Ako Todorić i bude izručen, Hrvatska će za svako eventualno proširenje istrage morati tražiti odobrenje Londona

Propisuje to Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama EU

FOTO: N1 screenshot

Ako i kada Ivica Todorić bude izručen Hrvatskoj protiv njega će se moći voditi o postupak samo za ona nedjela koja mu se trenutno stavljaju na teret. Za eventualna proširenja istrage Hrvatska će morati tražiti odobrenje Velike Britanije.

Propisuje to Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU, a više pravnih stručnjaka s kojima smo razgovarali potvrdilo nam je da spomenuti Zakon određuje upravo ovakav rasplet događaja u Todorićevom slučaju.

O optužbama s kojima se povezuje bivšeg predsjednika Uprave Agrokora Telegram je detaljno izvještavao, a one su navedene i u Europskom uhidbenom nalogu na osnovu kojeg je Todorić danas uhićen u Londonu.

Načelo specijalnosti

Ukoliko do izručenja dođe prema tzv. načelu specijalnosti, koje je definirano Člankom 38. Zakona o pravosudnoj suradnji s državama EU, u Hrvatskoj se protiv njega može voditi postupak samo za ono kazneno djelo zbog kojeg je predaja realizirana, te za kaznena djela počinjena nakon predaje.

U Todorićevom slučaju to znači da će moći biti ispitivan samo o aktualnim inkriminacijama za izvlačenje novca iz Agrokora teškim milijardu kuna te lažiranjima financijskih izvješća na osnovu kojih je Agrokor isplaćivao dividendu. Sve je to, prema sumnjama istražitelja, započelo još 2006. godine kada je Agrokor počeo kršiti međunarodne računovodstvene standarde.

Hrvatska će morati tražiti odobrenje Britanije za proširenje istrage

U slučaju da se Todorić ne odrekne načela specijalnosti, sud će za svako eventualno proširenje kaznenog postupka protiv Todorića morati tražiti odobrenje nadležnih tijela Velike Britanije. U Zakonu se decidirano navodi da će sudac izvršenja podnijeti državi izdavanja zahtjev za davanje suglanosti za vođenje kaznenog postupka ili za izvršenje kaznene sankcije.

Iako u Zakonu stoji da će se protiv izručene osobe moći voditi kazeni postupak samo za djelo navedeno u Europskom uhidbenom nalogu, prema sudskoj je praksi uobičajeno da se to ne odnosi na zakonski opis kaznenog djela, već na konkretan činjenični opis malverzacija koje se okrivljenoj osobi stavljaju na teret. Dakle, u Todorićevom slučaju, to je ono što je trenutku navedeno u rješenju o provođenju istrage.

Todorić tvrdi da je riječ o političkom progonu

Todorić je odlukom suda pušten da se brani sa slobode, iz kućnog pritvora, dok će se o mogućnosti izručenja Hrvatskoj odlučivati tek u travnju iduće godine. Kako bi se branio sa slobode Todorić je morao platiti sto tisuća funti jamčevine, a određena mu je i mjera zabrane napuštanja boravišta.

Oduzeta mu je i putovnica, te je dobio elektronsku narukvicu preko koje će se nadzirati njegovo kretanje. Njegov britanski odvjetnik na sudu je naglasio da se u slučaju Agrokor radi o političkom procesu, što će Todorić imati priliku i dokazivati na sudu.