U suradnji s
U suradnji s Cidrani

Posjetili smo domaći wellbeing startup. Njihova umjetna inteligencija brinut će da živite zdravo

Njihov maleni tim raste i trenutno traže barem sedam novih članova

FOTO: Boris Štajduhar

“Hej ljudi, stigla nam je ekipa iz Telegrama. Sjednite. Jeste li za bulletproof kavicu?” Tim riječima dočekao nas je Bruno Balen u prostorijama Bird inkubatora, čiji je Cidrani član. Bruno je s partnericom Nikom Pintar prije dvije godine, odnosno u samim počecima pandemije, pokrenuo startup koji prije svega, kako ističu, predstavlja životni stil. Na tržište su do sad izbacili više od 30 inovativnih proizvoda koji doprinose smanjenju umora, boljoj probavi i imunitetu.

Možda su najpoznatiji po kombucha esenciji fermentiranog čaja, za koju su dobili priznanje EIT ClimAcceleratora jer smanjuju carbon footprint za 90 posto u odnosu na konkurente, ili po prvom ‘živom’ octu s fermentiranom biljem na našem tržištu. Trenutno planiraju pokretanje AI personalizirane platforme koja će biti vaš svakodnevni asistent za zdravlje probavnog sustava i sveukupni wellbeing jer, kako kažu, sve počinje u trbuhu.

Pomoću umjetne inteligencije personalizirat će svoje fermentirane microdrinkse (koncentrirane napitke) prema životnom stilu klijenata. Posjetili smo ih s željom da naučimo u čemu je fora s fermentiranim proizvodima o kojima se sve više priča u kontektstu zdravlja, a i htjeli smo vidjeti kako diše jedan startup koji ima sve samo ne tipičan korporativni mindset.

. Boris Štajduhar

Fermentacijom do raznolikosti mikrobiote

“Baš je prošle godine izašla znanstvena studija sa Stanforda koju je vodio dr. Justin Sonnenburg i koja pokazuje da svakodnevna konzumacija fermentiranih napitaka i jela, dva do tri puta dnevno, značajno smanjuje upalne procese u tijelu i utječe na naše sveukupno metaboličko zdravlje. Cijela poanta je da povećamo raznolikost naše crijevne mikrobiote. I zato su važni fermentirani proizvodi, za koje je bitno da su živi, odnosno da nisu pasterizirani te da sadrže zdrave bakterije koje su potrebne našem organizmu”, pojašnjava Nika.

“Upravo zato sada u suradnji s Farmaceutsko-biokemijskim fakultetom radimo na istraživanju metabolita fermentacije, tzv. postbiotika, u našim proizvodima. Na tome se zasniva naše građenje odnosa s klijentima i edukacija o metaboličkom zdravlju. Sam proces fermentiranja kod kuće iziskuje vrijeme i kontinuitet, što si ne može svatko priušititi i zato im mi kroz naše inovativne, jednostavne i praktične proizvode želimo pomoći da ih ipak unesu u svoj lifestyle”, dodaje.

Širit će paletu fermentiranih esencija

“Personalizaciju započinjemo pomoću kviza razvijenog u suradnji s psiholozima, a rezultat je jedinstvena mjesečna kombinacija kombucha stvorena prema inputima klijenata. Kako će vrijeme ići, širit ćemo našu paletu fermentiranih microdrinksa i pratiti klijente u izgradnji zdravih malenih navika, koje akumulirane čine veliku promjenu za zdravlje”, govori Nika.

Nismo jedini koji se tek upoznajemo s važnosti mikrobioma za zdravlje. Naime, tijekom posljednjeg desetljeća o mikrobiomu smo naučili više nego što smo znali tijekom cijele povijesti. U Hrvatskoj je sve dodatno kasnilo. Primjerice, unazad pet godina na našem tržištu uopće niste mogli pronaći ‘živi’ jabučni ocat. Baš zato Nika i Bruno neizmjerno cijene što su u Bird inkubatoru, u kojem se Cidrani smjestio, prepoznali potencijal njihovog startupa.

