Ovih devet biljaka saveznici su zdrave probave. Saznajte koje su i kako djeluju

U sljedećoj šetnji prirodom obratite pozornost na biljke oko sebe jer neke od njih imaju čudesan učinak na probavni sustav

FOTO: Shutterstock

Još prije 2500 godina Hipokrat je izjavio da sve bolesti počinju u crijevima. I nije bio daleko od istine. Posljednje smo desetljeće naučili o probavi i njezinom mikrobiomu više nego što smo znali tijekom cijele povijesti, a razlog tomu je sve učestalija pojava probavnih tegoba i bolesti u svijetu. Kao glavni krivac često se spominje suvremeni način života.

Takav život podrazumijeva ubrazni životni ritam prepun stresa i zapadnjačku dijetu, koja se sastoji od izrazito procesuiranih namirnica niske nutritivne vrijednosti. Zato se ponekad najbolje vratiti osnovama, odnosno prirodi i metodama koje i sam Hipokrat koristio u svoje vrijeme. Ako se pitate kako potaknuti probavu, u nastavku donosimo devet biljaka koje su saveznici zdrave probave, a time i cjelokupnog zdravlja.

Gorka ognjica

Gorka ognjica potječe iz Sredozemlja, osobito Pirineja, a uzgaja se u blizini Darmstadta u Njemačkoj. Ekstrakt ove biljke pomaže ublažiti bol i pridonosi normalnom kretanju hrane kroz probavni sustav. Gorka ognjica bogata je flavonoidima i glukozinolatima i pridonosi kretanju hrane u pravom smjeru. Ona aktivira i opušta mišiće probavnog sustava kako bi pospješila prolazak hrane prema naprijed. Također ima protuupalna svojstva te vezuje agresivne slobodne radikale.

Gorka ognjica biljka
Shutterstock

Korijen anđelike

Korijen anđelike potječe s Islanda, ali danas ga se može pronaći u sjevernoj i istočnoj Europi, Sibiru, Himalaji i Sjevernoj Americi. Ovaj snažan biljni ekstrakt hvata se u koštac s grčevima, pomaže tijelu probaviti hranu i opušta mišiće probavnog sustava. Sadrži esencijalna ulja, kumarine, tanine, flavonoide i amaroide, a ostvaruje i antioksidacijske učinke. Osim toga, djeluje i protuupalno.

Korijen anđelike
Shutterstock

Plod kima

Kim je autohtona azijska vrsta, koja danas raste i u Europi i sjevernoj Africi, a uzgaja se u Sibiru, na Kavkazu i Himalaji te u Mongoliji i Maroku. Jedna je od najčešćih divljih biljaka u Njemačkoj. Ovaj ekstrakt smanjuje pojavu vjetrova i boli te pomaže ublažiti i grčeve. Kim sadrži esencijalna ulja, kumarine, flavonoide i flavonske glikozide, koji tijelu pomažu probaviti hranu koja može uzrokovati vjetrove. Također djeluje antimikrobno i tako sprječava rast štetnih bakterija.

kim za probavu
Shutterstock

Cvijet kamilice

Svima dobro poznata kamilica potječe iz južne i istočne Europe te zapadne Azije, no danas se može pronaći diljem Europe, Sjeverne Amerike i Australije. Ova ljekovita biljka pridonosi normalnom kretanju hrane kroz probavni sustav, ujedno ublažavajući grčeve. Cvijet kamilice bogat je esencijalnim uljima, organskim kiselinama, kumarinima i flavonoidima. Biljka ima protuupalna i antibakterijska svojstva.

kamilica za probavu
Shutterstock

Plod sikavice

Sikavica je autohtona vrsta u sredozemnim zemljama, sjevernoj Africi, Maloj Aziji i južnoj Rusiji, ali danas se uzgaja i u Njemačkoj, Austriji te istočnoj Europi. Plod sikavice, koja se još naziva i trn Svete Marije, ublažava grčeve, olakšava probavu i smanjuje bol. Plod sikavice sadrži snažne sastojke – flavonolignane, neolignane i flavonoide. Oni opuštaju mišiće probavnog sustava i tako pospješuju probavu.

sikavica za probavu
Shutterstock

List matičnjaka

Matičnjak je izvorno rastao na južnom Sredozemlju i u Maloj Aziji. U srednjem su ga vijeku redovnici donijeli u njemačke samostane i otad se naširoko uzgaja. Ovaj ekstrakt ima snažan umirujući učinak na grčeve u želucu i crijevima, a ujedno pospješuje probavu te smanjuje pojavu vjetrova i bol. Matičnjak je prepoznatljiv po jakom limunskom mirisu, a sadrži esencijalna ulja, tanine svojstvene biljkama iz porodice usnača, triterpenske kiseline, amaroide i flavonoide.

