FOTO: Saša Ćetković

Nutricionistica nam ilustrira što se događa tijelu kada jedemo šećer i sol. 'Utječu na hormone i mijenjaju emocije'

U Hrvatskoj se konzumira dvostruko više soli i šećera nego što bismo smjeli, kaže naša sugovornica

Nutricionistica nam ilustrira što se događa tijelu kada jedemo šećer i sol. 'Utječu na hormone i mijenjaju emocije'

U Hrvatskoj se konzumira dvostruko više soli i šećera nego što bismo smjeli, kaže naša sugovornica

FOTO: Saša Ćetković

“Prosječna dnevna potrošnja soli u Hrvatskoj iznosi oko 10 grama, što je duplo više nego što se preporučuje, pokazali su podaci Europske komisije. Dakle, u Hrvatskoj se koristi puno previše soli, ali i šećera, što je povezano s visokim krvnim tlakom, debljinom, šećernom i kardiovaskularnim bolestima. Nažalost, jako smo pretili i loše educirani”.

Upozorila je na to nutricionistica Vedrana Dučkić koja od 2006. godine podiže razinu svijesti o važnosti pravilne prehrane te djeluje kroz svoje nutricionističko savjetovalište u Zagrebu. S višegodišnjim iskustvom pomaže svima unaprijediti svoje zdravlje i formu – od sportaša do trudnica.

Šest čajnih žličica šećera za žene

Ono što ističe kao veliki problem i što je posebice zabrinjava jest to što prekomjerno konzumiramo ‘bijele neprijatelje’, a njihove opasnosti nismo ni svjesni.

“Sol nam je neophodna za život, ali danas smo skloni prekomjernom unosu što može dovesti do vrlo ozbiljnog narušavanja zdravlja. Trebali bismo unositi maksimalno jednu žlicu dnevno. Prihvatljiva količina soli ovisi o dobi, razini tjelesne aktivnosti i zdravstvenom stanju. Djeca trebaju znatno manje količine soli”, kaže.

Preporučena dnevna količina šećera za žene je pak oko 100 kcal/dan, a za muškarce 150 kcal/dan. Zdrava odrasla osoba ne bi trebala unositi više od 25 grama šećera dnevno. “Neke studije govore da je maksimalna dozvoljena količina šećera šest čajnih žličica dnevno za žene, a devet za muškarce”.

Puno soli u kečapu i majonezi

Velik problem, dodaje, predstavljaju proizvodi koji sadrže skrivene soli i šećere koji se najčešće nalaze u hrani koja je visoko rafinirana i konzervirana.

“Budući da je sol prirodni konzervans i može znatno produljiti trajnost, koristi se u raznim suhomesnatim proizvodima i mesnim prerađevinama, gotovim juhama, punomasnim mliječnim proizvodima, kečapu, majonezi, senfu i slično. Veći udio soli sadrži i ukiseljeno povrće, kruh, pekarski proizvodi, čips, štapići, krekeri i drugo”, govori.

Zato se trgovački lanac Lidl obvezao do 2026. smanjiti prosječni udio dodanog šećera i soli u asortimanu vlastite robne marke za 20 posto, u odnosu na 2015. godinu. Tako stoji u novom dokumentu s kojim su izašli krajem prošle godine – Politici o osviještenoj prehrani.

Saša Ćetković

Manje zaslađivača i aditiva

Pritom kupce postupno navikavaju na manje zaslađene okuse vlastitih robnih marki. Šećer ne zamjenjuju dodatnim zaslađivačima te u svojim proizvodima smanjuju i udio fruktoze i fruktozno-glukoznog sirupa koji služe za zaslađivanje.

U asortimanu imaju i proizvode sa smanjenim udjelom šećera te alternative bez šećera koji sadržavaju zaslađivače. Ti su proizvodi namijenjeni potrošačima koji žele jesti hranu niske energetske vrijednosti, ali se ne žele odreći slatkog okusa.

Osim na smanjivanju soli i šećera, Lidl kontinuirano radi i na smanjivanju količine aditiva u proizvodima vlastitih robnih marki. Prednost daju prirodnim sastojcima namirnica, zalažu se za umjerenu upotrebu aroma te za smanjenje i izbjegavanje dodavanja konzervansa, uzimajući u obzir sigurnost hrane.

Zbog soli nakupljamo vodu

Već nam je odavno poznato kako sol može uzrokovati povećanje krvnog tlaka, odnosno rizik od srčanog i moždanog udara. Ono što moramo osvijestiti jest činjenica da sol može uzrokovati i dehidraciju te zadržavanje natrija u tijelu, što posljedično uzrokuje oticanje i probleme s bubrezima.