. Boris Štajduhar

Ritual za koheziju tima

“Svako jutro započinjemo kavom. To nam je prvi zajednički ritual u danu”, govori Nika dok u veliki vrč stavlja sastojke koje tipično nećete vidjeti u svojoj šalici kave. “U kavu stavljamo organski ghee i ekstra djevičansko kokosovo ulje te sirovo jaje, koje je naravno free range. To je naša verzija bulletproof kave.

Koristimo je umjesto doručka i dok je pijemo postavljamo check in pitanje, naš jutarnji ritual za koheziju tima, a jako nam je bitno podrijetlo namirnica i vjerujemo da je prehrana osnova produktivnosti”, objašnjava. “Evo ovdje nam se od jutros pravi i slow-cooked teletina koju ćemo ručati pa možete ostati i na ručku. Svaki dan kuhamo za tim i namjeravamo nastaviti dok nas ne bude više od deset”, kroz smijeh dodaje Bruno.

. Boris Štajduhar

Startup čine ljudi

Uz kavu, Željko Krizmanić, koordinator Birda, inače prvog specijaliziranog inkubatora za AI i machine learning projekte u Hrvatskoj, prisjetio se Nikinog i Brunog poziva da im se pridruže u inkubatoru. Bilo je to prije otprilike godinu dana, a Željko kaže da su Nika i Bruno tad bili pomalo neobični.

“Javili su se sa zadnjeg sjedišta automobila na parkingu jer su imali radove u stanu. S naše strane su na pozivu bili i mentori, to nam je praksa kad se netko prijavi. Neki mentori nisu vidjeli poveznicu između hrane, tehnologije i budućnosti, ali nemam pojma, ja sam ih nekako drukčije gledao… Jer startup su uglavnom ljudi. Možeš imati najbolju ideju ili proizvod na svijetu, ali ako nemaš ludi tim ljudi koji stoji iza toga, onda ti to ništa ne vrijedi. Njih dvoje su izgledali kao da mogu napraviti velike stvari”, objašnjava Željko.

Jedine dvije konstante su inovacija i ustrajanje

Priznaju da su njihova predznanja o IT-ju ili AI-u bila nepostojeća, no želja da uspiju u realizaciji razvoja asistenta za brigu o crijevnom mikrobiomu i wellbeingu klijenata je bila snažnija. Nakon dva mjeseca boravka u Birdu, gdje imaju izvrsno mentorstvo, osvojili su prvo mjesto na Algebrinom natjecanju startupa. Nakon toga uslijedila je i pobjeda na AI2Future startup pitchu, zajedno sa startupom Farseer.

“S bilo kakvim problemom da se susretnemo, uvijek se možemo povezati s nekim iz tog područja zahvaljujući Birdu i Željku koji piše predivne uvodne mailove. Sve je lakše uz podršku zajednice, koja već ima znanja i susretala se s istim problemima. Naravno, mi smo ti koji na kraju moramo donijeti odluku i imamo tu odgovornost, ali puno je lakše kad se situacija pogleda iz nekolika uglova umjesto iz jednog”, govori Nika.

 

Domagoj je napustio siguran posao

Dio nas se premješta iz kuhinje u drugi dio prostora kako bismo malo više razgovarali o poslu i planovima za budućnost. Putem zaobilazimo trampolin, spravu za vježbanje, lampu čiji bljeskovi služe za opuštanje… Bruno objašnjava kako im je važno da usred dana mogu napraviti pauzu od intezivnog rada pa se u ovom dijelu prostora najradije opuštaju. U razgovoru nam se pridružuje Domagoj Vukić, COO tvrtke.

Domagoj ima ludu priču o svom prelasku u Cidrani u koji je došao prije šest mjeseci i tako postao prvi full-time član tima uz Brunu i Niku. Šest godina proveo je u jednoj austrijskoj kompaniji, gdje je imao odličnu poziciju voditelja odjela zračnog i pomorskog transporta. Domagoj kaže da je bio zadovoljan s tom pozicijom, no u konačnici nije mogao odoljeti ideji startupa. Brunu poznaje već dugi niz godina, a na prijašnjem poslu je surađivao s ekipom iz Cidranija.

