FOTO: Croatia Poliklinika
U suradnji s
U suradnji s Croatia Poliklinikom

Specijalistica o rizičnim madežima: Simptomi nisu uvijek toliko očiti. Evo kako ih mi otkrivamo u startu

Ne oslanjajte se na samopreglede, opasne kožne promjene nisu uvijek vidljive oku, upozorava

U suradnji s
U suradnji s Croatia Poliklinikom

Specijalistica o rizičnim madežima: Simptomi nisu uvijek toliko očiti. Evo kako ih mi otkrivamo u startu

Ne oslanjajte se na samopreglede, opasne kožne promjene nisu uvijek vidljive oku, upozorava

FOTO: Croatia Poliklinika

“Svaka novonastala promjena na koži ili prethodno postojećem madežu u vidu intenzivnog rasta, promjene boje, oblika i rubova te svrbež i/ili krvarenje razlog je da se dođe na dermatološki pregled”, upozorava mr. sc. Vesna Utješinović Gudelj, specijalistica dermatovenerologije.

Redoviti pregledi tako imaju ključnu ulogu u sprječavanju nastanka raznih kožnih oboljenja. Obavljaju se tijekom cijele godine, a periodično izlaganje štetnim UV zrakama tijekom ljetnih mjeseci i godišnjih odmora značajno doprinosi nastanku malignoma kože.

Jednostavni samopregledi po ABCDE pravilu

“Primarno je svakako preporučljivo raditi samopreglede madeža po već opće poznatom akronimu ABCDE koji obuhvaća osnovne kliničke kriterije za analizu, a koji omogućuju prepoznavanje promjena i prevenciju u nastanku težih oboljenja, poput melanoma”, savjetuje Utješinović Gudelj.

Izvorni akronim označava asimetriju (engl. asymetry), rubove (engl. borders), boju (engl. color), veličinu (engl. diameter) i razvoj (engl. evolution). Primjerice, promjenjeni madeži u većini slučajeva su asimetrični, nepravilnih rubova i veći od šest milimetara, a na njima je uglavnom prisutno više boja. Ujedno, u kasnijim stadijima i kod prelaska u zloćudni oblik pojavljuju se i dodatni simptomi kao što su krvarenje, svrbež i slično.

Međutim, kaže liječnica, takvim samopregledom uglavnom se uočavaju samo oku vidljive ili nagle promjene, dok je za otkrivanje ozbiljnijih promjena u njihovu samom začetku ipak potrebno obavljati specijalističke preglede.

Personalizirana dokumentacija i trajna pohrana

Za što kvalitetniju dijagnostiku kod profesionalnih pregleda, u današnje su vrijeme od izrazite pomoći tehnološki napredni uređaji koji se kontinuirano usavršavaju te otvaraju mogućnosti analiza i dokumentiranja. Jedan od njih svakako je i FotoFinder ATMB Master – digitalni dermatoskop koji se nalazi u ponudi medicinskih usluga Croatia Poliklinike.

“On nam pruža mogućnost automatiziranog mapiranja svih pigmentiranih madeža na tijelu pacijenata i njihovo praćenje tijekom odgovarajućeg vremenskog perioda. Pri tome se koža snima iz svih kutova, a kod svakog narednog mapiranja automatski se označavaju novi ili promijenjeni madeži”, objašnjava Utješinović Gudelj.

S tako sofisticiranom opremom, dodaje, prije svega postoji sigurnost u postavljanju dijagnoza i odluka vezanih za terapijske protokole, ne samo kod malignoma kože, već i drugih patoloških promjena na koži. A umjetna inteligencija i napredna tehnologija, uz klinička znanja i iskustvo, predstavljaju nadogradnju suvremenom pristupu liječenja.

Croatia Poliklinika

Mapiranje madeža cijelog tijela

Tijekom dermatoskopskog pregleda FotoFinder uređajem pod optičkim povećanjem pregledavaju se svi madeži i druge novotvorine kože. “Time se vizualiziraju sve morfološke strukture koje nisu vidljive golim okom, a koje su ključne u razlikovanju melanocitnih i nemelanocitnih promjena, kao i dobroćudnih od zloćudnih promjena kože”, pojašnjava naša sugovornica.

Fotodokumentacija stoga omogućava usporedbu s novim nalazima kod svakog narednog pregleda, ali i objektivnost kontrole zbog čega se, bez dvojbe, smatra najboljom metodom praćenja madeža i ranog otkrivanja karcinoma kože.

Ovisno o broju madeža i potrebi fotodokumentiranja sam pregled traje između 30 i 60 minuta, a metoda je neinvazivna i bezbolna, bez štetnih zračenja. Upravo zato takvom pregledu mogu pristupiti svi pacijenti.

Neke je nužno ukloniti i dodatno analizirati

Osim pigmentiranih madeža ima i drugih tumorskih oblika koji najčešće, osobito u zreloj dobi, imaju spori rast, no unatoč tome, vrlo ih je važno na vrijeme ukloniti.

“Prvenstveno se uklanjaju madeži kod kojih postoji sumnja na zloćudne promjene. Uz to, mogu se uklanjati i oni koji se nalaze na nepovoljnim pozicijama ili su radi veličine izloženi ozljedama i iritacijama”, dodaje Utješinović Gudelj.

Svi promijenjeni madeži, dodaje, moraju se i patohistološki analizirati kako bi se utvrdio stadij promjene koji, u kasnijem tijeku liječenja, služi kao osnova za daljnje obrade prema protokolu praćenja.

Opreza nikada dosta

Iako mnogi ljudi zanemaruju važnost zdravlja kože te često ignoriraju uočene promjene i potencijalne probleme, u protekla se dva desetljeća ipak puno postiglo u poimanju štetnosti UV zračenja i nužnosti redovitih dermatoloških pregleda madeža, smatra liječnica.

“Imam pacijente koji već godinama dolaze na preglede i usvojili su tu naviku, a kroz javnozdravstvene edukacijske i preventivne programe svijest populacije svakako se značajno podigla. Međutim, na tome je potrebno kontinuirano raditi kako bi se još više ukazalo na potrebu preventivnih pregleda te se istaknuo njihov značaj u prevenciji kožnih oboljenja “, zaključila je.


Sadržaj nastao u suradnji s Croatia Poliklinikom.