4 stvari o kaosu u Čistoći koja odvoz smeća naplaćuje ilegalno (a onda za to malo ovrši udrugu bolesne djece)

Izvukli smo činjenice koje, u kontekstu, djeluju dosta neobično

16.12.2016., Zagreb, Arena Zagreb - Borilacki spektakl Final Fight Championship 27, Night of Champions.   Milan Bandic.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon teksta o ovrsi udruge roditelja bolesne djece, koja nam je bila najčitanija priča ovaj tjedan, izvukli smo najvažnije činjenice o kaotičnom sustavu Čistoće, podružnice Zagrebačkog Holdinga koja, pokazuju presude, ionako građanima nelegalno naplaćuje odvoz smeća.

1. Kako je humanitarna udruga ovršena za račune koje nisu primili

Telegram je jučer objavio prilično mučnu priču o udruzi roditelja djece oboljele od malignih bolesti koja je ovršena zbog računa koje, tvrde, nikada nisu primili. Kako je objasnila predsjednica udruge Moje dijete, gospođa Sonja Kučinec, problem je nastao tako što su nekoliko puta mijenjali sjedište.

Na posljednju adresu, na kojoj djeluju tri godine, nisu im stizali računi Zagrebačkog Holdinga iako su, tvrdi, na to nekoliko puta upozorili nadležne službe. Uplatnice ni opomene, dakle, nikada nisu dobili, no svejedno im je ovršen račun, a sud njihov prigovor nije uvažio.

2. Model naplate odvoza smeća, uveden krajem 2015., sud je proglasio nelegalnim

Kako je, krajem studenoga prošle godine, Telegram prvi objavio, Visoki upravni sud proglasio je nezakonitim model prema kojem zagrebačka Čistoća od kraja 2015. naplaćuje odvoz smeća. Prema aktualnim pravilima, računi za odvoz smeća ovise o volumenu kontejnera, a ne o količini otpada kako propisuje zakon.

Dakle, Zagrebački Holding dužan je ispostaviti račun za točnu količinu otpada koju svako kućanstvo proizvede, a kako nisu uveli model prema kojem bi to uopće mogli izračunati, naprosto su naplaćivali prema veličini kanti ispred kuća ili zgrada. Nakon navedene presude Visokog upravnog suda, Grad Zagreb mora izmijeniti aktualni model za koji im je, usput, trebalo tri godine da ga donesu.

3. Kako se čini, ni s prošlim modelom naplate nisu imali sreće

Udruga Moje dijete ovršena je za račune Čistoće iz 2014. i 2015. kada se još nije primjenjivao sustav naplate koji je Visoki upravni sud proglasio nezakonitim. No, u to vrijeme vrijedio je stari model i građanima se odvoz smeća naplaćivao prema kvadraturi stana, što je također bilo nelegalno. Otkako je 2013. stupio na snagu izmijenjeni Zakon o otpadu, stručnjaci su godinama upozoravali kako gradska uprava uporno krši zakon jer ne naplaćuje odvoz prema stvarnoj potrošnji.

Kako je Telegram prvi objavio prije nekoliko tjedana, nedavno je donesena i prva presuda kojom je potvrđeno da je Grad Zagreb godinama kršio zakon naplaćujući odvoz otpada prema veličini stambene površine. Gospodin Marinko Komljenović iz Bauerove ulice odbio je plaćati račune, pisao prigovore na ovrhe, na sudu tvrdio kako mu Grad šalje nezakonite račune i pobijedio.

Ukratko, Holding je tri godine tražio zakonit model naplate. Pa su krajem 2015. konačno prestali naplaćivati prema kvadraturi stana pa su uveli model prema veličini kante pa im je Visoki upravni sud i to srušio.

4. Što se dogodilo nakon nedavne presude Visokog upravnog suda

Tehnički, ništa. Gospodin Dražen Aničić, čija je tužba dovela do presude Visokog upravnog suda, izjavio je kako i dalje neće plaćati odvoz veće količine smeća od onu koju doista proizvodi te da će se nastaviti sporiti, odnosno pisati prigovore na ovrhe i tako dalje. Građani koji ne misle ulaziti u postupke, do daljnjega će plaćati prema volumenu kante za smeće.