“Previsok unos soli može povećati krvni tlak i kod male djece, a učinak na povišenje tlaka povećava se s dobi, kao i kod osoba koje imaju genetsku predispoziciju za razvoj hipertenzije i čija je osjetljivost na sol povećana”, objašnjava naša sugovornica.

Dodaje kako organizam zadržava više tekućine, što može dovesti i do povećanja tjelesne mase u smislu nakupljanja izvanstanične tekućine zbog povećanog unosa natrija.

Šećer opterećuje gušteraču

Osim toga, ono što još utječe na debljanje jest šećer. Naime, višak kalorija koje unosimo takvim načinom prehrane metabolizira se u masti i skladišti u tijelu. Prekomjeran unos šećera opterećuje gušteraču koja neprekidno luči inzulin, a što može dovesti do ozbiljnih oštećenja gušterače te prouzrokovati dijabetes.

“Prekomjerna konzumacija šećera može dovesti do gotovo ovisničkog ponašanja spram želje za slatkom hranom. Pretilost će stvoriti predispoziciju za čitav niz bolesti – od kardiovaskularnih, mogućeg narušavanja mentalnog zdravlja do metaboličkog sindroma”, kaže.

Utječu nam na raspoloženje i hormone

Visoke razine šećera u krvi, dodaje, mogu oštetiti očni živac i narušiti zdravlje bubrega. Dakle, sol i šećer imaju različite učinke na kilažu i zdravlje, ali također i na hormone i emocije.

“Prekomjerna konzumacija soli može dovesti do umora i razdražljivosti pa direktno utječe i na emocije. Šećer utječe na hormone, mentalno zdravlje i emocije jer može privremeno pogoršati raspoloženje”, navodi.

Kad visoke razine šećera u krvi ponovno naglo padnu zbog visokog lučenja inzulina, objašnjava nutricionistica, možemo osjećati razdražljivost, umor, biti neraspoloženi i povećati žudnju za ponovnim unosom šećera.

Saša Ćetković

Paziti tijekom trudnoće

Posebno valja biti oprezan tijekom trudnoće jer sol i šećer mogu negativno utjecati na još nerođeno dijete. Prekomjerna konzumacija šećera tijekom trudnoće može povećati rizik od šećerne bolesti, gestacijskog dijabetesa, prouzrokovati prenisku porođajnu težinu i prijevremeni porod.

Može dovesti i do povećane tjelesne mase kod beba te opterećenja djetetove gušterače već intrauterno.

“Također, visoka konzumacija soli može dovesti do povećanog rizika od hipertenzije, što je u trudnoći jako opasno, i povećanja tjelesne mase kod još nerođenog djeteta. Preporučuje se trudnicama da kontroliraju unos soli i šećera te da se pridržavaju zdrave i uravnotežene prehrane”, kaže.

Nutricionist i ginekolog koji prate trudnicu, nadovezuje se, mogu prepisati i dati individualne preporuke i jelovnik.

Neophodna za rad organizma

Ako samo na jedan tjedan smanjite količinu šećera i soli koju konzumirate i dovedete ih unutar granice normale, spustit će vam se krvni tlak, rasteretit ćete bubrege, bit ćete manje razdražljivi i umorni.

“Sol, naravno, povećava krvni tlak, ali ne smijemo zanemariti i druge čimbenike koji utječu na njega – genetsku predispoziciju, ukupan unos kalorija, tjelesnu masu i fizičku aktivnost. Uz to, ne smijemo je u potpunosti izbaciti jer ima svoju ulogu. Primjerice, jodirana sol je neophodna za pravilan rad štitnjače”, upozorava.

Slijediti smjernice zdrave prehrane

Nutricionistica kaže kako smo skloni misliti da je šećer jedini uzrok debljanja i da je dovoljno isključiti složene ugljikohidrate kada želimo smršavjeti.

“Postoje i drugi čimbenici koji utječu na debljanje poput ukupnog unosa kalorija, niske razine fizičke aktivnosti i poremećaja metabolizma. Različiti izvori i vrste šećera imaju različite učinke na organizam. Važno je znati da sol i šećer u određenim količinama imaju važnu ulogu u našem organizmu”, ističe.

Zato preporučuje da slijedimo smjernice uravnotežene prehrane i nastojimo jesti što više hrane koja sadrži malu količinu soli i šećera. To je, primjerice, povrće, voće, meso, riba, jaja, neobrađene žitarice, prirodni začini i začinsko bilje poput peršina, origana i ružmarina, mahunarke, grahorice i slično.


Sadržaj nastao u suradnji s Lidlom.