Svake godine rade yearly review u kojem ističu najvažnija učenja iz te godine i zapisuju planove i jasne ciljeve za iduću, a Bruno govori da je krajem prošle godine među ciljevima zapisao i – akvizirati Domagoja.

“Kad bismo bili negdje u društvu, ja bih govorio “Kad Domagoj dođe u naš tim…” i onda smo mu zapravo napravili inception ideje. Mislim da ne bi došao da nije bilo Birda jer kad je došao u ovaj ured, koji je stvarno na razini, i u ovu atmosferu, osjećaj je drukčiji nego da smo se našli negdje u kafiću ili kod nekog doma”, objašnjava Bruno.

. Boris Štajduhar

Stalno traže nove ljude

Dok razgovaramo, Domagoj nam poslužuje njihove popularne kombuche. Dolaze u tekućem stanju u manjim vrećicama te se miješaju s vodom. Uživamo u zdravom napitku dok se Nika prisjeća kako je Domagoj znao dolaziti “lud” na posao u fazi kad su pripremali kombuche za izlazak na tržište. Od silnog brainstormanja, Domagoj je po noći sanjao kombuche.

Trenutno Cidrani čini manji tim od ukupno šest ljudi, no kažu da cijelo vrijeme traže nove ljude. “Trenutno tražimo sedam ljudi, kroz godinu dana će to porasti na 25. Stvar je u tome da mi znamo da ih nećemo odjednom dobiti jer onaj tko dođe ovdje, mora biti luđački okupiran s našom vizijom i našim ritualima. Jer ovo nije posao na koji ćete doći i nešto odraditi i onda otići doma. Ovaj posao vas prožme”, govori Bruno.

Otvorene pozicije u marketingu, IT-ju…

“Još imamo dosta preklapanja u poslovima jer smo malen tim i svi si uskačemo. Kod nas dolazak na posao nije dolazak u kockicu, unutar koje si cijeli dan i izvan nje ne moraš razmišljati. Kod nas je više kako stopiti to s nečim drugim… Tko mi može pomoći na najbolji mogući način? Kad trebam pitati pitanja, a kad preuzeti odgovornost? Pronaći to mjesto na kojem možeš i pogriješiti. Tim se gradi, ne nastaje preko noći. Zato ustrajemo na važnosti zajedničkih rituala”, dodaje Nika.

“Tražimo pozicije za digitalni marketing, toga najviše i uvijek nedostaje. Oni mogu početi sutra raditi jer trenutno radimo na razini Europe, kasnije i SAD-a pa će potreba za njima rasti. IT ekipa nam također treba, copywriter nam treba jučer, to moramo dobiti, možda čak i dva. Administrativni asistent, prije godinu dana nam treba”, govori pomalo kroz smijeh Bruno.

. Boris Štajduhar

Trenutno je fokus na skaliranju

“Trenutno smo najviše na hrvatskom tržištu, ali imamo i narudžbi izvana. I to je ono na što se želimo fokusirati. Sad ćemo zaključiti jednu manju rundu investicija, čiji je cilj ozbiljan iskorak na tržište Europe”, govori Bruno.

Otkriva nam da krajem godine idu na jednu ozbiljniju investiciju. “Ta će nam investicija pomoći s ovim dijelom AI-ja i IT-ja jer želimo da Ani, virtualni osobni asistent, bude podrška u well beingu, da bude osobni asistent za zdravlje crijevne mikroflore, i želimo postati najprepoznatljiviji svjetski brend za mikrobiotu. Zato što vjerujemo, a i znanost potvrđuje, da sve dolazi iz crijeva”, kaže pa nastavlja:

“Od neurotransmitera, vitamina, minerala, hormona, imuniteta, dugovječnosti, dobrog osjećaja, kreativnosti… sve je u trbuhu i to je bio black box ljudskog tijela do prije 15 godina. Sad su tek krenula istraživanja. I zato vjerujemo da ima prostora za manji startup i sve što radimo.

