostima hibridnog načina rada pričali su nam i zaposlenici HT-a, koji su s prvim oblicima rada na daljinu počeli još u ožujku 2020. godine.

Nestaju li prirodne interakcije s kolegama?

Prema istraživanju, mnogi zaposleni ne gube više vrijeme na impresioniranje kolega čistom i pomno biranom odjećom, kako ni šminkom, no istovremeno se pribojavaju da će ostati bez prirodnih uredskih interakcija s kolegama, te stvaranjem društvenih veza koje bi im pomogle u daljnjem razvoju i omogućile im promaknuće.

Posebice su zabrinuti mlađi zaposleni, koji se pribojavaju da će im rad od kuće negativno utjecati na mogućnost dobivanja promaknuća. U istraživanju se stoga zaključuje kako dvostruko više ispitanika priželjkuje hibridni način rada od trajnog rada od kuće.