matičnjak za poboljšanje probave
Shutterstock

Zelen rosopasa

Zelen rosopasa autohtona je vrsta u južnoj Europi i Aziji, no može se pronaći diljem Europe i u Sjevernoj Americi. Ovaj biljni ekstrakt pospješuje probavu, istodobno smanjujući pojavu vjetrova i bol. Sadrži alkaloide, organske kiseline i flavonoide. Oni stimuliraju mišiće u želucu i tako poboljšavaju probavu, ali i opuštaju mišiće probavnog sustava. Zahvaljujući tim sastojcima, ova biljka ostvaruje snažno protuupalno i antibakterijsko djelovanje.

biljke za probavu Zelen rosopasa
Shutterstock

Paprena metvica

Paprena metvica može se pronaći u umjerenom klimatskom pojasu, osobito u Europi i sjevernoj Africi. Uzgaja se u Europi, istočnoj Europi, Americi i Aziji. Oštra i svježa mirisa, list paprene metvice ublažava grčeve u želucu i crijevima. Također ublažava bol te smanjuje nadutost i pojavu vjetrova. Ova ljekovita biljka bogata je esencijalnim uljima i taninima svojstvenima biljkama iz porodice usnača, kojima duguje svoj blagotvorni učinak, uključujući protuupalno djelovanje.

menta za probavu
Shutterstock

Korijen sladića

Korijen sladića potječe iz Sredozemlja i zapadne Azije, a danas se uzgaja u Kini i Rusiji te nekim zemljama zapadne Europe. Ova ljekovita biljka ublažava grčeve u želucu i crijevima te pomaže ublažiti bol. Korijen sladića djeluje protuupalno, a sadrži glicirizinsku kiselinu, koja štiti unutarnju ovojnicu želuca i probavnog sustava. Također sadrži flavonoide, fitosterole i kumarine, koji opuštaju mišiće želuca.

Shutterstock

Gdje pronaći biljke za poticanje probave?

Neke od ovih biljaka, poput kamilice ili paprene metvice, lako se mogu pronaći u čajnim vrećicama u dućanima, no mnoge druge je potrebno potražiti na njihovim prirodnim staništima u prirodi. No to nije uvijek lak zadatak, a tijekom zimskih mjeseci je i nemoguć.

5 savjeta kako potaknuti probavu?

Probavni sustav je jedan od najvažnijih u tijelu jer se radi o kemijskoj razgradnji hrane. Putem probave oslobađa se energija za funkcionalan rad organizma, a istovremeno i apsorbiraju nutrijenti iz hrane koji protječu kroz krvožilni i limfni sustav.

Kako se radi o dugotrajnom procesu, brzo poticanje probave nije učinkovito niti poželjno rješenje za ukupno zdravlje tijela. Uvođenjem pozitivnih životinih navika automatski se utječe i na bolju probavu što ujedno označava i prevenciju upalnih stanja u tijelu, bolji imunitet i više energije.

Probavu možete potaknuti tako da:

  • Ograničite unos masne hrane

Osim što masna hrana utječe na visoku razinu kolesterola, usporava i probavni proces te je najčešći uzrok konstipacije. U manjim količinama, kada se takva hrana kombinira sa dovoljnom količinom vlakana, može se postići balans koji je potreban tijelu za reguliranje i bolju probavu.

  • Redovito koristite prirodne probiotike

Osim što jačaju imunološki sustav, probiotici pomažu održati zdravlje organizma i igraju važnu ulogu u sprječavanju lošeg učinka kojeg određena hrana ima na zdravlje i tijelo. Neki od najboljih probiotika pronalaze se u svakodnevnoj hrani – kiselom kupusu, kefiru i kombuchi.

  • Jedite hranu koja je bogata vlaknima

Tip prehrane koji je bogat vlaknima, povrćem, orašastim plodovima, voćem i cjelovitim žitaricama nosi dugoročno pozitivan efekt na poticanje probave. Istovremeno, ovakve namirnice pomažu u održavanju normalne tjelesne težine i podizanju imuniteta.

  • Pazite na dovoljan unos vode i čajeva

Dovoljan unos tekućine jedan je od ključnih faktora kod zdrav probave, ali i funkcionalnog rada cjelokupnog organizma. Osim što će pomoći u boljoj probavi, čajevi i voda će kroz dan pozitivno utjecati i na poboljšan rad krvožilnog sustava, bubrega i cjelokupnog živčanog sustava.

  • Pravilno rasporedite obroke

Koliko god zdravo se hranili, naša probava nije konstruirana da podnosi velike količine hrane u jednom unosu. Planirani obroci i unos hrane u sličnom ili istom vremenskom razdoblju izuzetno je važno za održavanje zdravlja probavnog sustava. Držite se pravila da ne jedete kasno navečer te da doručak, ručak i večera budu redoviti.