Bilo to fermentiranje microdrinksa i osmišljavanje njihovog packaginga da bude izrazito intuitivan, bilo sa Sparklingom, našom bezalkoholnom alternativom pjenušcu, koji je pun postbiotika koji balansiraju šećer u krvi, pa izgradnja communityja, daljnji razvoj palette inovacija i neumorno svakodnevno učenje o mikrobiomu. Znamo što radimo i znamo što nam je cilj”, objašnjava odlučno Bruno.

Jedinstveni virtualni asistent za zdravlje probave

“Ne želimo napraviti samo još jednu aplikaciju nego želimo napraviti pravog asistenta koji u sebi ima empatiju i inteligenciju. To je ključ. Nije ni stvar aplikacije, možda je ni ne bude nego sve bude omnichannel, što znači da se kroz WhatsApp, Messenger ili SMS može komuncirati i to je ono što je na neki način budućnost komunikacije. Upravo na to nam trenutno odlazi najviše vremena jer pomno planiramo kako ćemo se pozicionirati”, govori Bruno.

Objašnjava nam kako će njihov virtualni asistent između ostalog pomagati korisnicima da dobiju analizu uzorka stolice te da izmjere razinu glukoze u krvi tijekom dana. Ako u tome uspiju, njihov virtualni asistent zaista će biti jedinstven na tržištu zato što će spajati više izvora podataka za holistički pristup wellbeingu.

. Boris Štajduhar

It’s people’s business

U Cidraniju su spremni na izazove i nepredvidivost koju je tipična za startup. Baš prije mjesec dana pogodila ih je teška vijest – njihov prvi investitor Georg je preminuo od posljedica Covid-19 bolesti.

“Georg je bio za nas puno više od samo investitora. Pokazao je vjeru u nas prije nego što smo imali doslovce išta jer smo mu prišli i prezentirali ideju kada je ona bila doslovno samo to – koncept na papiru. Pratio je naš napredak, mentorirao nas i kada bismo napravili greške, davao nam je podršku jer smo imali priliku naučiti nešto novo”, govori Nika te nastavlja:

“Taj pristup naučio nas je njegovanju vrijednosti kompanije, važnosti ljudi s kojima se okružujemo, građenju tima i povjerenja. Jedna rečenica koju je uvijek ponavljao je “It’s people’s business” i to se duboko integriralo u naš pristup poslu i životu općenito. Njegova smrt podsjetila nas je na to koliko je život ranjiv, i još nas više zbližila s našim članovima tima i vizijom kojom želimo omogućiti drugima višu razinu zdravlja i dugovječnost kroz alate kao što su wellbeing asistent, fermentirane esencije i mjerljivi pokazatelji stanja mikrobioma poput testova stolice.”

Treba zadržati unutarnji spokoj i iz njega djelovati

Slušajući Niku, Domagoja i Brunu, da se primijetiti da je poslovni mindset nešto što Cidrani razlikuje od prosječne male tvrtke. Ekipa nam objašnjava da je najvažnije da se ljudi, odnosno startupovi razvijaju, a to hoće li u samom procesu iterirati koncept jednom, dva put ili više puta, na kraju je u potpunosti nevažno.

Kažu da u Hrvatskoj još prevladava stav da je sramota pokušati i ne uspjeti, no vani to nije tako. Dapače, iteriranje, suočavanje sa zidom, izmjena ideje – to se očekuje i slavi jer je proces učenja koji neminovno na kraju rezultira uspjehom. Trenutno u Hrvatskoj, kaže Bruno, zapravo nema razloga da svi ne pokrenu neki svoj startup zato što je dostupna podrška, poput Birda, koja zbilja minimizira rizik.

“Nika i ja smo prije svega ovoga prodali sve što smo imali, uložili svu lovu u ovo, plesali na rubu bankrota jer sve uvijek traži više vremena od inicijalno planiranog, a zatim dignuli investiciju, počeli graditi tim, pokrenuli inovacije koje su prepoznate ne samo na hrvatskom tržištu, već i vani… I u izvanrednim situacijama, kao što je bila vijest o Georgovoj iznenadnoj smrti, naučili smo da treba zadržati unutarnji spokoj i iz njega djelovati. Vođeni time, ustrajemo dalje u našoj viziji, obogaćeni za znanje, mentorstvo i podršku koje nam je pružio”, zaključuje.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom Cidrani.