Amerika je noćas raketirala Asadovu vojnu bazu, a ovo su najvažnije stvari koje morate znati o cijeloj situaciji

Intervencija se dogodila kao odgovor na napad kemijskim oružjem

In this image released by the US Navy, the guided-missile destroyer USS Porterconducts strike operations while in the Mediterranean Sea, April 7, 2017. 
US President Donald Trump ordered a massive military strike on a Syrian air base on Thursday in retaliation for a "barbaric" chemical attack he blamed on President Bashar al-Assad. / AFP PHOTO / US NAVY / Ford WILLIAMS / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / US NAVY / Mass Communication Specialist 3rd Class Robert S. Price" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Američki predsjednik Donald Trump naredio je u četvrtak zračne napade na sirijsku zračnu bazu blizu Homsa kako bi odgovorio Bašaru al-Asadu na kemijski napad na pobunjenička područja prije tri dana, u kojem su ubijene najmanje 72 osobe. Za napad u Idlibu Trumpova administracija krivi Asadov režim, dok oni to negiraju. Izvukli smo stvari koje trebate znati o ovoj situaciji.

1. Napad krstarećim raketama

Dva američka ratna broda ispalila su 59 Tomahawk krstarećih raketa iz istočnog Sredozemlja na zračne baze sirijske vojske. Napad se dogodio u 3:40 ujutro po sirijskom vremenu kada u bazi nije bilo puno aktivnosti. Ciljani su avioni, skloništa aviona, skladišta petroleja i logistike, bunkeri streljiva i obrane od zračnog sustave i “stvari koje čine uzletište operativnim”, rekao je glasnogovornik Pentagona Jeff Davis novinarima. Prvi pokazatelji govore kako su napadi teško oštetili sirijske zrakoplove i infrastrukturu na Sharjat aerodromu, smanjujući mogućnost sirijske vlade da dostavi kemijsko oružje, stoji u priopćenju Pentagona.

2. Što kaže Trump?

Američki predsjedsjednik Donald Trump kazao je u četvrtak kako je naredio zračne napade na sirijsku zračnu bazu odakle su pokrenuti kemijski napadi. Rekao je da djeluje u “vitalnom nacionalnom sigurnosnom interesu SAD-a”. Američki predsjednik kaže i kako “nema spora da Sirija koristi zabranjeno kemijsko oružje, krši svoje obveze iz Konvencije o kemijskom oružju i ignorira uvjeravanje UN-ovog Vijeća sigurnosti”. Dodao je kako su prijašnji pokušaji promjene Asadova ponašanja propali i to vrlo dramatično.

3. Što kaže Sirija?

Šest ljudi je ubijeno u američkim zračnim napadima na bazu, prema sirijskim vlastima koje tvrde kako je SAD ovom akcijom postao “partner” Islamske države i ostalih terorističkih skupina. Napad nazivaju agresijom, sirijski ministar informiranja Ramez Turžman kazao je da ne očekuju vojnu eskalaciju. U priopćenju ureda sirijskog predsjednika američki napad je opisan kao nagao i neodgovoran te dokaz da je Washington “naivno nasjeo na netočnu propagandu”. “Ova agresija povećala je odlučnost Sirije da napada te terorističke skupine, da ih nastavi gaziti, i da poveća intenzitet djelovanja u tu svrhu gdje god one bile”, priopćili su iz Asadova ureda. Pobunjenici pozivaju međunarodnu zajednicu na nove akcije protiv sirijske vojske.

4. Rusi osuđuju napad

Rusko ministarstvo vanjskih poslova nakon ovog američkog napada kazalo je kako suspendira memorandum o sigurnom letenju potpisan 2015. sa SAD-om. “Ne trudeći se ništa istražiti, SAD je krenuo s demonstracijom sile, vojnom konfrontacijom sa zemljom koja se bori protiv međunarodnog terorizma”, stoji u izjavi ruskog MVP. Kažu kako su ovi krstareći raketni napadi bili unaprijed pripremljeni te kako “svaki stručnjak može reći da je odluka o udaru bila donesena u Washingtonu prije događaja u Idlibu”, kažu. Ruski predsjednik Vladimir Putin napad je nazvao agresijom na suverenu zemlju te je rekao da su Sjedinjene Američke Države prekršile međunarodne zakone i ozbiljno naštetile američko-ruskim odnosima.

5. Zaokret u Trumpovoj politici

Trumpova odluka predstavlja dramatičan zaokret u njegovoj poziciji treba li se SAD vojno intervenirati protiv režima sirijskog predsjednika, piše CNN. Trump se takvoj intervenciji žestoko protivio u kampanji. Američki obrambeni jastrebovi poput Johna McCaina i Linseyja Grahama koji su dosad bili žestoki Trumpovi kritičari, sada su pozdravili ovu akciju. Neki stariji Trumpovi tvitovi svjedoče kako je Trump ranije bio žestoko protiv intervencije u Siriji. U kampanji se zalagao za to da bi se SAD trebao fokusirati na borbu protiv ISIS-a, a zagovarao je i partnerstvo s Rusijom koja podupire Asadov režim. Premda je odbacivao etiketu izolacionista, kakvim su ga, na temelju izjava u kampanji, mnogi analitičari smatrali, Trump je nebrojeno puta kazao kako će ograničiti utjecaj SAD-a u svijetu i fokusirati se na nacionalnu sigurnost.

6. Rusi najavili jačanje sirijske obrane

Rusi su danas napravili još jedan ozbiljan korak, obećali su jačanje sirijske protuzračne obrane. Ruski premijer Dmitrij Medvedev napisao je nešto ranije dosta oštru poruku na svojem Facebooku. Napisao je da je američki napad na vojnu bazu u Siriji bio “na rubu sukoba sa Rusijom.” Dodao je i da to predstavlja kršenje i međunarodnih i američkih zakona.