FOTO: AFP

SAD ima problem u Kubi; diplomati se žale na bizarne gubitke sluha i memorije. O čemu se radi?

Sumnjaju na neko tajno sonično oružje koje dovodi do oštećenja mozga

SAD ima problem u Kubi; diplomati se žale na bizarne gubitke sluha i memorije. O čemu se radi?

Sumnjaju na neko tajno sonično oružje koje dovodi do oštećenja mozga

FOTO: AFP

Napadi su se obično zbivali noću. Neke žrtve kažu da nisu primijetili ništa čudno. Drugi kažu da su definitivno nešto osjećali ili čuli, nešto kao vibracije i izvjesne čudne zvukove nalik na glasnu zvonjavu, struganje ili zvuk kao pjev cvrčaka. Pojedini kažu da je zvuk dolazio u razmacima od jedne minute, piše Daily Mail.

Jedan diplomat priča da ga je, u hotelskoj sobi u Havani gdje je bio smješten, probudila kakofonija zvukova kao mljevenje i trubljenje. Ustao je iz kreveta i otišao u drugi kraj sobe i buka je prestala. Vratio se u krevet i zvuk ga je opet pogodio. Osjećao se kao da prolazi kroz nevidljivi zid u sobi, iza kojega nije bilo zvuka.

Washington misli da se radi o soničnom oružju

Bez obzira na to jesu li nešto čuli ili nisu, posljedice nedvojbeno postoje. Simptomi kao krvarenje iz nosa, mučnina, vrtoglavica i jake glavobolje do blagog oštećenja mozga i trajnog gubitka sluha i memorije. Kad bi napustili Kubu, zvukovi su prestali.

Iako nije okrivio Kubu, Washington vjeruje da su ljudi bili žrtve tajnog soničnog oružja. Teško je misliti o bizarnijem slučaju hladnog rata od ubojstva bugarskog disidenta i pisca Georgija Markova koji je ubijen na londonskoj ulici s kišoranom umočenim u otrov, 1978. godine. Metoda je postala poznata pod nazivom “bugarski kišobran”.

Markov je navodno uboden vrškom kišobrana dok je čekao autobus da ode na posao u BBC. Noga mu je počela oticati, završio je u bolnici i umro pet dana poslije, a da ga policija nije ispitala. U bedru mu je pronađena kuglica koja je sadržavala ricin.

Razmišljaju o zatvaranju veleposlanstva u Havani

Iako u ovom kubanskom slučaju nitko nije stradao, efekti su dramatični. Mjesecima kasnije neke od žrtava bore se s koncentracijom i prisjećanjem običnih riječi, što bi bio dokaz trajnog oštećenja. Skandal prijeti da uništi povijesno pomirenje kada se poslije 50 godina američko veleposlanstvo 2015. godine opet otvorilo na Kubi.

Državni tajnik Rex Tillerson, objavio je da Trumpova administracija uzima stvar vrlo ozbiljno i razmišlja o zatvaranju veleposlanstva u Havani. Neki senatori idu i dalje tražeći da Amerika izbaci sve kubanske diplomate sa svog teritorija. U svibnju su već protjerali dvoje kubanskih diplomata.

Preplašile su se i druge zemlje pa sada Francuzi provjeravaju svoje diplomate. Ovo je svakako pomoglo Trumpu da zaoštri svoj govor u Ujedinjenim nacijama. Optužio je Kubu da svojim ljudima pruža samo bol i tjeskobu. Problem za Amerikance je taj da su znanstvenici dosta zbunjeni.

Mogu ciljati određene dijelove određenih soba

Istrage od strane FBI, CIA, US State Departmenta i kanadskog Mounties nisu našle ništa. Fulton Armstrong, bivši CIA službenik koji je službovao u Havani prije ponovnog otvaranja veleposlanstva, kaže da ne postoji razumno objašnjenje. Čudne su epizode prvi puta prijavljene u studenom prošle godine, a zadnji incident zbio se prošlog mjeseca.

