Visoke razine hormona prolaktina mogu uzrokovati neplodnost, neuredne cikluse i gubitak želje za seksom

Većinu prolaktina proizvodi i otpušta hipofiza, mala žlijezda veličine zrna graška

FOTO: Freepik

Prolaktin, poznat kao laktotropin, je hormon koji je odgovoran za laktaciju i razvoj tkiva dojke, a koji doprinosi stotinama drugih tjelesnih procesa. Razina prolaktina obično je niska kod muškaraca te kod žena koje ne doje i nisu trudne, a povišena kod trudnica ili dojilja.

Većinu prolaktina proizvodi i otpušta hipofiza, mala žlijezda veličine zrna graška koja se nalazi u dnu mozga, odmah ispod hipotalamusa. Hipofiza je dio endokrinog sustava i zadužena je za stvaranje mnogo važnih hormona, uključujući i prolaktin. S druge strane, dopamin i estrogen kontroliraju proizvodnju i oslobađanje prolaktina iz hipofize.

Simptomi povišenog prolaktina

Povišene razine prolaktina u krvi može uzrokovati određene simptome, kao što su neredovite mjesečnice, neplodnost, gubitak interesa za seksualne odnose, mliječni iscjedak iz bradavica iako niste trudni ili ne dojite te erektilnu disfunkciju.

Mnogi čimbenici i stanja mogu uzrokovati više razine prolaktina u krvi od normalnih, stanje koje se stručno naziva hiperprolaktinemija. Hiperprolaktinemija najčešće pogađa osobe mlađe od 40 godina te se iznimno rijetko javlja u djece, dok žene imaju veću vjerojatnost da će imati hiperprolaktinemiju od muškaraca.

Simptomi viška prolaktina kod žena uključuju:

  • promjene u menstrualnom ciklusu koje nisu povezane s menopauzom, kao što su neredovite menstruacije ili izostanak menstruacije (amenoreja)
  • bol ili nelagodu tijekom spolnog odnosa zbog suhoće vagine

Simptomi viška prolaktina kod muškaraca uključuju:

  • erektilnu disfunkciju (ED)
  • niska razina testosterona
  • povećano tkivo dojke (ginekomastija)
visok nizak prolaktin hipofiza
Toa Heftiba/Unsplash

Simptomi prolaktinoma

Najčešći uzrok hiperprolaktinemije je prolaktinom, odnosno tumor hipofize, ali povišene vrijednosti prolaktina povezuju se i s uzimanjem određenih lijekova, kao i s drugim tumorima hipofize. Prolaktinom je benigni tumor koji nastaje u hipofizi i uzrokuje prekomjernu proizvodnju prolaktina.

Prolaktinomi se najčešće javljaju kod osoba mlađih od 40 godina. Češći su kod žena nego kod muškaraca, a kod djece i adolescenata se rijetko javljaju. Prolaktinomi se obično liječe lijekovima, ali se mogu liječiti kirurškim zahvatom i terapijom zračenjem.

Osim simptoma hiperprolaktinemije, ako imate prolaktinom, možete osjetiti sljedeće simptome:

  • glavobolje.
  • mučninu i/ili povraćanje
  • promjene vida, poput dvostrukog vida ili smanjenog perifernog vida
  • bol ili pritisak u sinusima
  • probleme s osjetilom mirisa

Lijekovi i stanja koja mogu uzrokovati više razine prolaktina

Osim prolaktinoma, hiperprolaktinemiju mogu izazvati i hipotireoza, herpes zoster i bolest bubrega. S obzirom na to da dopamin pomaže u suzbijanju proizvodnje prolaktina u tijelu, svaki lijek koji utječe na proizvodnju ili korištenje dopamina u tijelu može povećati razinu prolaktina. Među lijekovima koji mogu povećati razinu prolaktina su određeni antipsihotici, neki lijekovi za visoki krvni tlak, ali i određeni lijekovi koji se koriste za liječenje mučnine i povraćanja te lijekovi protiv bolova koji sadrže opioide.

Liječenje hiperprolaktinemije će se razlikovati ovisno o temeljnom razlogu. Ako je uzrokovana lijekovima, liječnik će vjerojatno preporučiti prekid uzimanja lijeka kako bi se uspostavila normalna razina prolaktina. S druge strane, ako je hiperprolaktinemija povezana s endokrinim poremećajem, liječnik može propisati nadomjesnu terapiju hormonima štitnjače. Konačno, u slučajevima kao što su adenomi hipofize ili prolaktinomi, lijekovi s antagonistima dopamina mogu biti potrebni. Općenito, liječenje visokih razina prolaktina ima za cilj vratiti normalne razine za dobrobit plodnosti.

U slučaju da su visoke razine prolaktina izazvane uzimanjem određenog lijeka, razine će se obično vratiti na normalu tri do četiri dana nakon prestanka uzimanja lijeka. No, nipošto nemojte prestati uzimati propisane lijekove na svoju ruku.

Uzroci niskog prolaktina

Razine prolaktina obično su niske, tako da je jedini znak nižih razina prolaktina od normalnih nedostatak proizvodnje majčinog mlijeka nakon poroda. U tim slučajevima čest uzrok je hipopituitarizam, rijetko stanje u kojem postoji nedostatak jednog, više ili svih hormona koje proizvodi hipofiza. Obično je uzrokovan abnormalnim pritiskom na hipofizu ili oštećenjem hipofize.

U žena koje su trudne ili su nedavno rodile, razina prolaktina niža od 80 ng/mL može ograničiti njihovu sposobnost dojenja. Budući da su razine prolaktina obično niske dok dojite, nedostatak majčinog mlijeka nakon poroda jedan je od rijetkih simptoma niske razine prolaktina.

I određeni lijekovi mogu uzrokovati niske razine prolaktina, a najčešće su to dopamin, te lijekovi koji se koriste u liječenju Parkinsonove bolesti te jakih glavobola.

Referentne vrijednosti prolaktina

Rasponi normalnih vrijednosti za razine prolaktina mogu malo varirati među različitim laboratorijima. Obavezno pogledajte raspon normalnih vrijednosti navedenih u vašem laboratorijskom izvješću ili pitajte svog liječnika ako imate pitanja o svojim rezultatima.

Općenito, normalne vrijednosti prolaktina uključuju:

  • kod muškaraca manje od 20 ng/mL
  • za žene koje nisu trudne ili doje manje od 25 ng/mL
  • za trudnice i dojilje 80 do 400 ng/mL

Razine prolaktina za trudnoću

Općenito, normalna razina prolaktina kreće se oko 2 do 29 ng/ml. Kada koncentracija prolaktina prijeđe 100 ng/ml, reproduktivna sposobnost može biti umanjena. Razlog tome je što povišene vrijednosti mogu dovesti do sindroma policističnih jajnika, hipotireoze, nastanka ciste jajnika ili prolaktinoma hipofize.

Visoke razine prolaktina mogu poremetiti ovulaciju ili je usporiti. To znači da jajnici mogu povremeno otpuštati jajnu stanicu ili je uopće ne otpuštaju. Ako ovulacija ne nastupi kada bi trebala, postizanje trudnoće očito postaje teže.

Povišene razine prolaktina mogu utjecati na sintezu progesterona, hormona odgovornog za zadebljanje stijenki maternice nakon ovulacije, tijekom lutealne faze. Smanjena razina progesterona skraćuje to razdoblje, pa endometrij ne postiže potrebnu debljinu za implantaciju embrija. Stoga, čak i ako dođe do oplodnje jajne stanice, šanse za trudnoću bit će prilično niske.