U suradnji s
tvrtkom Elanco

Sezona krpelja i buha još nije gotova - zaštitite svoje četveronožne prijatelje

Među vlasnicima pasa uvriježen je mit da ujesen i zimi nema buha i krpelja

FOTO: Getty Images/iStockphoto

Krpelji su najbrojniji u proljeće i rano ljeto. Za njihov razvoj i aktivnost neophodne su povoljna temperatura i vlažnost. Zato su ove opasne beštije, zbog utjecaja globalnog zatopljenja na klimatske uvjete, aktivne i u jesen. Naime, toplo i vlažno vrijeme, kada su temperature više od deset stupnjeva, omogućuju im idealne uvjete za razvoj. Ugriz krpelja može izazvati različite zdravstvene probleme, a u našim krajevima kod pasa se najčešće javljaju babezioza (piroplazmoza), erlihioza, anaplazmoza te borelioza (lajmska bolest).

Vrebaju u grmlju i niskom raslinju

Zato je četveronožne prijatelje potrebno zaštititi i u jesen, a vlasnici bi trebali razmišljati o zaštiti tijekom cijele godine. Također, budući da se krpelji obično nalaze na listovima i granama grmova i niskog raslinja, te u šikarama, nakon šetnje biste trebali dobro pregledati ljubimca te mu ukloniti nametnika. Zdravlju pasa prijete i buhe koje su aktivne cijele godine, a ako se namnože u kući mogu biti stalni izvor invazije.

Getty Images/iStockphoto

Kako je jesen ove godine iznimno topla, te nas lijepo vrijeme mami na izlazak u prirodu, dr. med. vet. Krešimir Martinković s Klinike za zarazne bolesti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu upoznao nas je s pravilima zaštite pasa od krpelja. Sreli smo se u šetnji zagrebačkim nasipom gdje nam je dr. Krešo na licu mjesta pokazao kako se stavlja zaštitna ogrlica, a kako ampula. I kako zapravo odabrati zaštitu prema veličini psa.

KAKO DJELUJU ADVANTIX I FORESTO

Zaštita od buha i krpelja

– Prije no što psu stavite ogrlicu ili ampulu, temeljito ga pregledajte. Ako krpelja nema, možete mu nanijeti zaštitu. Rizik od zaraze značajno se smanjuje redovitom upotrebom repelenata kao što su ampule Advantix i ovratnik Foresto. Oni štite psa od krpelja, buha i ostalih nametnika uz samo jednu primjenu. U dodiru s djelatnim tvarima, nametnici ugibaju prije nego što ugrizu ljubimca – govori nam dr. Krešo te dodaje kako Foresto ovratnik, nakon što se izvadi iz ambalaže, psu treba staviti oko vrata, čim bliže koži.

Koliko ovratnik štiti?

– Pitate li se kako ćete znati je li Foresto ovratnik pravilno postavljen, duljinu mu regulirajte sve dok između vrata i ovratnika ne bude dva prsta razmaka. Važno je da ovratnik nije ni prečvrsto ni prelabavo postavljen – napominje veterinar dodajući kako eventualni višak trake ovratnika možete jednostavno skratiti škarama. Također, kaže, važno je napomenuti da se ovratnik nosi neprestano u periodu od 6 do 8 mjeseci te da se ne smije skidati, kako bi djelatne tvari neprekidno bile prisutne i pružale pouzdanu zaštitu od nametnika.

Smijem li kupati psa?

Na pitanje smijemo li kupati psa ako nosi Foresto ovratnik, veterinar odgovara kako pse ne treba kupati šamponom češće od jednom mjesečno. Zašto? Zbog lipidnog sloja na površini kože psa, koji kožu i dlaku održava zdravom te kako bi proizvodi za zaštitu bili što djelotvorniji.

– Prilikom šamponiranja psa potrebno je ukloniti Foresto ovratnik, te ga staviti na psa kad završimo s uređivanjem. Nakon toga bit će potrebno određeno vrijeme kako bi pas bio zaštićen, budući da se šamponiranjem djelatne tvari uklanjaju – upozorava te pojašnjava kako se bira ampula.

Koliko ampula štiti?

– Advantix ampula bira se prema kilaži psa. Prilikom nanošenja treba razmaknuti dlaku i nakapati sadržaj ampule na zdravu kožu psa na korijenu vrata. Ako je pas veći, po potrebi se može nakapati na više mjesta kako bi se djelatna tvar optimalno rasporedila. Advantix će pružati pouzdanu zaštitu do 4 tjedna na krpelje i buhe, od 3 do 4 tjedna na papatače i od 2 do 3 tjedna na komarce i muhe. Važno ga je nanijeti na suhu kožu i paziti da se pas ne moči oko 2 dana nakon stavljanja ampule – zaključuje veterinar.