Većina je zvukove doživjela kod kuće, u stanovima koje im je osigurala kubanska vlada. Ali se barem jedan incident zbio na gornjem katu hotela Capri, visokog povijesnog zdanja koje je popularno među turistima, a u kojem je živjelo dvoje diplomata. Nitko drugi iz hotela se nije žalio.

Oružje, ako postoji, je tako osobito da može ciljati određene dijelove određenih soba. Suradnici diplomata koji su bili smješteni u hotelu Capri, osjetili su nešto slično. Pričaju da su kada su čuli zvonjavu u ušima, posegnuli za svojim budilicama. Tek ustajanjem iz kreveta, zvuk je prestao.

Kubanska vlada se kune da nema veze s tim

Činjenica da puno žrtava nije ništa čulo ukazuje na to da je zvuk bio izvan dometa ljudskog sluha. Ako je tako onda je emitiran na vrlo visokoj frekvenciji kao ultrazvuk ili na vrlo niskoj što je infrazvuk. Stručnjaci smatraju da se radi o ultrazvuku koji se na primjer koristi u zviždaljkama za pse.

Za zviždaljku se pokazalo da izaziva izvjesna oštećenja sluha i dezorijentaciju, simptome o kojima govore diplomati. Mogu biti i smrtni. Tim Leighton, profesor ultrazvuka na Southampton sveučilištu, procjenjuje da bi napadači ultrazvukom morali imati odašiljač veličine auta da bi generirali gubitak sluha 45 metara dalje.

Ako je sonično oružje moguće, tko bi ga koristio? Predsjednik Raul Castro dao je osobnu garanciju da njegova vlada ne stoji iza ovih napada. Kubanska vlada uistinu nastoji poboljšati odnose sa Amerikancima i kaže da je poduzela visokoprioritetnu istragu koja, međutim, nije pokazala ništa.

Amerika je zbunjena, razmatraju dvije mogućnosti

Američki istražitelji ispituju barem dvije druge mogućnosti. Jedna je da izvršitelj može biti kakva vladina frakcija ili kubanska tajna služba, koji se možda boje da će izgubiti svoj utjecaj ako zemlja nije u lošim odnosima sa Amerikom. Alternativa mogu biti Rusi koji još uvijek imaju golem utjecaj na Kubi.

Kubanska tajna služba, prekinula je veze sa ruskim FSB, nasljednikom KGB-a. Moguće je da je napade provela Rusija da omete napredovanje američko kubanskih odnosa. Rusija bi možda znala kako provesti napad.

Na vrhuncu Hladnog rata, zrake mikrovalova usmjeravane su na američko veleposlanstvo u Moskvi, ali nikad Amerika nije otkrila koji su bili učinci na osoblje. Možda se radi o novoj tehnologiji koja ima neočekivane nuspojave, kažu stručnjaci. Moguće da je dizajnirana da uznemiri ljude.

Postoji cijeli niz metoda atentata

Skeptici su skloni jednostavnijem objašnjenju kao trovanje olovom, živom ili ospicama jer sve to oštećuje sluh. Za sada nema objašnjenja. Ali sjetimo se CIA-nih metoda atentata na Fidel Castra. Na primjer eksplodirajućih cigara, otrovnog ronilačkog odijela koje je donio odvjetnik James Donovan.

Donovanu se odijelo učinilo jeftinim pa je kupio skuplje, a ovo ostavio sebi. Kad ga je počeo koristiti, pokazalo se da je u bocama za zrak bilo klica tuberkuloze od koje je Donovan i umro. Ili kada su ubacili atraktivnu atentatoricu koja je Castra trebala otrovati. Fidel je otkrio što mu se sprema i priča se da je ljepotici ponudio pištolj da ga ubije što je ona odbila.

Ili kod posjeta Čileu kad su mu Amerikanci spremili dva atentatora od kojih je jedan pao pod automobil, a drugi dobio napad slijepog crijeva. Zatim atentat praškom stavljenim u čizme koji bi izazvao ispadanje dlaka pa bi Castro izgubio svoju poznatu bradu.Ili školjke sa eksplozivom. Zar bi onda bilo čudno da su Kubanci možda odgovorili soničnim oružjem?